NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 3 - Kryptoměny - Altcoiny a tokeny

V předchozím kvízu, Kvíz - Základní pojmy kryptoměn a Bitcoinu, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

O Bitcoinu už nějaký základ máme. Nyní se podíváme co jsou Altcoiny, jak se těží a jaký je vztah Bitcoinů a Altcoinů. Uvedeme si na ukázku pár příkladů altcoinů, ovšem jejich množství je opravdu veliké.

Altcoin

Ve chvíli, kdy se Bitcoin stal fenoménem, zvedla se obrovská vlna pokusů o vytvoření klonu jeho funkcí a jeho vylepšených verzí. Tak vznikly Altcoiny nebo také alt-mince a proč vlastně vznikly?

Název Altcoin ve své podstatě neznamená nic jiného než alternativní kryptografická měna ve vztahu k Bitcoinu. Poté co byl představen Bitcoin a začaly se objevovat nové alternativy k Bitcoinu, vznikl v roce 2011 Namecoin. Brzy po něm přišel také Litecoin jako vylepšená verze Bitcoinu, který využívá odolnější funkce a zpracovává transakce rychleji než Bitcoin. Shrneme-li to, všechny Altcoiny jsou tedy výsledkem snahy o lepší Bitcoin.

Kryptoměny

Těžba Altcoinů

Těžbu Bitcoinu jsme už probrali v lekci Druhy kryptoměn - Bitcoin, tento styl těžby se nazývá Proof-of-Work (PoW) a využívá hashovací funkci SHA256 (funkce využívající se k rychlejšímu prohledávání databáze, porovnávání dat, atd.). Altcoiny se Bitcoinovou hashovací funkci snaží vylepšovat, takže se můžeme setkat s kombinací hashovací funkce SHA256 s jinými algoritmy. Setkáme se ale čím dál častěji s kryptoměnami, které opouštějí původní mode těžby Proof-of-Work a přechází na metodu Proof-of-Stake (PoS), jako třeba Etherum. S využitím metody Proof-of-Stake už nedochází k těžbě tím, že se řeší matematické úlohy ve skupině více těžařů a souboji mezi nimi. Naopak těžaři jsou zvoleni na základě určitých kritérií, aby tuto práci vykonávali. Mimo Proof-of-Stake a Proof-of-Work ale existují také další metody a to především díky tomu, jak jsou možnosti kryptoměn neomezené. Příkladem dalších metod může být např. Proof-of-Importance, který přiděluje každému uživateli index důležitosti na základě jeho provedených transakcí (tedy, čím více transakcí, tím větší důležitost). Dále se může jednat o metodu Proof-of-Processed-Payments, která je jakýmsi dokladem o zpracovaných platbách. Za každý nákup nebo převod touto metodou dostanete odměnu za každý dolar, který utratíte.

Vztah mezi Bitcoinem a Alcoiny

Říkáte si, proč je dobré pochopit vztah mezi Bitcoinem a Alcoiny? Měli bychom prodat Alcoin, když je cena Bitcoinu nízko a koupit Alcoin, když je Bitcoin vysoko? Vztah těchto dvou měn je provázaný především díky burze a obchodním trzím a jejich ceny spolu často souvisejí. V podstatě tedy bývají Alcoiny nějakým způsobem ovlivněny Bitcoinem. Z toho důvodu je dobré brát v potaz bitcoinové grafy, pokud uvažujeme nad koupí Alcoinu. Cena Bitcoinu se tak může stát určitým ukazatelem ceny a zjednodušší nám předpověď budoucích cen Alcoinů.

Riziková investice?

Alcoinů jsou stovky, možná i tisíce, avšak většina z nich se nikdy neuchytí. V této oblasti se můžeme setkat se spoustou podvodných kryptoměn (tzv. shitcoins nebo také scamcoins), které fungují jen pár měsíců a nepřináší nic průlomového, přestože se mohou zdát inovativní a unikátní, či se tak alespoň prezentují.

Jak poznat riziko?

Existuje mnoho faktorů, které mohou naznačit nevěrohodnost kryptoměny, avšak mezi nejvíce do očí bijící patří tzv. předtěžené kryptoměny. Jedná se o kryptoměny, u kterých většinu mincí drží samotní vývojáři. Ti poté zacílí reklamní kampaň na investory, kteří začnou kryptoměnu nakupovat. Ve chvíli, kdy lidé měnu nakupují, její hodnota vzroste a vývojáři držené mince prodají, čímž vydělají.

Vysoce rizikové jsou také předprodeje ICO (Initial Coin Offering), což je forma crowdfundingu, při níž investoři nakupují mince připravované kryptoměny. Vývojáři kryptoměny si před zahájením ICO (Initial Coin Offering) stanoví částku, kterou chtějí vybrat a v případě, že se tato částka nevybere do stanoveného období, tak se investovaná částka vrací investorům. Nicméně, problémem je, že pro spuštění ICO (Initial Coin Offering) není třeba fungujícího produktu a stačí jenom vytvoření digitálních tokenů. Lze toho tedy snadno zneužít, protože prodejem bezcenných tokenů, které jsou prezentovány jako průlomové, mohou podvodníci vydělat spoustu peněz a vy o své investice přijít.

Je tedy třeba podotknout, že se jedná o převážně rizikovou investici, zvlášť pokud chcete investovat do "neprověřené" a nové kryptoměny.

Seznam nejoblíbenějších a nejznámějších Altcoinů

  • Etherum (ETH) - blockchain, umožňuje psát chytré smlouvy (software, který zajišťuje nebo ověřuje provedení kontraktu, tyto smlouvy jsou potenciálně bezpečnější a snadněji vymahatelnější) a vydávat vlastní Tokeny. Jedná se o nejpoužívanější síť pro potřeby ICO.
  • XRP (XRP) - hlavní funkcí není samotná hodnota (jako je tomu např. u Bitcoinu), nýbrž funkční prvek, kterým jsou platební sítě. Do celosvětové sítě XRP je zapojeno více než 200 bank a dalších finančních institucí.
  • Litecoin (LTC) - alternativní digitální měna, dalo by se říct vylepšený Bitcoin.
  • Monero (XMR) - jedna z mála kryptoměn zajišťující plnou anonymitu při zasílání finančních prostředků.
Kryptoměny

Tokeny

Co jsou to tokeny a jaká je jejich spojitost s kryptoměnami? Pokud jste se začali zajímat o kryptoměny, určitě jste na tokeny již narazili a ani o tom nevíte. V síti Bitcoin je token BTC, v síti Ethereum je to ETH, už víte o co jde, že?

Tokeny můžou představovat vesměs cokoli, nemusí jít nutně o digitální mince. Jak vlastně fungují? Myslím, že se to dá hezky pochopit na příkladu. Dejme tomu, že jste u zlatníka uložili své zlato, zlatník vám vystaví prohlášení o tom, že vám dluží nějaké množství zlata, čímž vaši úschovu potvrdí. Toto prohlášení vás potom opravňuje kdykoli vyzvednout své zlato a tedy vyměnit prohlášení za zlato. Obdobně, v digitální podobě, fungují tokeny.

Token je tedy kryptografické potvrzení o vlastnictví a jsou druhem cenných papírů. V současné době ale nejsou komplexně regulovány, přesto však v sobě zahrnují majetková práva a nárok na výplatu dividendy. Přestože tokeny vykazují znaky převoditelných cenných papírů, jsou obchodovatelné a odborná veřejnost na ně hledí jako na investiční nástroj, nejsou ještě přímo upraveny zákonem. Právní úprava tokenů je diskutabilní, nicméně bude na ně pohlíženo jako na institut obdobný akciím nebo dluhopisům a to za předpokladu, že budou využívány k investičním účelům.

V příští lekci Kryptoměny - Slovníček pojmů, si uvedeme slovníček kryptoměnových pojmů.


 

Předchozí článek
Kvíz - Základní pojmy kryptoměn a Bitcoinu
Všechny články v sekci
Kryptoměny
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kryptoměny - Slovníček pojmů
Článek pro vás napsala Emma Hartingerová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
37 hlasů
Emma
Aktivity