Slevový týden - Srpen
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy.

Lekce 3 - Základy práce v Linuxu Ubuntu

V minulém dílu našeho seriálu o Linuxu jsme si nainstalovali linuxovou distribuci Ubuntu. V dnešním dílu se v ní zorientujeme, abychom byli s počítačem schopní provádět alespoň základní úkony.

Horní lišta

Jako první přijdeme do styku s horní lištou, která obsahuje v pravé části notifikační ikony, jako jsme zvyklí z Windows.

Připojení k internetu

Pokud ještě nejste připojeni k internetu, učiňte tak, abyste mohli se systémem rozumně pracovat a stáhnout si do něj aplikace. Připojovací dialog se nachází pod ikonkou sítě.

Připojení k Wifi v Linuxu Ubuntu

Nastavení systému

Jako první si zmiňme kde nalezneme nastavení systému. Klikneme na tlačítko vpravo a zvolíme položku Nastavení systému...

Nastavení systému Linuxu Ubuntu

Systém by měl být již po čisté instalaci relativně nastavený.

Ovladače

Linux nerad používá nesvobodné ovladače, avšak pokud nebereme GNU religiózně, tak je k reálnému použití počítače většinou potřebujeme :) Možnost jejich instalace a změny naleznete pod ikonou Software a aktualizace, pod záložkou Dodatečné ovladače. Některé vám Ubuntu nastaví již při instalaci, pokud jejich použití povolíte.

Aktualizace ovladačů v Linuxu Ubuntu

Mně fungovaly základní ovladače pro video a zvuk hned. Zvuk šel dokonce měnit hardwarovými klávesami, s jasem toto bohužel nefungovalo, ale po zadání "ubuntu brightness zde_jsem_vlozil_typ_sve­ho_notebooku" do Google jsem našel během chvilky řešení a problém opravil.

Vzhled
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

V nastavení jsem si po instalaci změnil již jen pozadí pracovní plochy a skin oken z tmavého na světlý. Tyto možnosti naleznete pod ikonou Vzhled.

Nastavení vzhledu Linuxu Ubuntu

Launcher

Další pracovní lištou je launcher (dock) v levé části obrazovky. Jedná se o obdobu lišty úloh z Windows (nebo jiných systémů).

Prohledat počítač

První tlačítko je v podstatě tlačítko Start jak ho znáte z Windows. Vyvolá menu s aplikacemi a soubory v počítači, ve kterém můžete vyhledávat. Právě tlačítkem Windows tedy spouštíme aplikace (nebo přes terminál, ale o tom až v dalších dílech).

Prohledat počítač Ubuntu

Soubory (Nautilus)

Pod druhým tlačítkem máme zpřístupněný Nautilus, což je výchozí souborový manažer Ubuntu (obdoba Windows Exploreru). Po otevření Nautila se dostaneme do svého domovského adresáře. Ten funguje úplně stejně jako ve Windows, máme do něj plný přístup a kromě pracovní plochy obsahuje složky jako Dokumenty, Obrázky nebo Hudba.

Domovská složka v Nautilu

V levém panelu můžete přejít na další disky (třeba ten windowsový) nebo zařízení v počítači nebo na síti.

Adresářová struktura Linuxu

Kde se Linux a Windows velmi odlišují je adresářová struktura na disku. Zatím, co celý Windows je nainstalovaný v jedné složce a naše aplikace v druhé, Linux má rozdělení mnohem složitější.

Označte si v Nautilu celý Počítač, dostanete se do kořenové složky disku (root, označujeme ji lomítkem).

Počítač v Nautilu

Vidíme zde spoustu složek. Pojďme si popsat k čemu slouží ty nejdůležitější.

 • /bin - Linux je komplexní systém, složený z velkého množství malých, jednoúčelových aplikací. Každá aplikace se zaměřuje na jednu svou úlohu, kterou dobře umí. Právě tyto aplikace nalezneme ve složce /bin. Je zde např. aplikace pro kopírování souborů. Některé tyto utility jsou určené jen pro systém a nacházejí se ve složce sbin v rootu.
 • /boot - Složka boot obsahuje zavaděč systému. V podsložce grub nalezneme minule zmíněný GRUB.
 • /dev - Zajímavá je složka dev, která obsahuje tzv. soubory zařízení. Každý soubor odpovídá nějaké hardwarové komponentě počítače (např. klávesnici nebo grafické kartě).
 • /etc - Etc je velmi důležitá složka obsahující konfigurační soubory.
 • /home - Pod složkou home nalezneme domovské složky jednotlivých uživatelů systému. Její podsložka s dokumenty a hudbou se nám zobrazila, když jsme poprvé spustili Nautilus.
 • /lib - Jak již název napovídá, složka obsahuje základní sdílené knihovny. Další nalezneme v lib32, lib64 nebo v podsložkách usr (viz dále).
 • /media - V media se nám vytvářejí podsložky pro multimediální zařízení (CD-ROMy, připojené flash disky a podobně). Pokud potřebujete přejít na flash disk, tak buď odtud nebo ze zjednodušené nabídky "Zařízení" v levém panelu Nautilu. Po připojení se flash disk také objeví jako ikona přímo v launcheru. Další přípojná zařízení naleznete ve složce mnt v rootu.
 • /root - V kořenové složce kořenové složky ( :) ) se nacházejí data uživatele root. Tento uživatelský účet patří správci systému.
 • /tmp - Složka pro dočasné soubory.
 • /usr - Složka obsahuje uživatelské aplikace, které jsou součástí distribuce, ale nejsou systémové. Je zde tedy např. textový editor nebo Solitaire.
 • /var - Var obsahuje různé logy nebo schránky a jeho obsah se stále mění, proto označení var.

K Nautilu se hodí ještě zmínit menu přístupné po kliknutí pravým tlačítkem na ikonu v launcheru. Můžeme zde tak např. otevřít nové okno.

LibreOffice

V launcheru nalezneme rychlé spuštění aplikací z kancelářského balíku LibreOffice. To je obdoba Microsoft Word, Excel a Powerpoint, která je s těmito formáty velmi slušně kompatibilní. LibreOffice vznikl revoltou vývojářů z původního projektu OpenOffice, který skoupil Oracle spolu se společností Sun. Nyní je LibreOffice paralelně vyvíjený s OpenOffice (ano, opět se tu tříštíme :) ). Věřím, že aplikace není třeba představovat.

Centrum softwaru pro Ubuntu

Filosofie Linuxu ohledně instalování softwaru se od Windows dosti odlišuje. Ve Windows musíme přejít na webovou stránku výrobce, stáhnout aplikaci a poté ji nainstalovat. Každá aplikace si instalaci zajišťuje sama - některá se jen spustí, některá je zazipovaná, některá má instalační program. V Linuxu se aplikace distribuují v balíčcích. Ubuntu používá soubory .deb, což je formát Linuxu Debian. Balíčky nám spravuje repositář (v Ubuntu se nazývá Centrum softwaru pro Ubuntu). Zde si jednoduše vyhledáme jaké aplikace chceme nainstalovat a systém je nainstaluje za nás, aniž bychom se museli o něco starat, hledat aplikace na internetu, stahovat je z webu a podobně. Tento princip se mi velmi líbí a je škoda, že ho Windows nepoužívají (tedy kromě Windows Store, který je nový a spíše pro Metro aplikace).

Centrum softwaru pro Ubuntu naleznete v launcheru. Můžete se podívat na nabízené aplikace, nějakou si vyhledat nebo si prolistovat ty, které máte již nainstalované.

Centrum softwaru pro Ubuntu

Terminál

Vyhledejte si pomocí tlačítka Windows aplikaci Terminál a spusťte si ji. Právě toto je ta všemocná linuxová konzole, přes kterou zvládneme úplně cokoli a to mnohdy rychleji, než přes grafické rozhraní. Dále v seriálu se na ni zaměříme.

Terminál Linuxu Ubuntu

Koš

Koš funguje stejně jako ve Windows :)

Příště si uděláme přehled těch nejdůležitějších linuxových aplikací a alternativ programů z Windows, které jste zvyklí používat.


 

Předchozí článek
Instalace Linuxu Ubuntu
Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
31 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
aXxel
Člen
Avatar
aXxel:11.7.2014 18:58

Kvůli tomu seriálu mám chuť přejít na Linux o_O , zkrátka moc pěkně napsané.

 
Odpovědět
11.7.2014 18:58
Avatar
Lukáš Hornych
Redaktor
Avatar
Odpovídá na aXxel
Lukáš Hornych:11.7.2014 19:30

Já už kvůli němu přešel :D Opravdu skvělí seriál.

Editováno 11.7.2014 19:30
 
Odpovědět
11.7.2014 19:30
Avatar
GIlytex
Člen
Avatar
Odpovídá na Lukáš Hornych
GIlytex:11.7.2014 19:37

Taky :D A nevidím vtom žádnou nevýhodu spíš výhodu :D Dnes už najdeš skoro na vše alternativu pro ubuntu.. Ale nevím jestli je to jen počáteční nadšení:)) Ale jinak je to vpohodě mě vyhovuje víc pokud nehraješ hry tak ti tu nic nechybí!! Ale já už sem o tom přemýšlel dříve díky příspěvkům mkuba(každý jeho příspěvek je vlastně skrytá reklama na linux :DDD) Ale bál sem se instalace že něco pokurvím ale podle toho návodu sem to udělal vpohodě... Takže díky sdraco

 
Odpovědět
11.7.2014 19:37
Avatar
Lukáš Hornych
Redaktor
Avatar
Odpovídá na GIlytex
Lukáš Hornych:11.7.2014 19:54

No právě toho se taky bojím, že je to jen počáteční nadšení, protože já už jsem měl Ubuntu víckrát ale vždy (tak po měsíci někdy i víc) jsem prostě přešel zpět na Win. Doufám, že díky tomuto seriálu už to nebudu muset dělat. :)

 
Odpovědět
11.7.2014 19:54
Avatar
Benjibs
Člen
Avatar
Odpovídá na Lukáš Hornych
Benjibs:11.7.2014 20:03

Možno by si mal vyskúšať inú distribúciu :)

Odpovědět
11.7.2014 20:03
1 + 1 = 2
Avatar
Lukáš Hornych
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Benjibs
Lukáš Hornych:11.7.2014 20:09

To jsem zkoušel, Ubuntu mi vyhovuje nejvíc. Spíš si myslím, že je to tím, že jsem se nevěnoval dost času abych se s tím naučil a poznal funkce co se tam dá dělat.

 
Odpovědět
11.7.2014 20:09
Avatar
Odpovídá na aXxel
Daniel Zábojník:11.7.2014 21:10

Tak to jsme 2 :D

Odpovědět
11.7.2014 21:10
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Avatar

Člen
Avatar
:12.7.2014 0:24

Právě jsem ohodnotil tento článek na Linuxu. :D

 
Odpovědět
12.7.2014 0:24
Avatar
Daniel Zábojník:12.7.2014 7:54

Nechtěl by jsi udělat tutorial jak reinstalovat WINDOWS na LINUX :) . Děkuji

Editováno 12.7.2014 7:54
Odpovědět
12.7.2014 7:54
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Avatar
Odpovídá na Daniel Zábojník
Josef Kuchař - Pepa489:12.7.2014 9:23

Normálně jako v tomto seriálu jen tam dáš nahradit :D ;)

Odpovědět
12.7.2014 9:23
2x piš, jednou debuguj
Avatar
xxxvodnikxxx
Člen
Avatar
Odpovídá na Daniel Zábojník
xxxvodnikxxx:12.7.2014 12:52

Pokud máš na mysli přímo "do systému", tak buďto přes Virtualizaci (appky např. tady https://help.ubuntu.com/…tualMachines)

a pak ještě existuje něco jako emulátor windows pro unix systémy- Wine, http://wiki.ubuntu.cz/wine; obdobně jako na win se dá emulovat Linux přes Cygwin - https://www.cygwin.com/ )

:)

Pokud myslíš Dualboot, tak v podstatě nainstaluješ Win normálně, akorád MS je svinstvo, takže ti přemaže zavaděč, tak pak musíš znovu nainstalovat Grub, nebo ho ručně upravit

Odpovědět
12.7.2014 12:52
Unix- svět, kde chcete být nulou :) (UID)
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:12.7.2014 16:07

ja len doplnim, ze Ubuntu stavilo na prostredie Gnome, v novsich verziach na prostredie Gnome 3, doplnenom Unity - co je ta lista nalavo

k tym ovladacom:

 1. bezdrotova sietova karta je potrebne aby bola nainstalovana, najlepsie uz pri instalacii, bez tohto ovladaca sa nepodari pripojit sa na siet pomocou wifi
 2. ovladac ku grafickej karty nie je az tak dolezite pre beh systemu, ale ak sa nainstaluje, tak sa zacne vypocitavat grafika na GPU a trym sa odlahci CPU pri praci s openGL a aj samotne Unity kedze vychadzaju z Compizu su akcelerovanym desktopovym prostredim,

pri ovladacoch pre GPU znacky AMD/ATI mozu vzniknut problemy, ze sa nebude dat spustit akceleracia a budu sa dat zapnut iba VESA mody

k tomu domovskemu adresaru len tolko, ze okrem plochy a dokumentov obsahuje este aj adresare s uzivatelskymi nastaveniami, ale tie su skryte

co sa tyka adresarov, tak Linux, ako aj Ubuntu, ale nielen iba Linux, ale aj OSX, ci ine Unix like OS dodrzuju Filesystem Hierarchy Standard, cize:
je iba jeden root (/), ktory sa rozvetvuje na:

/bin - zakladne programy distribucie
/boot - adresar pre subory zavadzaca (napr. pre zavadzac GRUB), vratane jeho konfiguracie (od verzie GRUB2 sa neodporuca menit konfiguracia v tomto adresari, na to je prislusny subor v adresari /etc)
/dev - adresar pre subory zariadeni, napr. pre HDD, pre particie, pre grafiku, mys, generator nahodnych cisiel,...
/etc - adresar so systemovymi nastaveniamu celeho Linuxu - vacsinou to su iba textove suboury
/home - domovsky adresar pre uzivatelov - obsaqhuje uzivatelske udaje a nastavenia
/lib - adresar pre zakladne kniznice
/mnt - docasne pripojene zvazky
/mount - to iste co /mnt
/opt - programy od tretich stran
/root - domovsky adresar pre uzivatela root
/usr - programy a ich udaje
/usr/local - lokalne instalovane programy - programy, ktore nie su v distribucii a sa instalovali metodou: ./configure&&ma­ke&&make install
/usr/src - zdrojove kody jadra a jeho modulov
/sbin - systemove binarky
/var - adresar pre meniace sa subory
/var/log - logy systemu a aplikacii

k tomu Open Office dodam, ze Open Office uz nevystupuje pod znackou Oracle, ale pod znackou Apache
a OpenOffice.org bol povodne vyvijany ako free balik ku StarOffice a oba baliky vyvijala firma SUN, ktora bola neskor odkupena Oracle a pristup spolocnosti Oracle ku free aplikaciam sa vyvojarom nepacil, taqk vystupili a zalozili LibreOffice

Okrem Centra software mozeme pouzit aj Synaptic (sam osobne mam radsej Synaptic, alebo v konzole aptitude, resp. APT)

ale inak pekny clanok

 
Odpovědět
12.7.2014 16:07
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na GIlytex
mkub:12.7.2014 16:10

tak trosku reklamy nezaskodi ;) a okrem toho niektori maju uplne vsade reklamu na kazdom jednom kroku a niektora ta reklama aj dost zavadza, napr. spominam si reklamu spolocnosti Microsoft, z ktorej by mohlo vyjst, ze iba ich produkty su legalne, ostatne ze su nelegalne, co je samozrejme loz

 
Odpovědět
12.7.2014 16:10
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na xxxvodnikxxx
mkub:12.7.2014 16:12

trosku ta poopravim, WINE nie je emulator, je to iba API rozhranie pre programy pisane pre MS Windows
a je to aj z toho patrne: WINE Is Not Emulator

 
Odpovědět
12.7.2014 16:12
Avatar
xxxvodnikxxx
Člen
Avatar
Odpovídá na mkub
xxxvodnikxxx:12.7.2014 21:39

".. existuje něco jako emulátor .. " ;) :)

Odpovědět
12.7.2014 21:39
Unix- svět, kde chcete být nulou :) (UID)
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na xxxvodnikxxx
mkub:12.7.2014 21:59

len som ta poopravil a uviedol som to na spravnu kolaj, lebo viaceri si myslia, ze WINE je emulator, pritom to je iba obycajne API

ako emulator by som nazval napr. DOSEMU

 
Odpovědět
12.7.2014 21:59
Avatar
PiskotPiskotovic
Redaktor
Avatar
PiskotPiskotovic:14.7.2014 16:21

Zase hezký článek :D jsem rád že tu takové vycházejí

Odpovědět
14.7.2014 16:21
Error 404 - stránka motto.php nenalezena.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jakub Vaněk (Bubavanek):14.7.2014 16:32

Tak mi to taky nedalo a nainstaloval jsem Ubuntu. Už se těším na další článek.

 
Odpovědět
14.7.2014 16:32
Avatar
Michal Martinek
Redaktor
Avatar
Michal Martinek:15.7.2014 9:53

Super článek, nějakou dobu jsem to tu moc nesledoval, ale když se tu rozjelo tohle, tak rád pomůžu. Mohl bych napsat klidně o skriptech, základech práce v shellu, nebo třeba základy Vi(m)u, bylo by fajn potom ukázat potom i jiná grafická prostředí a distribuce, protože Ubuntu mi (na více počítačech) samovolně padaly, což může být odrazující. A dobré by byly také články o správě linuxového serveru.
Každopádně to vypadá na dobrý seriál. Jenom by bylo dobré zmínit, že není vhodné instalovat nejnovější ovladače grafiky, protože se člověk může při příštím startu počítače potýkat s textovým režimem a nastavením X.org serveru.

 
Odpovědět
15.7.2014 9:53
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Martinek
mkub:15.7.2014 12:38

kludne mozes nieco zbuchat... nejake tie clanky bo Linuxe sa vzdy hodia

a co sa tyka tych ovladacov od nvidie, tak je lepsie pouzivat tie z repozitarov, nie zo stranky nvidie, ale daju sa pouzit aj tie, ale pri aktualizacii jadra treba pocitat s ciernou obrazovkou a textovym rezimom a novou kompilaciou driverov ku GK

 
Odpovědět
15.7.2014 12:38
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Michal Martinek
David Čápka:17.7.2014 15:38

Ahoj, určitě můžeš něco napsat. Ten shell si chci sepsat, protože mě to donutí se ho konečně naučit :) Jestli máš chuť, VIM nebo další grafická prostředí zní jako fajn téma :)

Odpovědět
17.7.2014 15:38
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
-snaživec-
Člen
Avatar
-snaživec-:20.7.2014 14:02

mám problém, na xubuntu 14.04 sa mi na ploche po prihlásení neobjavia ikony a ani sa mi neotvorý menu keď na ňu kliknem pravím

Odpovědět
20.7.2014 14:02
Pomali ďalej zájdeš.
Avatar
xxxvodnikxxx
Člen
Avatar
xxxvodnikxxx:20.7.2014 16:49

Ještě by jste někdo mohl nahodit hotkeys pro okno terminálu - shift alt T tušim, a potom v Nautilu jak se přepne na cestu, která jde ručně editovat- ctrl + e , možná L, tak něco :D

Odpovědět
20.7.2014 16:49
Unix- svět, kde chcete být nulou :) (UID)
Avatar

Člen
Avatar
 
Odpovědět
8.10.2014 19:40
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na
tomasmanhal:8.10.2014 19:44

Prosím, až najdeš článek o nabourání Linuxu na SERIÓZNÍM zpravodajském serveru, tak ho sem dej...novinky.cz je odpad a ostuda zpravodajství. Kdo zná linux, tak moc dobře ví, jak je těžké se do něj z venku nabourat, navíc získat root práva na nějaké machinace s daty...Nejspíš se to stalo cestou staženého "svinstva", které si uživatel sám spustil a tím se odsoudil k záhubě. Laik, který používá linux nastavený od člověka, který tomu rozumí je v bezpečí stejně jako v náručí své maminky. Vyčerpávající sloh :-D

Odpovědět
8.10.2014 19:44
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Odpovídá na tomasmanhal
Michal Žůrek - misaz:8.10.2014 19:54

ať je Linux sebelepší, programují ho lidé a lidé dělají co? Přece chyby. Takže to že tam nějaká díra je, je jisté a je jen otázka času než ji někdo objeví a přijde na to že je super dostat se do kdejakáho serveru = zneužije ji. Nicméně statisticky ano, pravděpodobnost je menší než ne na jiných systémech, ale je tam a kdyby Linux používalo víc uživatelů (hlavně těch IQ houpacího koně) tak už těch virů je více. Všechno souvisí se vším, ale tvrdit něco o IT bezpečnosti na 100% je blbost.

 
Odpovědět
8.10.2014 19:54
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na tomasmanhal
:8.10.2014 20:20

Když budeš hledat, tak najdeš. Např.: http://thehackernews.com/…malware.html.

 
Odpovědět
8.10.2014 20:20
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
mkub:8.10.2014 22:57

mas urcitu pravdu v tom, ze aj v Linuxe su chyby, ale tu hra ulohu aj to, ze Linux je k dispozicii aj so zdrojakmi, takze je tu sanca, ze viac ludi tu chybu odhali a ju opravi a vypusti patch na danu chybu, nez u uzavretom proprietarnom SW, kde prakticky neexistuje ziadna moznost vidiet, ako dany SW funguje...
a od objavenia zranitelnosti v otvorenom kode az po opravu danej chyby netrva dni az tyzdne ako u proprietarnom SW, ale pohybuje sa skor v minutach az hodinach...

a pokial niekto sa prihlasuje do OS ako root, tak je iste, ze skodlivy kod uz ma sancu sa spustat uz pri boote, lebomu uz nic nebrani upravovat init scripty
problemom v Linuxe su spickovi hackeri, co dokonale poznaju zranitelnosti SW a vzdy si este predtym, nez urobia utok si skusia zistit aj verziu daneho SW, lebo postupy sa menia, ako vychadzaju nove verzie SW sozaplatovanymi chybami

 
Odpovědět
8.10.2014 22:57
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
mkub:8.10.2014 23:03

problemvym nejaky cas bol napr. Sendmail, ktory umoznoval pracovat so systemom nadialku pod pravami ROOTa, ale chyba uz je davno opravena... v pripade Sendmailu bola chyba v tom, ze na pracu s nizkymi portami (porty nizsie ako 1024) je potrebne, aby mal prava spravcu, ale po otvoreni toho portu uz nie je potrebne prava roota a Sendmal stale bezal ako root, cize nezahadzoval rootovske prava...

 
Odpovědět
8.10.2014 23:03
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
mkub:8.10.2014 23:09

a co sa tyka Windowsu, tak tam nevidis do zdrojakov, nie to este odstranit danu dieru amusiscakat, kym tvorca daneho SW vyda zaplatu na danu chybu a stava sa aj to, ze ta zaplata sa nazasije do systemu tak ako ma a vytvori v systeme dalsi problem (v Linuxe sa nevymiena pri upgrade iba ten jeden subor, ale sa stiahne komplet cely balik suborov vratane tych, ktore sa nezmenili) a z toho vyplyva, ze zaplata nevyjde este v ten den, kedy je dana chyba objavena, ale moze to trvat aj cele dni, tyzdne az mesiace, alebo nikdy, ked sa spolocnost rozhodne, ze nebude ju opravovat

 
Odpovědět
8.10.2014 23:09
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
mkub:8.10.2014 23:16

mas pravdu v tom, ze na Linux existuje takistomalware, ale vacsinou sa jedna o Javu, ci Flash, ale pri rozumnom nastaveni prav spravnom zaobchadzani so systemom neposkodi system, ale iba bezneho uzivatela a nebude sa spustat automaticky so startom OS... naupravu v adresaroch /etc, /bin, /sbin /usr vyzaduje prava roota a pri aplikovani zaplaty do jadra SELinux root taktiez strati vsetky prava na system, dosiahne iba ciastkove prava na system, ktore potrebuje na danu pracu v systeme

 
Odpovědět
8.10.2014 23:16
Avatar
linhart.cz
Člen
Avatar
Odpovídá na mkub
linhart.cz:17.10.2014 21:56

myslím, že to se mi právě stalo... na starém notebooku jsem si před cca rokem nainstaloval lubuntu 12.04 a učil se na něm linux, letos mi to nabídlo aktualizaci na 14.04, šel jsem statečně do toho, ale skončilo to tmavou obrazovkou, asi ten zmiňovaný problém s ovladači grafiky, vůbec nevím co s tím, dokážeš, prosím, poradit

Editováno 17.10.2014 21:58
 
Odpovědět
17.10.2014 21:56
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na linhart.cz
mkub:18.10.2014 3:25

ohladne malweru, tak malware pre Linux taktiez je, ale sa tak nerozsiruje, ako vo Windowse

a co sa tyka tvojho problemu, tak dobre tusis, ze to je ovladacom GK, aktualizacny proces ti nenainstaloval novsie ovladace do jadra, tym sa da vysvetlit cierna obrazovka - X server nenabehol (preto je cierna obrazovka a vlavo hore blikajuci kurzor)
ale neboj, system by nemal byt vytuhnuty, malo by sa dat prepnut do textovej konzoly pomocou Alt+F1 a v nej sa prihlasit
a pomocou

sudo apt-get install

si nainstalujes potrebny driver ku grafickej karte
viac ti neviem poradit, kedze neuvadzas typ svojej GK

Editováno 18.10.2014 3:27
 
Odpovědět
18.10.2014 3:25
Avatar
Garrom Orc Shaman:5.4.2018 14:02

Jen bych chtěl zmínit že lidé kteří přecházejí z Windows by mohli ocenit tento článek kde je uvedeno jak nastavit Ubuntu na vzhled Win7

Odpovědět
5.4.2018 14:02
Life for Code, Code for Life. I chose my path, I should stick on it.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 34 zpráv z 34.