Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Lekce 9 - Pomocná třída Collections v Javě - Tvorba nových kolekcí

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Pomocná třída Collections v Javě - Získávání a modifikace, jsme se naučili používat pomocnou Java třídu Collections pro získávání a modifikaci dat. Dnes její průzkum dokončíme představením funkcionality pro vytváření nových kolekcí.

Tvorba nových kolekcí

Třída disponuje velkým množstvím metod pro tvorbu prázdných kolekcí různých typů. Obvykle se jedná o implementaci určitého rozhraní, ovšem s nulovým počtem prvků. Říkáte si, k čemu takové metody jsou? Tyto metody se hodí např. pokud potřebujeme vrátit kolekci prvků vyhovujících nějaké podmínce. Pokud podmínce nevyhoví žádný záznam, jednoduše vrátíme prázdnou kolekci, například pomocí metody Collections.emptyList(). Je to mnohem lepší, než vracet null, a přehlednější, než vracet například Optional<List<T>>.

Všechny metody empty*() vracejí tzv. unmodifiable kolekci. To znamená, že do kolekce nebude možné přidat, odebrat, ani získat z ní žádný prvek.

Wrappery

Další metody, které patří do této kategorie, vytvářejí wrappery nad již existujícími kolekcemi. Wrappery jsou trojího typu:

  • synchronizační
  • nemodifikovatelné
  • typesafe wrappery

Synchronizační wrappery

Synchronizační wrappery slouží k


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Java tutoriálu podrobně rozebereme pomocnou třídu Collections, tentokrát synchronizační, unmodifiable a typesafe wrappery.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 80 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 68 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 13 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 30 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
68 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 200 Kč 170 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Aktivity (2)