Hledáme fulltime PHP programátora do ITnetwork týmu - 100% homeoffice, 100% časově flexibilní #bezdeadlinu Mám zájem!
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
JavaScript týden

Lekce 3 - Instalace WildFly a Maven

V minulém dílu tutoriálů o Java EE, Úvod do webových aplikací v JavaEE, jsme si udělali úvod do JavaEE a představili rychle technologie, které se v ní používají.

Než začneme v Javě Enterprise Edition tvořit webové aplikace, musíme si vybrat a nainstalovat aplikační server. Potřebovat budeme také balíčkovací systém Maven.

Aplikační server

Při výběru aplikačního serveru bychom se měli přiblížit podmínkám reálného serveru, kde pak naše výsledná aplikace poběží. Lehce se nám totiž může stát, že budeme používat nějaké vlastnosti z Java EE, které ještě nejsou na serveru, protože tam běží starší verze. Podobných problémů je řada, např. můžeme mít problém s:

  • Verzí Javy - Např. používáme lambda výrazy z Javy verze 8, ale na serveru, kam aplikaci budeme nasazovat, poběží Java verze 7.
  • Verzí MySQL (nebo jiné databáze).
  • Rozdíl mezi file systémy - Windows je case insensitive co se týká názvů souborů, Linux je case sensitive (velká a malá písmena v názvu souborů/složek hrají roli).
  • A mnoho dalších komplikací...

Jelikož budeme programovat pouze jednoduché aplikace, které nebudou určeny k nasazení, nemusíme se kompatibilitou příliš zabývat. I přesto je vhodné o tomto problému alespoň vědět.

WildFly

Instalace WildFly

Jak již víme z minulé lekce, je řada aplikačních serverů, které jsou komerční. Tyto aplikační servery jsou určeny pro nasazené aplikace (disponují "živou" podporou). WildFly (dříve JBOSS AP) je kompromis mezi komerčním světem aplikačních serverů a tím bezplatným, kam spadá např. GlassFish. WildFly je zadarmo a dostatečně stabilní na to, aby se využíval v praxi. Proto v následujících lekcích budeme využívat WildFly jako náš aplikační server.

Instalace WildFly

Pojďme si ho tedy nainstalovat. Nejprve si WildFly musíme stáhnout. Přejděme na https://wildfly.org/downloads/ a stáhněme poslední stabilní verzi:

Stránka Wildfly

Pokud stáhnete starší, může se vám stát, že nebudete mít implementaci Java EE 8, ale pouze 7 (viz https://docs.wildfly.org/). Po stažení archivu ho extrahujme ideálně do nějaké složky, kde máme podobné aplikace. V mém případě to bude /Users/monarezio/wildfly/ (používám OS X).

Když extrahovaný soubor otevřeme, bude obsahovat spoustu složek. Nás prozatím bude zajímat složka bin/, kde se nachází všechny skripty. Ty budeme potřebovat, abychom úspěšně spustili náš aplikační server.

Spuštění

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Spuštění je snadné, pouze otevřeme standalone.bat nebo standalone.sh (záleží na vašem operačním systému). Doporučuji soubor otevřít přes konzoli. Na Windows stačí napsat jen název bat skriptu, tedy standalone.bat. Na UNIX systémech bash standalonbe.sh.

Po spuštění aplikačního serveru bude vaše konzole vypadat nějak takto:

Startup Wildfly

Samozřejmě je zapotřebí mít nainstalované alespoň JRE (ale doporučuji JDK, jelikož ho stejně budeme potřebovat pro vývoj), abychom byli schopni WildFly spustit.

Zapnutý server poslouchá ve výchozím nastavení na dvou portech:

  • 9990 - Zde běží administrace WildFly. Můžeme si zde nasazovat naše napsané aplikace nebo konfigurovat např. zmíněné porty.
  • 8080 - Zde běží nasazené aplikace.

Administrace

Pojďme se připojit k našemu serveru. Otevřeme prohlížeč a načteme stránku http://localhost:8080. Měli bychom vidět následující stránku:

Wildfly home page

Přes link "Administration Console" se dostaneme do administračního rozhraní:

Wildfly požaduje přidání uživatele

Když link otevřeme, vyskočí na nás obrazovka, že nemáme žádné uložené uživatele a máme je přidat přes skript.

Přidání uživatele

Otevřeme tedy novou instanci konzole a spustíme add-user.sh nebo add-user.bat, opět záleží na vašem operačním systému:

Přidání uživatele do WildFly administrace

Vyberme "Management User" (k tomu druhému typu uživatelů se dostaneme v dalších lekcích). Dále budete vyzváni k vyplnění uživatelského jména a hesla. Jako poslední se nás server zeptá na vzdálené připojení. Tuto otázku můžeme prozatím ignorovat (já ve screenshotu zvolil, že tuto možnost nechci):

Přidání uživatele Když přejdeme zpět do prohlížeče a klikneme na link "Try Again", server nás tentokrát vyzve, abychom zadali přihlašovací jméno a heslo. Po zadání uvidíme následující obrazovku:

Administrace

Prozatím jediné, co nás bude zajímat, je záložka "Deployments" v navigačním menu. Zde uvidíme naše nasazené aplikace. Můžeme je zde lehce nasadit, "zrušit", popř. znovu nasadit (tzv. redeploy).

Maven

Instalace Maven

Následující podkapitola je pouze pro operační systémy Windows. Pro OS X existuje balíčkovací systém brew, který vám Maven sám nainstaluje (https://github.com/…alling-Maven). Pro Ubuntu existuje balíčkovací systém apt, který vám rovněž nainstaluje Maven (https://linuxize.com/…buntu-18-04/)

Přejděme na stránku https://maven.apache.org/download.cgi a stáhněme jeden z následujících archivů (doporučuji "Binary zip"). Archiv opět extrahujme do nějaké smysluplné složky.

Nastavení systémové proměnné

Už nám pouze zbývá nastavit tzv. "systémovou proměnnou". Potřebujeme přidat cestu k Maven do proměnné Path. Toho docílíme tím, že otevřeme průzkumník Windows, klikneme pravým tlačítkem myši na ikonu "Tento počítač" vlevo a v kontextovém menu vybereme "Vlastnosti":

Nastavení cesty

V okně, které se nám nově zobrazí, klikneme na "Pokročilé nastavení", zde zvolíme "Systémové proměnné". Ve spodním "boxíku" vybereme proměnnou "Path" a klikneme na tlačítko "Upravit". Pak na "Nový" a vložíme tam naši cestu k Maven (viz screenshoty níže):

Nastevní cesty

Abychom otestovali, že jsme Maven úspěšně "nainstalovali", otevřeme CMD/PowerShell a napíšeme příkaz:

mvn --version

Uvidíte následující text (nebo podobný, záleží na vaší verzi):

mvn příkaz

Tímto máme připravený aplikační server WildFly i správce balíčků Maven.

Příště, v lekci Úvod do JavaServer Faces (JSF), si vytvoříme svůj první JSF projekt.


 

Předchozí článek
Úvod do webových aplikací v JavaEE
Všechny články v sekci
JEE - Java Enterprise Edition
Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!