Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 9 - Multithreading v Javě - Runnable, Callable, Future, Executor

V minulé lekci, Multithreading v Javě - Bariéra, CountDownLatch, jsme se seznámili s bariérou.

V dnešním tutoriálu se podíváme blíže na rozhraní Runnable, Callable a Future. Představíme si jejich metody a rozdíly mezi jednotlivými rozhraními. Ve druhé části článku se zaměříme na rozhraní Executor. Tento díl nebude obsahovat žádné implementace, ty si necháme na příště.

Runnable, Callable a Future

Tato tří rozhraní tvoří základní stavební kameny multithreadingu v Javě.

Runnable

S rozhraním Runnable jsme se již setkali na začátku, když jsme vytvářeli vlákna. Jeden ze způsobů, jak vlákno vytvořit, byl pomocí konstruktoru s parametrem typu Runnable. Toto rozhraní obsahuje pouze jednu metodu:

@FunctionalInterface
public interface Runnable {
  public void run();
}

Tělo metody run() se vykoná ve vlákně a po dokončení se vlákno ukončí. Na nějaké jednoduché úkoly je toto rozhraní perfektní, ovšem obsahuje jeden základní nedostatek: pokud by vlákno něco počítalo, neexistuje žádný snadný způsob, jak informovat "rodiče", že výpočet doběhl (případně selhal). Museli bychom použít například semafor, nebo bariéru. Tento neduh se snaží řešit další rozhraní.

Callable

Rozhraní je generické, to znamená, že při implementaci musíme uvést datový typ do ostrých závorek. Tento datový typ reprezentuje výsledek, který bude metoda po "výpočtu" vracet:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V článku se seznámíme s pokročilejšími technikami pro paralelní programování v jazyce Java. Představíme si rozhraní Runnable, Callable, Future a Executor.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 85 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 14 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 31 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
85 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 206 Kč 176 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Ing. Petr Štechmüller
Avatar
Autor se věnuje primárně programování v Jave, ale nebojí se ani webových technologií.
Aktivity (3)