Lekce 4 - Kryptoměny - Slovníček pojmů
V minulé lekci Kryptoměny - Altcoiny a tokeny, jsme si uvedli další druhy kryptoměn, kterými jsou altcoiny a vysvětlili jsme tokeny.
Svět kryptoměn je lákavý, ale pro začátečníky může být trochu chaotický. Nerozumíte všem pojmům a neznáte terminologii tohoto odvětví? Nezoufejte. Připravili jsme pro vás slovníček těch nejpoužívanějších pojmů v oblasti kryptoměn.
Slovníček kryptoměnových pojmů
Nyní se tedy na jednotlivé pojmy podíváme v abecedním pořadí.
Altcoin: každý coin, který není Bitcoin, je Altcoin! Ostatní kryptoměny jsou vedle Bitcoinu chápány jako jeho alternativy coby k základní kryptoměně.
Bear trap: jedná se o trik skupiny obchodníků zaměřený na manipulaci s cenou kryptoměny. Medvědí past funguje tak, že skupina držitelů prodává všechny své kryptoměny najednou, čímž blafují trh, aby si myslel, že přichází pokles. V důsledku takového postupu ostatní obchodníci prodávají svá aktiva. To dále snižuje cenu aktiv, a ti, kteří bear trap nastražili, poté koupí svá prodaná aktiva zpět za nižší cenu. Tím dosáhnou zisku.
Bitcoin: první decentralizovaná digitální měna vytvořena coby alternativa k centralizovanému bankovnictví.
Blok: více bloků tvoří blockchain. Každý blok obsahuje databázi všech kryptoměnových transakcí provedených do doby, než je blok zaplněn. Blok představuje trvalý záznam, který by se dal přirovnat k disku s daty, jenž lze kdykoli otevřít a prohlédnout.
Blockchain: jedná se o databázi, která je současně uložená na množství počítačů. Tato databáze nemá centrálního správce. Síť funguje jako decentralizovaná síť uživatelů, která se neustále rozšiřuje o počty záznamů. Tyto záznamy jsou chráněny proti neoprávněným zásahům jak z vnější strany, tak také ze strany samotných tvůrců databáze.
Býčí trh: bull market obecně na finančním trhu označuje takový stav, kdy ceny stoupají.
Coin: jedná se o jednotku kryptoměny.
DAO: zkratka pro "decentralizovanou autonomní organizaci" (Decentralised Autonomous Organization) , která tvoří vlastní bankovní systém na principu chytré kontrakty (smart contracts) umístěných na blockchainu.
DeFi: jedná se o označení pro decentralizované financování. DeFi se opírá o chytré kontrakty (smart contracts) na blockchainu a nemá zprostředkovatele v podobě např. banky.
Distribuovaný ledger: jedná se o decentralizovanou databázi, která je šířena mezi množstvím různých účastníků. Záznamy o provedených transakcí vidí všichni účastníci distribuovaného ledgeru a jeho hlavní funkcí je fungovat jako veřejná účetní kniha. Blockchain je druhem distribuovaného ledgeru.
Ethereum: jedná se o kryptoměnu č. 2 hned po Bitcoinu. Je to open-sourcová blockchainová platforma, která posunula hranice Bitcoinu. Ethereum je základní vrstva pyramidy, na kterou lidé vytvářejí další aplikace pro další využití, příkladem může být NFT.
Fiat: jedná se o peníze vytvořené z úřední moci, jejíž hodnota je stanovena zákonem. Jedná se o označení měn s nuceným oběhem k nimž mají být kryptoměny alternativou. Příkladem může být dolar, euro, atd.
Genesis Block: Bitcoin Genesis Block byl první blok, který byl vytěžen na blockchainovém řetězci 3.1.2009.
Chytrý kontrakt: neboli smart contract je forma smlouvy, se kterou se potkáme v souvislosti s kryptoměnami poměrně hojně. Jedná se o smlouvy zapsané v počítačovém kódu. Chytrý kontrakt umístěný na blockchainu umožňuje dvěma smluvním stranám předem zkontrolovat jeho podmínky. V případě že obě strany souhlasí, mohou spolu snadno uzavřít smlouvu bez nutnosti jakéhokoli prostředníka či třetí osoby. Chytré kontrakty patří mezi základní stavební kameny např. sítě Ethereum.
ICO: neboli Initial Coin Offering je uvedení nové kryptoměny na trh. Jedná se o určitý druh předprodeje, který umožňuje kryptu nabrat potřebné investice pro další rozvoj. Často se jedná o formu crowdfundingu.
Kryptoměna: decentralizovaná digitální měna, která k vlastnímu zabezpečení používá pokročilou kryptografii. Jedná se o novodobý druh měny, jejímž nejstarším a nejznámějším zástupcem je Bitcoin.
Kryptoburza: funguje na stejném principu jako klasická burza. Jedná se o platformu, na níž se dají kryptoměny směňovat navzájem, stejně jako s tradičními fiat měnami a to na základě aktuálních kurzů. Jednou z největších kryptoburz je např. Binance.
Lambo: jak napovídá samotný název, jedná se o zkrácenou verzi drahého vozu Lamborghini. Toto označení slouží ve světě kryptoměn pro označení statusu kryptoměnového boháče. Myšlenka tohoto pojmu je taková, že osoby "Lambo" mají tolik peněz, že si jdou koupit Lamborghini.
Medvědí trh: označuje takový stav finančního trhu, na němž ceny klesají. Stejně jako medvěd v zimě, trh "zimuje".
NFT: jedná se o zkratku pro non-fungible token, tedy nezaměnitelný token, který je umístěný v digitální účetní knize, tedy na blockchainu. Často se s NFT setkáme jako s certifikátem o vlastnění určitého digitálního uměleckého díla. Lze ho použít k reprezentaci položek, jako jsou fotografie, videa, předměty v počítačových hrách, atd.
P2P: peer-to-peer popisuje počítačovou síť v níž komunikují přímo jednotliví uživatelé. Doslovný překlad by mohl znít jako kontakt "rovného s rovným", kde spolu uživatelé jednají přímo bez prostředníka.
Peněženka: softwarová nebo hardwarová úschovna klíčů ke kryptoměnám. Softwarová peněženka využívá aplikaci v počítači nebo telefonu, kdežto hardwarová peněženka má podobu sofistikovanějšího flash disku. Obecně jsou hardwarové peněženky považovány za nejbezpečnější způsob držení kryptoměn.
Privátní klíč: jde o kód, který slouží jako klíč ke kryptopeněžence. Privátní klíč je v podstatě digitálním heslem, jímž můžeme peněženku odemknout.
ROI: return on investments, tedy návratnost investic, označuje profit porovnáním investice s výslednou hodnotou. Příklad: pokud je investice do kryptoměny 1 000 dolarů, ve chvíli, kdy cena investované částky vystoupá na 2 000 dolarů, je ROI 100%.
Stablecoin: jedná se o kryptoměnu se stabilní hodnotou, kterou dosahuje navázáním s konvenčním aktivem (např. zlato nebo třeba americký dolar). Stablecoiny tak disponují minimální volatilitou.
Tržní kapitalizace: jedná se o vyjádření tržní hodnoty všech mincí dané kryptoměny, které jsou v oběhu. Počítá se součinem mincí v oběhu a aktuální ceny kryptoměny. Kapitalizace se tak = nabídka x cena.
Volatilita: je označení pro míru kolísavosti ceny aktiva typu kryptoměny. Kryptoměnový trh je chápán jako vysoce volatilní, což znamená, že ceny coinů se rychle mění a skáčou nahoru a dolů, přičemž nikdo si nemůže být jistý tím, co přinese zítřek.
Velryba: je označení pro velkého investora na poli kryptoměn. Jako velryby se označují subjekty, které drží takové množství konkrétní kryptoměny, že mohou ovlivnit její hodnotu. Velrybami mohou být jak lidé, tak organizace.
White Paper: je podrobný popis konkrétní kryptoměny pro investory. Jeho obsahem je popis strategického plánu, technické informace o systému, ale také (a možná především) funkce, kterou má kryptoměna plnit.
51% Attack: je takový stav těžby kryptoměny, kdy ji z více než 51% ovládá jedna osoba nebo organizace.
V následujícím kvízu, Kvíz - Altcoiny a slovníček pojmů, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.