Poslední den BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak rychle ještě přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 9 - Pomocná třída Collections v Javě - Tvorba nových kolekcí

V minulé lekci, Pomocná třída Collections v Javě - Získávání a modifikace, jsme se naučili používat pomocnou Java třídu Collections pro získávání a modifikaci dat.

Dnes její průzkum dokončíme představením funkcionality pro vytváření nových kolekcí.

Tvorba nových kolekcí

Třída disponuje velkým množstvím metod pro tvorbu prázdných kolekcí různých typů. Obvykle se jedná o implementaci určitého rozhraní, ovšem s nulovým počtem prvků. Říkáte si, k čemu takové metody jsou? Tyto metody se hodí např. pokud potřebujeme vrátit kolekci prvků vyhovujících nějaké podmínce. Pokud podmínce nevyhoví žádný záznam, jednoduše vrátíme prázdnou kolekci, například pomocí metody Collections.emptyList(). Je to mnohem lepší, než vracet null, a přehlednější, než vracet například Optional<List<T>>.

Všechny metody empty*() vracejí tzv. unmodifiable kolekci. To znamená, že do kolekce nebude možné přidat, odebrat, ani získat z ní žádný prvek.

Wrappery

Další metody, které patří do této kategorie, vytvářejí wrappery nad již existujícími kolekcemi. Wrappery jsou trojího typu:

  • synchronizační
  • nemodifikovatelné
  • typesafe wrappery

Synchronizační wrappery

Synchronizační wrappery slouží k


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Java tutoriálu podrobně rozebereme pomocnou třídu Collections, tentokrát synchronizační, unmodifiable a typesafe wrappery.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 80 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 64 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 16 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 40 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 20% slevu.
64 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 200 Kč 160 Kč
Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Ing. Petr Štechmüller
Avatar
Autor se věnuje primárně programování v Jave, ale nebojí se ani webových technologií.
Aktivity (4)