NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 2 - Kryptoměny - Bitcoin

V minulé lekci, Kryptoměny - Definice a vlastnosti, jsme si uvedli co to jsou kryptoměny, jak fungují a jaké jsou jejich vlastnosti.

V současné době existuje na 6 000 druhů kryptoměn. Přestože jsou si ve většině podobné a fungují na podobném principu, mohou se mezi nimi objevit rozdílnosti. V následujících článcích se budu zabývat konkrétními kryptoměnami, přičemž nejvíce se zaměřím na ty nejznámější a nejobchodovanější.

Bitcoin (BTC)

Beze sporu nejznámější, nejrozšířenější a také první kryptoměnou na světě je právě Bitcoin, a proto si zaslouží být zmíněn mezi prvními. Bitcoin je virtuální měnou, která nepatří žádné zemi, nepodléhá regulaci, ale přesto je bezpečná. Možná právě proto popularita i cena Bitcoinu za poslední léta tolik vyrostla. Pro představu, v lednu roku 2021 dosahovala cena jednoho Bitcoinu přibližně 800 tis. Kč a v únoru 2021 překročila jeho hodnota 1 milion Kč.
Co je na Bitcoinu a jiných kryptoměnách tak skvělé je jeho decentralizace, tedy že nikdo (žádná vláda, policie, ani banka) vám nemůže vaše Bitcoiny vzít, ani je nemůže jinak ovlivnit a nedozví se kolik jich ve skutečnosti máte. Bitcoin je prostě od samého počátku navržen tak, aby ho nikdo (ani jeho autor) nemohl ovlivnit, padělat nebo způsobovat inflaci. Měna je tak závislá na společnosti a ovlivňuje ji také nálada komunity, tudíž např. sociální média mohou nepřímo ovlivňovat kurz Bitcoinu.

Vzhledem k omezenému množství Bitcoinů a vzrůstajícímu zájmu o tuto digitální měnu, se dá o Bitcoinu uvažovat nejen jako o platidle, ale také jako o dobré investici, která se vyrovná drahým komoditám jako je zlato nebo ropa.

Kryptoměny

Jak fungují Bitcoinové transakce?

Transakce stojí na tzv. těžařích, o kterých jsme se bavili v kapitole Základy kryptoměn. Ti v síti ověřují, zpracovávají a zabezpečují transakce činností, kterým se říká těžení nebo také mining. Ve chvíli, kdy probíhá transakce za pomocí Bitcoinu, těžaři jsou na tuto skutečnost upozorněni, transakci zkontrolují a eventuelně potvrdí. Potrvzená transakce se zapíše do blockchainu.

Aby byli těžaři motivováni transakce potvrzovat, jsou za to odměňováni malou odměnou v podobě kryptoměny. Tím, že se samotnou těžbou neustále zvyšuje počet Bitcoinů, dochází k jeho vytěžení. Počet nevytěžených Bitcoinů zpomaluje a kolem roku 2140 dojde k jeho úplnému vytěžení, přičemž drtivá většina bude vytěžena již kolem roku 2030.

Jak získat Bitcoin a má to vůbec smysl?

Pokud vás kryptoměny zaujaly a Bitcoin se vám zdá jako dobrá volba, nejspíš jste si položili otázku, kde takový Bitcoin získat? Na vaši otázku existují 2 odpovědi:

  • těžba Bitcoinu
  • koupě Bitcoinu

Těžba Bitcoinu není nic pro začátečníky a i odborníci na tomto poli říkají, že těžba může být riskantní i pro velmi znalé uživatele, proto doporučuji raději koupi.

Bitcoin je volně směnitelný za jakoukoli měnu, nejčastěji se ale jeho hodnota udává k dolaru. Samotná směna peněz za Bitcoin je snadná a stejně snadná je i nazpátek. Bitcoin si můžete koupit:

  • online; na řadě jak českých, tak zahraničních směnárnách
  • v bitcoinovém automatu; naleznete je především ve větších městech, jsou to ideální pomocníci pro nováčky na poli koupi kryptoměn

To, že je Bitcoin drahou záležitostí, jehož hodnota se pohybuje kolem milionu korun za kus, je fakt který nezměníme. Výhodou Bitcoinu je ale to, že není nutné kupovat celé Bitcoiny. Můžete si tedy doslova koupit kousek Bitcoinu za pár korun.

Kde nakoupit Bitcoin?

Mezi vyzkoušené online směnárny patří např. Finex, Simplecoin nebo např. CoinBase. Jinak samozřejmě můžete využít již zmíněné bitcoinové automaty.

Jak bezpečně uchovat Bitcoin?

Všichni uživatelé Bitcoinu musí mít peněženku, kde mohou své Bitcoiny uchovávat. Peněženka je v souvislosti s Bitcoinem něco jako číslo účtu, stejně jako Bitcoin i ona je digitální. Peněženka obsahuje účet, ke kterému jsou spárovány veškeré transakce účtu, ale samotná peněženka nemá žádnou spojitost s uživatelem; tedy nikde není uvedeno vaše jméno, adresa, občanský průkaz, ani další údaje, tudíž se nikdo nedozví, komu peněženka s účtem patří.

Kryptoměnovým peněženkám bude věnovaný samostatný článek později, proto se jimi nyní nebudeme zdržovat.

Máte Bitcoin… a co teď s ním?

Máte několik možností, co se svými Bitcoiny můžete dělat. Mezi přední využití se ale řadí:

  • použití pro platby: za Bitcoiny si můžete koupit snad vše co vás napadne, oblečení, jídlo, elektroniku, atp. Princip platby Bitcoinem je poměrně jednoduchý. Zákazník si nahraje mobilní peněženku a při platbě pouze naskenuje QR kód, který se objeví na terminálu obchodníka. Ve své peněžence potom platbu potvrdí a je hotovo. Bitcoin je akceptován v restauracích, kavárnách, mobilních aplikacích, e-shopech a další. Mezi nejznámější obchody, které akceptují platbu Bitcoinem patří Alza.cz nebo zahraniční Microsoft, Dell, atd. Kde všude můžete platit Bitcoinem zjistíte poměrně snadno pomocí map s místy, která platbu touto kryptoměnou umožňují. Mapu s místy najdete například na coinmap.org. Ovšem zapsání do této mapy je dobrovolné. Tudíž tam nenajdete všechny místa a informace můžou být neaktuální.
  • držení Bitcoinu: vzhledem k tomu, že cena Bitcoinu dlouhodobě stoupá, není od věci podržet ho v peněžence o něco déle. Dny, týdny, měsíce, roky, můžete ho držet jak dlouho chcete a nebudou vás čekat žádné poplatky. Když si koupíte Bitcoin za 1 000 Kč, za měsíc může být jeho cena až 2x tolik, takže i samotné držení Bitcoinu je formou jeho využití a zhodnocení. Nehledě na to, že tak chráníte své peníze před inflací.

V případě, že jste již nasyceni Bitcoinu, můžete ho jednoduše převést zpět na fiat měnu (neboli měnu s nuceným oběhem), kterou je např. koruna, dolar nebo euro. Jediné co pro to musíte udělat, je využít služeb jedné ze směnáren. Snadné, že? Nezapomeňte ale, že při generaci zisku musíte ze zisku odvádět daně, jinak se můžete dostat do nepříjemných problémů s finančním úřadem.

Kryptoměny

Jak na Bitcoinu vydělat?

Z výše zmíněného je vám nejspíš jasné, že stát se těžařem této kryptoměny už se dnes příliš nevyplatí. K tomu abyste se stali výdělečným těžařem byste potřebovali nejen strategii a profesionální hardware, ale také podstatně velkou investici. Jsou však jiné možnosti jak na Bitcoinu zbohatnout.

  • koupě a držení Bitcoinu: jak jsem již zmínila výše, cena Bitcoinu stoupá, a proto se vyplatí chvíli tuto kryptoměnu podržet v peněžence.
  • obchodování Bitcoinu s pákou: na Bitcoinu lze vydělat také obchodováním u tzv. CFD brokerů (Contract For Difference), a jakže to funguje? Zjednodušeně řečeno, založíte si účet a brokera, kterým je v České republice např. eToro, pošlete na svůj obchodní účet české koruny a otevřete obchod. Pokud obchodujete s pákou, můžete si koupit několikanásobně více, než si můžete dovolit. Máte peníze jen na 50% Bitcoinu? S využitím páky ho koupíte celý. Za celý Bitcoin tedy zaplatíte jen polovinu ceny a pokud cena poroste, budete inkasovat stejně velký zisk, jako byste měli celý Bitcoin. Pokud však cena klesne, budete se dostávat do větší ztráty. Pokud tedy cena Bitcoinu spadne o 50%, celý váš obchodní účet bude na nule. Z toho důvodu je dobré stanovit si před nákupem nějakou strategii.

V případě, že si nejste jistí, jak s obchodováním začít, můžete si nechat poradit u profesionálů, kteří poskytují své cenné rady a lecčemu vás naučí, musíte ale počítat s tím, že za tyto služby něco zaplatíte.

V následujícím kvízu, Kvíz - Základní pojmy kryptoměn a Bitcoinu, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Kryptoměny - Definice a vlastnosti
Všechny články v sekci
Kryptoměny
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Základní pojmy kryptoměn a Bitcoinu
Článek pro vás napsala Emma Hartingerová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
46 hlasů
Emma
Aktivity