Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Využij akce až 80% zdarma při nákupu e-learningu. Více informací .
C# week

Lekce 1 - Úvod do frameworku Simplex.js

Vítejte v rychlokurzu javascriptového frameworku Simplex.js, učení tohoto frameworku totiž ani jinak než rychle nejde :) A přeci využívá těch nejmodernějších jazykových konstrukcí, které přinesl standard ECMAScript 6, je plně objektově orientovaný a sníží náklady na vývoj vašeho webového projektu na minimum. Framework byl navržen a je vyvíjen ITnetwork.cz, kde obstarává veškerou front-end funkcionalitu. Myslíte, že se jedná o "další nejlepší JS framework"? V dnešní lekci si vysvětlíme v čem je jiný a proč vašemu projektu ušetří spoustu peněz, bez ohledu na to jak je velký.

Tento kurz předpokládá znalost alespoň základů JavaScriptu a základů objektově orientovaného programování v JS.

Proč framework?

V HTML a CSS chybí spousta důležitých komponent, které na webech denně potřebujeme. Jsou to různé slidery, našeptávače, grafy, záložky - již jen slavná hláška o cookies Evropské Unie, která musí být prakticky na každé webové stránce, vyžaduje JavaScript.

JavaScript jako takový ale tyto sic naprosto základní komponenty neobsahuje, pouze je umožňuje vytvořit. Dává tedy smysl využít nějaký framework, který komponenty rovnou přinese hotové nebo výrazně usnadní jejich tvorbu. Nikdo nechceme vynalézat znovu kolo.

Proč ne jQuery, Angular, React...?

V minulosti se hojně používala knihovna jQuery, která se proslavila implementací CSS selektorů do JavaScriptu (od toho query). Ovšem po příchodu metody querySelector() přímo do JS standardu v roce 2013 a s příchodem nové syntaxe a možností objektově orientovaného programování do JS v roce 2015 začala být velmi zastaralá.

Robustnější řešení jako jsou populární frameworky Angular nebo React ovšem také nemusí být pro běžné webové stránky ideální. Když opomineme jejich komplexnost (Angular) nebo naopak nutnost kombinovat je pomalu s deseti dalšími neustále se měnícími technologiemi (React), je největší problém, že vyžadují specializované programátory. A již jen programátorů, kteří umí alespoň čistý JS, je zoufale málo a velké společnosti vám je ještě přeplácejí. Pokud máte malý projekt (start up) v robustním frameworku, může vám brzy začít téci do bot, až váš programátor přestane stíhat.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Naopak Simplex.js je tak jednoduchý, že se jej i průměrný programátor naučí používat za jedno odpoledne. A velké projekty? I pro ty je Simplex.js ideální řešení, kódu mají totiž hodně a určitě nechceme, aby závisel na zběsile vyvíjených velkých JS frameworcích (např. přechod z Angular 1 na Angular 2 tenkrát oslabil mnoho projektů, protože se framework úplně změnil a bylo je nutné kompletně přepsat).

Simplex.js

Framework Simplex.js

Simplex.js je tzv. microframework. To znamená, že využívá minimalistická řešení, zakládá si na krátkém zdrojovém kódu a využívání nejmodernějších vychytávek, které byly do webových standardů přidány za poslední roky. Simplex.js se nesnaží přinést "nejvíce cool trendy řešení", ale maximálně stavět na funkcionalitě moderních webových standardů, které jsou trvanlivé, neměnné, a poskytují stále více a více funkcí. Díky tomu může i s minimem kódu soupeřit s robustními korporátními frameworky, které byly vytvořené v době, kdy spousta funkcionality ve standardech ještě neexistovala, nebo byla raději implementována znovu, aby např. získala elegantnější syntaxi.

Komponentová architektura

Veškerá funkcionalitu je v Simplexu obsažená v komponentách a rovnou se počítá s tím, že jedna komponenta může být na jedné stránce několikrát (např. dva slidery na titulní stránce). Komponenty se automaticky vygenerují na základě připravené HTML šablony a jsou od sebe navzájem odstíněné. Simplex některé věci záměrně neumožňuje, např. přistupovat k HTML kódu stránky mimo danou komponentu, čímž zabraňuje špatnému návrhu typickému pro globální jQuery selektory, kdy ve složitější aplikaci již programátor ani nevěděl, která část stránky je čím upravována.

Moderní návrh

Velkým neduhem jQuery byly např. funkce ve funkcích, které byly zas ve funkcích. V Simplex.js máme lambda funkce v metodách tříd. Struktura kódu je tak samopopisující. Další výhodou je dodržování kontextu klíčového slova this v obsluze událostí a zároveň možnost vytáhnout si snadno zdrojový nebo cílový element události přes parametr. Jednotlivé komponenty, reprezentované třídami, od sebe mohou dědit (např. Carousel dědí z TabControl).

Šablony a bindingy

Po vzoru třívrstvých frameworků (jako je např. Angular), Simplex umožňuje jednoduše bindovat proměnné objektů přímo na elementy nebo formulářová pole. To šetří čas a snižuje riziko zanesení chyby do kódu. Tato funkčnost je zatím experimentální.

Začínáme

Abychom mohli používat náš framework, musíme si jej nejdříve stáhnout. Soubor s kompletním frameworkem bude dostupný v posledním dílu tohoto rychlokurzu. Obsah archivu rozbalíme do složky, ve které jej chceme začít používat, např na plochu:

Adresář frameworku Simplex

Vysvětlení obsahu podsložek:

 • Controls/ - složka obsahuje jednotlivé komponenty,
 • Framework/ - složka obsahuje samotný framework,
 • photos/ - složka s obrázky pro ukázku použití (index.html),
 • Styles/ - složka obsahuje CSS soubory.

Ukázka použití

V kořenové složce najdeme jednoduchou html stránku s názvem index.html. Je zde ukázáno použití komponent Carousel a TabControl:

Ukázka komponent Carousel a TabControl z frameworku Simplex.js

Pojďme se podívat jak vše funguje. Otevřete si zdrojový kód stránky. Na konci stránky před ukončujícím elementem </html> najdeme mimo jiné následující kód:

<script src="Framework/Sjs.js"></script>
<script src="Framework/SimplexSelection.js"></script>
<script src="Framework/SimplexControl.js"></script>

Vysvětlení kódu:

 • Framework/Sjs.js - třída starající se o automatické načítání a registraci komponent,
 • Framework/SimplexControl.js - rodičovská třída pro všechny komponenty,
 • Framework/SimplexSelection.js - třída pro výběr elementů.

Dále zde vidíme registrování jednotlivých komponent, čímž se na stránce zpracují, pokud zde jsou vložené:

<script>
  Sjs.initialize();
  Sjs.register('TabControl');
  Sjs.register('Carousel');
</script>

O inicializaci třídy objektu Sjs se stará volání metody initialize(). Následně se provede registrace komponenty, kterou chceme na stránce využívat, konkrétně zavoláním metody register(). Komponentami rozumíme takové "prvky", které nám poskytuje obsah složky Controls, tedy např. TabControl, Carousel apod.

V tuto chvíli jsme si vysvětlili klíčové kroky pro použití frameworku, vysvětlili jsme si obsah složek a připojení JS souborů včetně inicializace a registrace komponent.

Příště, v lekci Popis vestavěných komponent Simplex.js, si ukážeme jak pracujeme s komponentami na příkladu hojně využívané komponenty Carousel. Následně si popíšeme i další vestavěné komponenty frameworku.


 

Všechny články v sekci
Simplex.js - Rychlokurz microframeworku
Článek pro vás napsal Petr Kozler
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se aktuálně věnuje především programování v PHP (a vývoji webových aplikací obecně) nebo v Pythonu, ojediněle pak v C nebo v Javě...
Aktivity (9)

 

 

Komentáře

Avatar
Dana
Člen
Avatar
Dana :28.3.2019 8:29

Tohle opravdu existuje? Že se to nedá vygooglit, ani logo při hledání podle obrázku .... že by příprava na 1.4.?

 
Odpovědět
28.3.2019 8:29
Avatar
Ondřej Štorc
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Dana
Ondřej Štorc:29.3.2019 18:51

Z článku:

Abychom mohli používat náš framework, musíme si jej nejdříve stáhnout. Soubor s kompletním frameworkem bude dostupný v posledním dílu tohoto rychlokurzu. Obsah archivu rozbalíme do složky, ve které jej chceme začít používat, např na plochu:

Odpovědět
29.3.2019 18:51
Život je příliš krátký na to, abychom bezpečně odebírali USB z počítače..
Avatar
Dana
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Štorc
Dana :30.3.2019 7:45

Děkuji za odpověď, to jsem si přečetla. Zarazil mě fakt, že když googlím dle názvu frameworku nebo dám vyhledat obrázek s jeho logem, nikde nic nenacházím. Na rozdíl např. od Angularu nebo Reactu nebo jakéhokoliv jiného používaného frameworku. Také v ostatních seriálech bývá postup opačný, tedy stahuje se hned v prvním díle a rovnou se vše zkouší a procvičuje.

 
Odpovědět
30.3.2019 7:45
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Dana
David Čápka:30.3.2019 11:52

Framework byl navržen a je vyvíjen ITnetwork.cz, kde obstarává veškerou front-end funkcionalitu. Tuto informaci jsem do článku doplnil, díky za upozornění.

Odpovědět
30.3.2019 11:52
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Dana
Člen
Avatar
Dana :30.3.2019 11:58

Díky, teď už mi to dává smysl :-)

 
Odpovědět
30.3.2019 11:58
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Petr
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Štorc
Petr:5.4.2019 8:02

Slibují, slibují, ale framework nikde není k mání. Ani poslední (5?) díl.

 
Odpovědět
5.4.2019 8:02
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Petr
David Čápka:20.5.2019 17:16

Přirozeně trvá nějakou dobu, než se článek napíše. Pátý díl je již nějakou dobu přítomný a stejně tak i kompletní framework.

Odpovědět
20.5.2019 17:16
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
tomekmichalhu:31.8.2020 21:40

Ale ty ostatní frameworky jsou zadarmo, kvůli tomuhle si musím kupovat 4 články.

 
Odpovědět
31.8.2020 21:40
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na tomekmichalhu
David Čápka:2. března 12:13

Nemusíš vůbec nic, tak použij nějaký jiný :) Máš to v článku vysvětlené jak to funguje a kdy se ti to vyplatí - Když potřebuješ další programátory do týmu. Programátor co umí ty ostatní složité frameworky zadarmo tě stojí 70 tisíc Kč měsíčně, Simplex.js zvládne ovládat mnohem levnější člověk a framework stojí desetikoruny :D

Editováno 2. března 12:18
Odpovědět
2. března 12:13
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.