Office week Slevový týden - Květen
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 4 - Aplikace pro Linux Ubuntu

V minulém dílu našeho seriálu o Linuxu jsme se naučili pracovat na základní úrovni s prostředím Unity a pochopili něco z filosofie Ubuntu. Dnešní díl je věnován aplikacím. Získáme přehled alternativ programů z Windows, které můžeme v Ubuntu používat a provádět tak v systému běžné úkony, na které jsme zvyklí. Aplikace jsem rozdělil do několika kategorií.

Pár slov na úvod

Aplikační menu

Aplikační menu, jak ho známe z Windows, je v Linuxu skryté v horní liště a zobrazí se pouze tehdy, když na ni najedeme myší. Dost dlouho mi trvalo, než jsem na to přišel a do té doby jsem nemohl s aplikacemi pracovat :)

Skryté menu:

Aplikační menu v Linuxu Ubuntu

Odkryté menu:

Aplikační menu v Linuxu Ubuntu

Instalace aplikací

Jak jsme si již zmínili minule, aplikace instalujeme přes Centrum softwaru pro Ubuntu. Nainstalovaná aplikace se většinou objeví rovnou v launcheru nebo ji můžeme spustit přes klávesu Windows. Vyhledávání je v pravém horním rohu.

Centrum softwaru pro Ubuntu

Počet aplikací

Pro Linux existuje na první pohled obrovské množství aplikací. Po bližším prozkoumání ovšem zjistíte, že těch opravdu kvalitních je velmi po skromnu, což jsme podle podílu Linuxu na desktopu i očekávali. Když budete trpěliví, tak po chvíli hledání naleznete vše co potřebujete. Napsání dnešního dílu mi trvalo několik dní, protože jsem všechny aplikace opravdu zkoušel. Dokáži si představit, že bych v Ubuntu vážně pracoval.

Pojďme si tedy uvést několik nejdůležitějších aplikací pro běžnou práci s PC.

Dokumenty

LibreOffice

LibreOffice jsme si již zmiňovali, je v Ubuntu v základu. Umí naprostou většinu věcí jako MS Office, i když nevypadá tak hezky a některé nástroje se nepoužívají tak snadno. LibreOffice používám i ve Windows, jelikož občas potřebuji upravit/vytvořit nějaký dokument s MS Office by se mi nevyplatilo kupovat. Docela jsem si na ně zvykl. Základní aplikace se jmenují writer (obdoba Wordu), calc (obdoba Excelu) a impress (obdoba PowerPointu).

LibreOffice Writer
LibreOffice Calc
LibreOffice Impress

gedit

Gedit je chytrý textový editor, ve kterém si můžeme psát poznámky nebo editovat zdrojové kódy. Podporuje zvýrazňování syntaxe a záložky.

Textový editor gedit v Ubuntu Linuxu

Outlook

Pokud nepoužíváte cloudové aplikace a hledáte náhradu za MS Outlook, můžete zkusit Evolution nebo Mozilla ThunderBird.

Komunikátory

Skype

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Skype není z nějakého důvodu v repositáři a musí se přidat pomocí updatu nebo přes terminál. Linuxová verze je oproti té Windowsové výrazně ořezaná, ale funguje.

Skype v Ubuntu Linuxu

Empathy

Komunikátor podporující hlavně protokol Jabber (Facebook, Google Talk), dále také ICQ a další.

Komunikátor Empathy v Ubuntu Linuxu

Internet

Mozilla Firefox

Firefox je výchozím prohlížečem v Ubuntu. Zajímavé je, že ačkoli je na Windows v porovnání s Chrome pomalý a pro mne nepoužitelný, v Linuxu funguje úplně jinak a jsem s ním velmi spokojen.

Mozilla FireFox v Linuxu Ubuntu

FileZilla

Pro práci s FTP se hodí klient FileZilla.

FileZilla

Práce s archivy

Ubuntu obsahuje v základu aplikaci Archive Manager (správa archivů), který vám otevře soubory zip a další archivy. Formát RAR je nesvobodný a proto zde není. V reálu se však velmi často používá a proto nainstalujeme aplikaci unrar pomocí Centrum softwaru pro Ubuntu. Po instalaci s rary dokáže Správa archivů již pracovat.

Instalace unrar v Linuxu Ubuntu

Grafika

Eye of GNOME

K prohlížení obrázků v Ubuntu nalezneme výchozí aplikaci Eye of GNOME (Prohlížeč obrázků).

Prohlížeč obrázků Eye of GNOME v ubuntu Linuxu

GIMP

Pro editaci obrázků a fotografií je asi nejlepším nástrojem GIMP. Je to pokročilý bitmapový editor, který umí i vrstvy, nabízí spoustu nástrojů, filtrů a efektů a to jak pro editaci fotografií, tak pro kreslení.

Editor obrázků GIMP v Ubuntu Linuxu

V horní liště si v nabídce Okna přepněte režim na jedno okno, výchozí koncepce programu se totiž nějak neslučuje se zbytkem světa. Schopnosti GIMPu jsou velmi slušné, bohužel pokud jste někdy používali PhotoShop, tak vám uživatelské rozhraní GIMPu přijde nepohodlné a jeho vývojáři prostředí směrem k populárnímu PhotoShopu upravovat příliš nechtějí, což je škoda, protože by tak mohl být mnohem populárnější. I když jsem s GIMPem chtěl několikrát opravdu pracovat, vždy jsem od něj odešel. Pro Linux existuje ještě Pinta (obdoba Paint.NET z Windows), která však na mém Ubuntu bohužel nefunguje.

InkScape

Vektorový editor grafiky se vším, co je třeba.

Vektorový editor grafiky InkScape v Ubuntu Linuxu

Blender

Blender je profesionální editor 3D grafiky a 3D animací. Bohužel opět platí, že má oproti všem ostatním nástrojům (např. 3D Studiu Max) úplně odlišné ovládání. Pokud hledáte 3D CAD, tak pod Linuxem běží např. VariCad.

Blender

Adobe Photoshop

Legendární PhotoShop pro Linux bohužel nevychází, ale lze ho pod ním provozovat pomocí Wine (viz. další díly).

Video a zvuk

Totem

Totem je výchozí přehrávač videí, který podporuje základní kodeky a titulky.

Simpsonovi v přehrávači Totem v Ubuntu Linuxu
Kill Bill v přehrávači Totem v Ubuntu Linuxu

Rhythmbox

Přehrávání hudby a internetových rádií zajišťuje již nainstalovaná aplikace Rhythmbox.

Přehrávač Rhythmbox v Ubuntu Linuxu

Audacity

Pro nahrávání, skládání a editaci audia se nabízí aplikace Audacity.

Audacity v Ubuntu Linuxu

Programování

Geany

Geany je jednoduché a rychlé IDE pro různé programovací jazyky (Java, C, PHP,...). Kromě zvýrazňování syntaxe nabízí seznam symbolů, autocomplete a další užitečné funkce.

Geany IDE v Ubuntu Linuxu

NetBeans

NetBeans je těžší kalibr pro programování v mnoha jazycích jako jsou zejména Java, PHP nebo C++. Osobně mi nesedí ergonomií a je dosti pomalé, takže raději používám IDE od IntelliJ (PHPStorm, IntelliJ IDEA a podobně). NetBeans jsou v centru softwaru z nějakého důvodu ve starší verzi. Aplikaci musíte stáhnout na webu a nainstalovat z terminálu jako binární balík. Postup je docela komplikovaný, proto ho nebudu rozebírat a odkáži např. na návod na sysads.

NetBeans 8.0 v Ubuntu Linuxu

MonoDevelop

Pokud programujete v C# .NET, můžete teoreticky programovat v MonoDevelop. Prakticky to však nemá absolutně žádný smysl, jelikož v reálu budete potřebovat ovládat Visual Studio a používat spoustu dalších nástrojů, které MonoDevelop nemá. Když používáte Linux a chcete rozumně programovat, tak se musíte přesunout např. na Javu, která je C# velmi podobná.

MonoDevelop v Ubuntu Linuxu

Systém

gnome-system-monitor

Obdobou Task manageru (správce úloh) z Windows je zde aplikace GNOME System Monitor. Umožňuje spravovat procesy a monitoruje využití hardwaru.

GNOME System Monitor – Procesy
GNOME System Monitor – Využití hardwaru

xkill

Xkill je systémová utilita, která je v Ubuntu od základu. Po jejím spuštění (alt + F2 a xkill) se kurzor myši změní v křížek a po kliknutí ukončí (zabije) proces nějakého okna. To je velmi užitečné hlavně když nějaká aplikace přestane reagovat.

Jaké používáte aplikace v Linuxu vy? Podělte se s námi do komentářů. Je možné, že článek bude časem rozšířen právě o vaše návrhy.

Příště si ukážeme způsoby, jak v Linuxu spustit přímo aplikace z Windows. Prozradím, že jsou hned dva.


 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
11 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Základy práce v Linuxu Ubuntu
Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Miniatura
Následující článek
Windows aplikace v Linuxu - Virtualizace a Wine
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
00000
Člen
Avatar
00000:17.7.2014 15:51

Ahoj pěknej článek. Jen se chci zeptat mužu pod linuxem programovat ve VB.Net a pak to spouštět pod windws.:)

Editováno 17.7.2014 15:52
 
Odpovědět
17.7.2014 15:51
Avatar
sisolpes
Člen
Avatar
sisolpes:17.7.2014 16:04
Jaké používáte aplikace v Linuxu vy?

Na programování používám Eclipse. Přes softwarové centrum se mi ji ovšem nepodařilo ani spustit, proto jsem ji stáhnul z oficiálních stránek.

Odpovědět
17.7.2014 16:04
Alt + 2
Avatar
GIlytex
Člen
Avatar
GIlytex:17.7.2014 16:46

Na ubuntu jede i sublime.. Ale moc se mi na linuxu nelíbí. Možná sem dost výstřední, ale windows mám na programování a linux mám na konzumaci obsahu :D Fakt prostě mě to tak osobně přijde. Linux se mi načte o poznání rychleji a tak je výhodnější pro např. prohlížení webu. Já myslel že linux je pro programátory ale já sem asi jen pseudo programátor :D Já prostě mám na práci windows.. ALe na kancelářškou práci mám taky linux. Co na linuxu nechápu absolutně, JE MULTITASKING!! Fakt..

 
Odpovědět
17.7.2014 16:46
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:17.7.2014 17:53

ako vzdy prispejem aj ja...
ktomu "Spravcoviapli­kacii" len tolko, ze to nie je nic ine ako nadstavba nad APT a dpkg, ako je napr. aj Synaptic, ci Aptitude,

k tomu Libre Office, nic nedodam, k tomu gedit len tolko, ze to je jednoduchy textovy editor, nieco ako vylepseny poznamkovy blok doplneny o niektore vlastnosti

k ktomu Skype: je to starsia verzia

Adobe Photoshop & wine: pod wine nemusi fungovat najnovsia verzia Photoshopu, ale niektore upravy zvlada aj GIMP, dokonca sa uvadza,ze GIMP je alternativa k Photoshopu

v Linuxe je aj alternativa k VB - Gambas, mal by byt v repu, cize v spravcovi aplikacii

 
Odpovědět
17.7.2014 17:53
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na 00000
mkub:17.7.2014 17:55

VB.NET je zatial len pre MS Windows

 
Odpovědět
17.7.2014 17:55
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na GIlytex
mkub:17.7.2014 18:02

precitaj si clanok co som ja napisal: http://www.itnetwork.cz/…nuxu-a-unixu...
uz Unix v roku 1969 zvladal multitasking a Linux prebral z Unixu niektore vlastnosti

a co sa tyka zamerania Linuxu, tak je vhodny aj na web, pracu, develop, ale najdes aj viela hernych titulov urcenych na beh v Linuxe

co sa tyka sublime, nie si obmedzovany len jednym editorom, mas ich na vyber vela a co ti brani si v sublime prisposobit ovladanie?

 
Odpovědět
17.7.2014 18:02
Avatar
Milan Křepelka
Redaktor
Avatar
Milan Křepelka:17.7.2014 19:35

S tím Mono developmentem sem se už potkal, teda na SUSE, ale to je jedno. Každopádně souhlasím s tím že nemá valného smyslu učit ryby lítat. Jen bych úplně nesouhlasil s tím důvodem. Visual Studia není nutné se vzdávat. Protože při řešení problémů se samotnou virtuálkou a linuxem jako takovým jsem se uchýlil k vývoji na oknech a deploymentu na linuxu. Assembly jsou, zdá se kompatibilní. I dokonce jsem vzal Windowsáckou MySql.dll a fungovalo to jak na oknech, tak i na linuxu. Reálné problémy až neznalost a nekompatibility s webovým serverem.

 
Odpovědět
17.7.2014 19:35
Avatar
Milan Křepelka
Redaktor
Avatar
Milan Křepelka:17.7.2014 20:00

To s tím GIMPem to znám moc dobře. Když jsem se s tím setkal poprvé, tak mě to utvrdilo v názoru, že mnozí linuxoví vývojáři si prostě jedou "svou cestou" a na nějaké obecné zvyklosti naprosto hází bobek. V podstatě předpokládám, že začátečníkovi bude dělat problém nakreslit i obyčejný čtverec. Ale dá se na to zvyknout. A když člověk se naučí používat vrstvy a přešmejnout se na to jejich myšlení, tak si myslím, že je to slušná alternativa když se někomu nechce koupit nebo krást PS. I když naprosto chápu, že mnohým to sedět prostě nebude.

 
Odpovědět
17.7.2014 20:00
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:17.7.2014 20:15

tu sa mozete docitat, ako to je s kompatibilitou Adobe PhtoShopu s wine: http://appdb.winehq.org/…tManager.php?…

a tu si zistite, ci ta-ktora aplikacia je kompatibilna s tou-ktorou verziou wine: http://appdb.winehq.org/

 
Odpovědět
17.7.2014 20:15
Avatar
Benjibs
Člen
Avatar
Benjibs:17.7.2014 22:20

Skype na obrázku je staršia verzia 4.2, pre Linux je už nejakú dobu dostupná aj podstatne vylepšená 4.3..

Arch ju má normálne v repu (multilib), u Ubuntu je to trocha zložitejšie (http://ubuntuhandbook.org/…ubuntu-1404/).

Odpovědět
17.7.2014 22:20
1 + 1 = 2
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Benjibs
mkub:18.7.2014 13:41

celkovo skype na Linuxe byva vzdy o niekolko verzii pozadu a dokonca MS chcel ukoncit skype pod Linuxom

 
Odpovědět
18.7.2014 13:41
Avatar
Jan Demel
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mkub
Jan Demel:18.7.2014 15:12

Já třeba Skype na Linuxu nevyužívám vůbec. Nelíbí se mi to a příjde mi, že ten Skype pro Linux prostě není dělaný.

Odpovědět
18.7.2014 15:12
To co se zdá být nemožné, je vždy možné.
Avatar
Odpovídá na Jan Demel
Neaktivní uživatel:18.7.2014 15:21

Přesně tak, nehýbou se tam smajlíci :( :D

Odpovědět
18.7.2014 15:21
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
KlimiCZ
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
KlimiCZ:18.7.2014 15:22
  • to si musíš nastavit :P
Odpovědět
18.7.2014 15:22
Nesnaž se zakrýt něco, co jsi provedl úmyslně. Svět je tak malý, že dotyčný se to stejně dozví.
Avatar
Odpovídá na KlimiCZ
Neaktivní uživatel:18.7.2014 15:47

Tak to je ale přinejmenším trapné :D

Odpovědět
18.7.2014 15:47
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Josef Kuchař - Pepa489:18.7.2014 19:24

Na základní úpravu videa Openshot

Odpovědět
18.7.2014 19:24
2x piš, jednou debuguj
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
mkub:18.7.2014 20:57

jakto, ze mne sa hybu? treba sa pozriet v nastaveniach ;)

 
Odpovědět
18.7.2014 20:57
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Demel
mkub:18.7.2014 20:58

to je dane asi tym, ze Skype je vyvijany privatne pre Win

 
Odpovědět
18.7.2014 20:58
Avatar
Jan Demel
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mkub
Jan Demel:18.7.2014 21:07

Chtěl jsem to tu napsat... Dokonce mám i dojem, že Microsoft ho koupil ne ? O.o Moc tohle nesleduji, takže se omlouvám pokud jsem teď plácl nějakou kravinu.

Odpovědět
18.7.2014 21:07
To co se zdá být nemožné, je vždy možné.
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Demel
mkub:18.7.2014 21:51

presne tak, Skype uz patri MS a hovorilo sa, ze sa ukonci vyvoj klienta pre Linux, ale vysla stvrta hlavna verzia

 
Odpovědět
18.7.2014 21:51
Avatar
Odpovídá na mkub
Michal Žůrek - misaz:18.7.2014 22:00

to se sice říká, ale nový CEO se soustředí hlavně na platformy. Myslím, že zaříznout skype pro Linux by tomu jednoznačně odporovalo.

 
Odpovědět
18.7.2014 22:00
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
mkub:18.7.2014 22:06

skype bol pre Linux aj pred kupou, ale nemohli zrusit skype pre Linux, lebo by si pohnevali uzivatelov, co pouzivaju Linux a to si nemohol dovolit

 
Odpovědět
18.7.2014 22:06
Avatar
Danik
Člen
Avatar
Danik:19.7.2014 19:01
Aplikační menu, jak ho známe z Windows, je v Linuxu skryté v horní liště a zobrazí se pouze tehdy, když na ni najedeme myší.

To se dá nastavit, aby bylo nahoře v okně aplikace, jak tomu bývá u Windowsů.

 
Odpovědět
19.7.2014 19:01
Avatar
Daniel Vítek
Tým ITnetwork
Avatar
Daniel Vítek:22.7.2014 13:30

Linux - Elementary OS
Dokumenty - Libre Office
Grafika - GIMP
Prohlížeč - Chromium
Mail - Thunderbird
Komunikátor - Pidgin
Poznámky - Gedit
Programování - Sublime Text
Soubory - pantheon-files
Editace hudby - Audacity
Hudba - Rhythmbox
Video - VLC
Vypalování - Brasero

Btw. k FTP se můžeš připojit i z Nautila. Filezilla mně osobně přijde nepřehledná.

Odpovědět
22.7.2014 13:30
Na síti působím už pěknou řádku let. Pokud budeš něco potřebovat, písni mi, pokusím se ti poradit :)
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Daniel Vítek
mkub:22.7.2014 14:43

Linux - moze byt aj ina distribucia, nie iba ElementaryOS, ja by som doporucil distro s velkou uzivatelskou podporou, napr. Ubuntu, resp. Debian
Dokumenty - tak to sa nemusi riesit, lebo vacsina desktopovych distribucii ma predinstalovany Libre Office
Grafika - to iste, ako Dokumenty,
Prehliadac - podla uzvatelskych zvyklosti, ja napr. som si zvykol na Chrome, Chromium mi akosi odmieta pracovat s niektorymi strankami obsahujucimi Flash
Mail - je to jasne - Thunderbird, aj ked v KDE je KMail
Komunikator, tiez suhlasim, Pidgin, ale nie kazdy pouziva desiatky sluzieb, pre toho, kto ma iba skype, jemu staci klient na skype
Programovanie - podla zvyklosti uzivatelov: Sublime Text, Netbeans, Eclipse,vim,...
praca so subormi - v konzole: Midnight Commander - obdoba NC, v GUI: napr. Nautilus
Editacia hudby - je iba jeden program - Audacity
Hudba - Rhytmbox, resp. Audacious
Video - VLC, XBMC
Multimedialne Centrum - XBMC
Vypalovanie - zalezi od desktopu: Brasero, K3B, ajtak Brasero a K3B su iba frontend nad konzolovymi utilitkami

 
Odpovědět
22.7.2014 14:43
Avatar
Danny145
Člen
Avatar
Danny145:22.7.2014 14:53

Daniel Vítek

Přesně tak.. používám Nautila na FTP připojení taky a hlavně proto, že Sublime i jakýkoli jiný editor je schopen pracovat s projektem úplně stejně, jako kdyby byl na lokále.

 
Odpovědět
22.7.2014 14:53
Avatar
Daniel Vítek
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Danny145
Daniel Vítek:22.7.2014 15:14

No já Nautila přestal používat, protože mi někdy při spojení spadnul. Přestal reagovat, pak přestal reagovat systém a blik, restartoval se lightdm. Teď používám to pantheon-files (výchozí v eOS), a jsem spokojený.
Danny145 to se mi taky líbí - normálně uložit a ono se to automaticky nahraje, že to nemusím ukládat někam do složky a pak ručně nahrávat :).

Odpovědět
22.7.2014 15:14
Na síti působím už pěknou řádku let. Pokud budeš něco potřebovat, písni mi, pokusím se ti poradit :)
Avatar
Michal Krajčovič:24.7.2014 10:33

nevie niekto ako odstrániť to overenie heslom pri inštalácii? stále keď niečo inštalujem/ak­tualizujem mi to pýta heslo a strašne ma to otravuje...

 
Odpovědět
24.7.2014 10:33
Avatar
Odpovídá na Michal Krajčovič
Neaktivní uživatel:31.7.2014 16:40

Lze to odstranit jednou metodou, ale sníží to bezpečnost celého systému.
Do terminálu napiš

sudo gedit /etc/sudoers

, zadej heslo (heslo se ti nebude zobrazovat, piš i když ho nevidíš), a otevře se ti gedit.
Na konec souboru připiš řádku :

tvojeuživatelskéjméno ALL=(ALL:ALL) ALL

A nahraď uživatelské jméno. Ulož, a zavři. Problém vyřešen.

Odpovědět
31.7.2014 16:40
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Krajčovič
mkub:14.8.2014 18:54

este doplnim, ze to overenie heslom je z bezpecnostneho hladiska preto, aby niekto nemohol si so systemom robit co chce bez tvojho vedomia

 
Odpovědět
14.8.2014 18:54
Avatar
Reaktivní uživatel:26.8.2018 20:04

Prohlížeč: Vivaldi. Doporučuju ti si ho ještě vyzkoušet, abys věděl, co napsat :-). Vzhledem k tomu, že tohle je ajťácké fórum, bys ho sem určitě měl přidat (možnost jednoduché editace CSS, rozsáhlé a jednoduché nastavení). A (kdybys to tam nenašel) existuje i pro Win a Mac (mac verzi jako jedinou neznám).

Odpovědět
26.8.2018 20:04
Kdo je připraven, toho zaskočí něco jiného
Avatar
Pavel Šesták:7. února 1:10

Distro: Ubuntu
Ftp: filezila
Code: vscode
Browser: opera
Kecálek: discord
Gimp,inkscape,blen­der,audacity

 
Odpovědět
7. února 1:10
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 32 zpráv z 32.