Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
C# week

Tails OS - Operační systém pro novináře i teroristy

Tails OS je linuxové distro, postavené za jediným účelem - chránit totožnost a tím i život investigativních novinářů. Pokud chcete kompletní anonymitu a přístup na darkweb, je Tails OS právě pro vás.

Anonymní operační systém

The

Tails OS je operační systém zaměřený na anonymitu a bezpečnost jak na internetu, tak i v reálném světě. I když je postavený na linuxovém jádře, je velmi intuitivní a téměř blbuvzdorný. Primárně je určen pro investigativní novináře v totalitních režimech, ale pro jeho vlastnosti si jej oblíbili i teroristé. Široká veřejnost s jeho pomocí nakukuje do temných koutů internetu. Hlavní výhody Tails OS jsou uvedeny již v názvu: The Amnestic Inkognito Live System:

  • Amnestic znamená, že po ukončení práce všechno zapomene a nezanechá na počítači žádné stopy.
  • Slovo Inkognito zastupuje nastavení, které přesměruje veškerou komunikaci se sítí přes Tor.
  • Talis OS je Live, proto ho můžete používat z USB flash disku nebo DVDčka
Tail OS

Amnestic

Tails OS využívá z počítače jen RAM a procesor, proto nezanechá na počítači žádné stopy. Dokonce maže veškeré soubory, které jste stáhli nebo vytvořili. Pokaždé, když ho znovu nabootujete, máte zbrusu nový čistý operační systém. Proto je velmi obtížné jej infikovat spywarem a odhalit vaší identitu. Ale co když má novinář rozdělaný větší projekt? To po vypnutí počítače přijde o veškerá data? Nebojte, i na tuto možnost vývojáři mysleli a vy si můžete vytvořit zašifrovanou persistenci (složku), na kterou si svojí práci uložíte na příště.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Tails ale umí víc než to. Pokud pracujete v zemi s totalitním režimem, kdykoliv vám může vyrazit dveře místní zásahová jednotka. Vypnout počítač vám moc nepomůže. I po vypojení počítače ze sítě zůstávají na RAM dlouhé minuty stíny vaší činnost, a to včetně hesel. Pokud je zásahový tým dobře připraven, může nanést na ramku počítače tekutý dusík a zabránit tak ztrátě dat. Proto je Tails vybaven nouzovým protokolem, který po vytažení flashky z počítače přepíše během pár sekund celou paměť RAM.

Inkognito

I přesto, že veškerá komunikace prochází přes síť Tor (metoda skrytí IP adresy a šifrování komunikace s internetem), není anonymita automaticky zaručená. Tails OS obsahuje spoustu ready-to-use doplňků, které mají za úkol vás co možná nejvíce anonymizovat.

Tor Browser obsahuje doplňky Torbutton proti Javě a HTTPS Everywhere pro další vrstvu šifrování komunikace se světem. A pro pobavení zmíním uBlock Origin proti reklamám už v základním nastavení! Mezi předinstalovanými programy objevíte e-mailový klient Thunderbird, navíc obrněný pluginem Enigma (open PGP šifrovací protokol). Dále chatovací client Pidgin a Onionshare pro sdílení souborů. MAT nástroj slouží k odstranění metadat z choulostivých dokumentů, čímž pomáhá zachovat anonymitu zdroje i samotného novináře. Za zmínku stojí také bitcoinová peněženka Electrum. A dokonce Aircrak-ing, program pro hackování wifi připojení, vám umožní, přístup na internet i tam, kde vám ho nikdo nenabídl.

Live

Tails OS lze spustit třeba z DVDčka, flešky nebo SD kartičky. Takže vlastně ani nepotřebujete vlastní PC. Můžete si třeba skočit do knihovny nebo internetové kavárny a pracovat na cizím počítači jako na vlastním. I s tím vývojáři počítali a vy si můžete svůj Linux nastavit tak, aby vypadal jako Windows. Pokud se někdo dostane k vašemu PC, nic usvědčujícího nenajde.

Kdyby vám místní ozbrojená složka vrazila do bytu, můžete médium rozlámat, zahodit nebo vytrousit cestou do antonu. Způsob likvidace závisí na typu zvoleného nosiče. Flash disk nebo SD karta se také dá docela dobře propašovat přes hranice třeba ve švu, pod vložkou v botě a nebo v žaludku.

System

Systémové požadavky jsou poměrně přívětivé, potřebujete jen flashdisk o objemu alespoň 8GB nebo přepisovatelné DVD. Pro plynulý provoz je potřeba mít 2GB RAM, ale podle vývojářů stačí i méně.


 

Všechny články v sekci
Tipy, triky a návody
Článek pro vás napsal Cyril Horák
Avatar
Jak se ti líbí článek?
4 hlasů
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!