NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 1 - Kryptoměny - Definice a vlastnosti

Často vidíte titulky článků pojednávající o pádu nebo růstu Bitcoinu, Ethereum či jiné kryptoměny? Zdá se vám to povědomé, ale nevíte přesně o co jde? V tom případě jste tu správně, protože tady si probereme kryptoměny a vezmeme to pěkně od podlahy a popořádku.

Co to je kryptoměna?

Zjednodušeně řečeno, jsou kryptoměny elektronicky tvořené digitální měny, které plní funkci novodobého platidla. Vznik elektronických peněz a nového platebního systému měl za účel zvýšení transparentnosti finančního systému a zlepšení bezpečnosti a rychlosti převodů hodnoty. Samotná historie kryptoměn sahá do poloviny 20. století a to především ve spojení s postupným rozšiřováním internetu, bez kterého by de facto elektronické peníze nemohly existovat. Na počátku nešlo o plnohodnotnou náhradu skutečných peněz. Myšlenka byla spíše konkurovat šekům, směnkám nebo platebním kartám. Šlo především o to zavést elektronické peníze jako nový platební nástroj. Mezi první internetové platební systémy a předchůdce kryptoměn patřil např. Ecash nebo Cybercash, nicméně jako první kryptoměna přišel Bitcoin až v roce 2009.

Kryptoměny = digitální měna

Nenechte se ale zmást, nejedná se jen o cifry na monitoru. Digitální peníze mají reálnou hodnotu danou nabídkou a poptávkou jejich uživatelů a řídí se tedy obecnými principy fungování na trhu.

Kryptoměny

Jaké jsou vlastnosti kryptoměn?

Některé z vlastností kryptoměn mají relativní nebo dočasnou platnost, některé ztrácí v průběhu času na významu, nicméně mezi základní vlastnosti kryptoměn můžeme řadit:

  • decentralizace - jedná se o jednu z předních vlastností digitální měny, která spočívá v nepřítomnosti centrální autority. Neexistuje tedy žádná centrální banka či jiná centrální autorita, včetně vlád a obdobných institucí, která by kryptoměnu mohla kontrolovat.
  • absence prostředníka - peníze se posílají přímo, tedy bez bank nebo kreditních společností. Jedná se o tzv. P2P (peer-to-peer, rovný s rovným) síť.
  • celosvětovost - kryptoměny neznají hranice, je možné je okamžitě poslat na druhý konec světa.
  • neprolomitelnost - kryptoměny se opírají o asymetrickou kryptografii; jedná se o skupinu kryptografických metod, ve kterých se pro šifrování a dešifrování používají odlišné klíče. Pro naši potřebu ale postačí vědět, že se jedná o silný šifrovací systém, který zaručuje neprolomitelnost kryptoměn (alespoň v současné době).
  • anonymita - s transakcí nejsou spojené osobní nebo citlivé údaje, přesto však lze transakce vystopovat; v tomto smyslu se občas hovoří o tzv. pseudoanonymitě.
  • transparentnost - jak již bylo řečeno, transparentnost byla jednou z hlavních myšlenek vytvoření kryptoměn. Kryptoměny jsou plně transparentní a to díky veřejné databázi zvané blockchain; tato databáze ukazuje všechny transakce v síti.
  • poplatky za transakce- velikost transakčních poplatků závisí na aktuálním provozu v síti a ochotě uživatelů zaplatit poplatek, aby se jejich transakce dostaly do bloku dříve, než transakce jiných uživatelů. Poplatky jsou stanoveny v Satoshi, což je jednotka, ve které lze dělit Bitcoin, přičemž platí, že 1 Bitcoin = 100 mil. Satoshi. Pro příklad: kdyby měla transakce velikost 200 virtuálních bytů a aktuální poplatek je 50 Satoshi na 1 virtuální byte, bude se potom celkový poplatek za vytěžení transakce počítat jako 200 x 50 = 10 000 Satoshi. A tak tomu bude ať už je cena kryptoměny 5 000 dolarů nebo 100 000 dolarů.
  • žádné odmítnuté platby - zaslanou měnu nelze po odeslání stornovat nebo zrušit.

Shrnu-li to slovy, mezi hlavní rozdíly mezi kryptoměnou a převodem mezi bankami se řadí rychlejší a levnější přesun peněz, kdy převod mezi bankami může trvat i několik dní, ale u kryptoměny k převodu dochází okamžitě a to kvůli druhu vztahu P2P, tedy bez prostředníka. Transparentnost a bezpečí jsou další výhodou kryptoměn. Oproti bankovnímu převodu, kde nevíte, co se s penězi v daný okamžik děje a zároveň někomu poskytujete celou řadu osobních informací, u kryptoměn je převod okamžitý a žádné osobní informace neposkytujete. Pokud tedy toužíte po tom obejít byrokracii nebo se jen chcete cítit bezpečněji, možná jsou pro vás kryptoměny to pravé ořechové.

Jak tedy fungují kryptoměny?

Existuje více druhů kryptoměn, o kterých se pobavíme později, přesto jsou však rozdíly v jejich funkčnosti jen nepatrné. V obecné rovině se jedná o velice propracovaný matematický a softwarový systém. S kryptoměnami lze provádět transakce po celém světě, dalo by se dokonce říct, že pomocí kryptoměn lze prakticky s nulovými poplatky platit komukoli za cokoli, aniž by to mohl kdokoli ovlivnit. Určitě jste už slyšeli slovní spojení "těžba kryptoměny" a představili jste si důl a krumpáč. Nejste jediní. Ale bohužel vás zklamu. Kryptoměny opravdu vznikají těžbou, které se říká mining, nicméně jde o výpočet matematické úlohy. Těžba kryptoměn zjednodušeně řečeno funguje tak, že uživatelům na jejich počítači běží program, který sleduje síť např. Bitcoinu. Ve chvíli, kdy se objeví nějaká nová transakce, tedy někdo chce někomu poslat Bitcoiny, těžaři (tzv. miners) na to jsou upozorněni. Těžař zkontroluje, zda je vše okolo transakce v pořádku a transakci potvrdí, ta se potom přesune do blockchainu (což je de facto účetní kniha) a těžař za svoji práci obdrží odměnu ve formě určitého množství mincí dané kryptoměny.

Dříve bývali těžaři jednotlivé osoby, kterým stačil pouze vlastní počítač k ověření plateb, za kterou dostali malý obnos kryptoměny. Nicméně dnes se jedná ve většině o velká výpočetní centra. Vyřešení matematické úlohy je ve své podstatě náhodný proces, u kterého je výdělek obtížně předvídatelný, a proto u menšího výkonu stroje téměř zanedbatelný. Těžaři se proto sdružují do těžařských uskupení, tzv. mining pools, kde se odměna za vytěžení rozděluje mezi všechny těžaře. V těchto uskupeních těžař obvykle obdrží poměrně malou částku několikrát denně, přičemž platí poplatky správcům, často v řádu procent z výdělku. Mohlo by se zdát, že těžba kryptoměn je nikdy nekončícím zlatým dolem, nicméně ani to není pravda. Bohužel. Za těžbu kryptoměny se platí v jednotkách těžené měny, čímž dochází k neustálému zvyšování kryptoměny. Existuje však strop, přes který se nedostaneme. U jednotlivých kryptoměn se tento strop liší, ale pro představu např. u zmiňovaného Bitcoinu je tato částka 21 milionů, což znamená, že více než 21 milionů jednotlivých mincí nikdy nebude.

V příští lekci, Kryptoměny - Bitcoin, se budeme zabývat nejznámější kryptoměnou a to Bitcoinem, uvedeme si kde Bitcoin získat, jak ho uchovat, ale také jak na něm vydělat.


 

Všechny články v sekci
Kryptoměny
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kryptoměny - Bitcoin
Článek pro vás napsala Emma Hartingerová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
52 hlasů
Emma
Aktivity