Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

Diskuze: GRUB menu je nějak zvláštní

Linux a UNIX Linux GRUB menu je nějak zvláštní

Aktivity (1)
Avatar
IT Man
Redaktor
Avatar
IT Man:15.8.2016 8:15

Zdravím všechny,
nedávno jsem zvětšoval jednotku Windows přes Linux. Samozřejmě se díky tomu rozbil bootovací soubor. Takže jsem ho musel obnovit. Jenže díky tomu jsem zase přišel o GRUB menu, takže jsem ho musel přes Linux opravit z flashky. GRUB repair během své operace sekl celý OS a poté se nic nedělo. Restartoval jsem teda notebook a GRUB menu samozřejmě pořád nefungovalo. Musel jsem si tedy najít nějaký příkazy na internetu (používal jsem stránku http://www.howtogeek.com/…tu-wont-boot). Nakonec jsem to rozjel, teď mám ale trochu menší problémy.

1. GRUB soubor se mi nezdá, že by byl nějak správný. Jeho obsah je pouze takovýto:

GRUB_DEFAULT="Linux Ubuntu"
GRUB_SAVEDEFAULT="false"

2. Díky tomu mi to ignoruje i GRUB customizer. Nemohu si změnit pozadí (které je modré - já chci jen to fialové! :D) a na něm bílý text. Nefunguje ani to automatické vybrání za x sekund (mám nastaveno 15 a přesto je to na 5 sekundách).
3. Při načítání Linuxu už nemám načítací obrazovku s fialovým pozadím a Ubuntu veprostřed. Místo toho se mi zobrazuje jenom terminál (při vypínání to samé). Rychlost načítání systému je ale pořád stejná.
4. Z GRUB menu mi zmizely i možnosti jako jsou "Test memory" (nebo jak se to jmenovalo). Mám tam pouze Linux, volitelné možnosti pro něj a poté spouštěče na Windows (jsou 2, nechápu - zřejmě asi kvůli tomu oddílu "Zabráno systémem").

Nějak mě to moc neomezuje (krom toho automatického načítání), spíše mě to ale tak trochu děsí, zda není někde něco špatně a zda by to nemohlo přinést nějaký problém do budoucna.
Předem děkuji za všechny odpovědi. :)

Odpovědět 15.8.2016 8:15
Cokoliv a kdokoliv může jednou uspět.
Avatar
IT Man
Redaktor
Avatar
IT Man:15.8.2016 9:58

Daniel Vítek mi pomohl mimo ITnetwork. Jelikož to ale sem nechce poslat a já to chci uzavřít (taky pomoci ostatním v budoucnu), zde je řešení na všechny body krom 4. :)

Soubor byl opravdu špatný a nová instalace GRUB menu nepomohla. Proto jsem si okopíroval soubor z https://ubuntuforums.org/showthread.php?… (3. příspěvek) a pak samozřejmě aktualizoval příkazem

sudo update-grub

Linux se pak asi nějak vzpamatoval a najednou začala fungovat i načítací obrazovka. GRUB menu mělo konečně můj oblíbený vzhled s fialovou barvou. Opět se ale ignoroval timeout, to jsem si ale pak už dodělal přes ten GRUB customizer a funguje.
A 4. bod se teda nevyřešil. Já to teda ani nikdy nepotřeboval. Dá se to ale i spustit z toho Live CD/USB, které mám pořád po ruce, takže se nijak kvůli tomu nestresuji.

Děkuji všem za pozornost a omlouvám se, pokud někomu vadí, že jsem trochu zaplnil hlavní stranu. :)

Akceptované řešení
+5 Zkušeností
Řešení problému
Nahoru Odpovědět 15.8.2016 9:58
Cokoliv a kdokoliv může jednou uspět.
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:15.8.2016 10:00

hod sem obsah suboru /etc/default/grub
a neupravuj nic v adresari /boot, lebo pri kazdej aktualizacii grubka sa jeho nastavenia v /boot meni podla nastaveni v adresari /etc/grub.d a podla /etc/default/grub

 
Nahoru Odpovědět 15.8.2016 10:00
Avatar
IT Man
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mkub
IT Man:15.8.2016 10:14

To byl právě že obsah toho /etc/default/grub. Jenom ten jsem měnil, nic jiného.

Nahoru Odpovědět 15.8.2016 10:14
Cokoliv a kdokoliv může jednou uspět.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.