Lekce 1 - Úvod do operačního systému Linux

Vítejte u prvního dílu seriálu o operačním systému Linux. Tento seriál vás provede od prvního vyzkoušení tohoto systému, přes jednoduché uživatelské úkony v grafickém rozhraní, pokročilejší úkony v příkazové řádce a nakonec až ke konfiguraci vlastního linuxového serveru. Získáte v něm základní dovednosti s tímto operačním systémem, které by měl každý ajťák znát a to i když používá primárně Windows. Linux se totiž vyskytuje na naprosté většině serverů a právě webová platforma je v dnešní době ta nejdůležitější.

Seriál je určen pro všechny, kteří se s Linuxem ještě nesetkali nebo se v něm nedostali příliš daleko. Na úvod musím říci, že jsem spokojeným uživatelem Microsoft Windows a mou hlavní motivací k sepsání této série je naučit se s Linuxem pracovat a postavit si domácí server. Nejsem zaujatý ani na jeden systém a proto budu přistupovat objektivně ke všem probíraným tématům.

Poznámka: Po sepsání tohoto kurzu jsem na operační systém Linux kompletně přešel a nezaznamenal jsem při tom větší potíže.

Co je to Linux

Profesionální uživatelé Linuxu mi jistě odpustí, když historii a filosofii Linuxu podstatně shrnu. Je velmi pravděpodobné, že se tu na toto téma časem vyčlení samostatný článek, přímo v seriálu bych se s teorií nechtěl příliš zatěžovat a budu ho směřovat jako převážně praktický.

Logo Linuxu

Linux je svobodný operační systém, založený na starším komerčním systému UNIX. UNIX začal vznikat v 60. letech a na jeho tvorbě se mimochodem podílel i Dennis Ritchie, otec programovacího jazyka C. Systém vznikl pod podporou firmy AT&T, umožňoval běh několika programů najednou, podporoval více uživatelů a měl ambice k tomu, aby na něm fungovaly všechny počítače na světě. Později se od komerčního UNIXu odklonila alternativní svobodná větev BSD UNIX, která byla vhodná i pro akademické účely. Dále vznikaly různé implementace a standardy UNIXu, které spolu potom bohužel válčily. Říká se, že to usnadnilo nástup Microsoftu na trh, který následně UNIX na pracovních stanicích úplně vymýtil svým jednotným systémem. Nicméně UNIXu se podařilo zůstat na serverech, na které se MS tolik nezaměřoval a nyní již náskok UNIXu v této oblasti dožene jen těžko, stejně jako UNIX těžko dožene skluz na pracovních stanicích (desktopech).

Nejvýznamnějším UNIXovým systémem se stal Linux, který napsal vysokoškolák Linus Torvalds v roce 1991. Název Linux je odvozen z jeho jména, ale také označuje rekurzivní zkratku Linux Is Not UniX, tedy Linux není UNIX. Je to systém na bázi UNIXu, který však používá svůj svobodný kód, který je všem zadarmo dostupný a každý ho může upravovat. Tato filosofie je také globalizována pod zkratku GNU (Gnu is Not Unix), a Linux se někdy označuje jako GNU/Linux. Cílem GNU je komplexní operační systém, který se skládá pouze ze svobodného softwaru. Podobných zkratek a filosofií si užijeme ještě spoustu, Linux je v tomto dost složitý a roztříštěný. Kromě jádra (kernelu) Linux obsahuje také balík dalších aplikací pod licencí open-source a proto o sobě hovoří jako o 100% svobodném operačním systému. Linux není jeden systém, ale pouze označení rodiny operačních systémů, které jsou svobodné a založené na linuxovém kernelu. Konkrétní Linuxy vycházejí jako různé distribuce a obsahují různá uživatelská prostředí, balíčkovací systémy a aplikace. Mezi nejznámější Linuxové distribuce patří např. Debian nebo Ubuntu (to z Debianu vychází).

Proč bych měl používat Linux?

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Obsluha Linuxu patří k základním znalostem IT pracovníků, je to třeba jako bychom se ptali proč se učit angličtinu. Nicméně jeho užití se na desktopu a na serveru velmi liší.

Linux na desktopu

Co se týče desktopů, tak je situace pro Linux velmi slabá. Používá ho zde asi 1% uživatelů. Linux je v dnešní době již velmi vyspělý a když se člověk smíří s některými komplikacemi, tak ho lze na desktopu i rozumně používat. Běžnému uživateli ale jen těžko nabídne něco, co mu Windows nedá. A když k tomu přičtete problémy se spuštěním běžných aplikací a problémy s ovladači (zejména u notebooků), není se čemu divit, že se zde neprosadil.

Ubuntu 14

Linux na desktopu používají zejména 2 druhy lidí:

Sekretářka

Linux je pro firmy velmi výhodný, jelikož kupují licence po desítkách kusů a velmi na něm ušetří. Na jakém systému bude jejich účetní zpracovávat dokumenty ve finále přeci vůbec nezáleží.

IT profesionál

Linux s oblibou používají ti ajťáci, kteří nepotřebují aplikace z Windows. Jedná se zejména o webdesignery (i když zde velmi konkuruje MacOS, na kterém si ten PhotoShop spustíte), systémové administrátory a programátory v jazycích jako Java nebo PHP. Najdeme zde také skupinu náročných uživatelů, kteří si chtějí operační systém přizpůsobit přesně podle sebe a které Windows omezuje.

Obyčejných lidí (těch mezi sekretářkou a profesionálem) s Linuxem na desktopu moc nenajdete a bohužel jsou mezi nimi často fanatici, kteří jeho používáním revoltují proti společnosti a všude se kvůli tomu hádají, což dle mého názoru Linuxu moc neprospívá.

Je možné, že se situace na desktopech v budoucnu zlepší, jelikož se hodně aplikací přesouvá do cloudů a prohlížečů, čili v podstatě již nezáleží na jakém operačním systému vám prohlížeč běží. Prakticky nejsou výrobci moc ochotní vydávat linuxové ovladače a neočekávám masivní přestup na Linux již jen proto, že pro běžného uživatele opravdu nenabízí nic převratného kromě nulové ceny, přičemž Windows je jako software velmi levný.

Linux na serveru

Na serverech je situace naprosto opačná. Windows je zde neohrabaný, problémový a drahý, zatímco Linux se snadno konfiguruje a nestojí vůbec nic. Není divu, že na něm běží 70% všech serverů, což je obrovské číslo a jistě si dokážete uvědomit, jak velký význam Linux v této oblasti má. Nejčastěji ho nalezneme v podobě tzv. LAMP serverů, což je zkratka z technologií Linux, Apache, MySQL a PHP. Tato čtveřice technologií pohání většinu internetu.

Provozování webové aplikace na Linux serveru je poměrně snadné, máte k dispozici spoustu webhostingů, frameworků a podpory. Pro Windows je dobrých webhostingů málo a jsou v porovnání se stejnou technologií na Linuxu zbytečně drahé. Mezi malými a středními weby Windows server prakticky nenalezneme. Co se týče velkých webů, tak tam je pro Microsoft situace mnohem lepší, avšak otázkou je na kolik je použití Windows jen obchodní rozhodnutí managementu podniku, který servery provozuje.

Předsudky

Kolem Linuxu panuje hodně zbytečných nedorozumění, pojďme si ty nejzákladnější zmínit.

Opravdu Linux vyvíjí komunita lidí z nadšení a úplně zadarmo?

Linux je opravdu složen jen ze softwaru se svobodnou licencí. To, že je software svobodný, ovšem vůbec neznamená, že ho vytvořil někdo zadarmo. Nadšení v praxi rychle opadne a ačkoli tento princip v nějaké míře funguje, výsledky by nebyly nikdy tak dobré, aby Linux mohl reálně konkurovat Windows. Linux je masivně financován velkými korporacemi, které díky jeho používání ušetří obrovské peníze za licence. Někteří vývojáři Linuxů jsou přímo placení, aby se stíhaly řešit všechny požadavky a systém rozumně vycházel. Např. za Ubuntu stojí firma Canonical Ltd., která zaměstnává stovky lidí po celém světě a poskytuje firmám s Linuxem komerční podporu. V roce 2009 měla obrat 600 milionů Kč.

Kolik lidí Linux používá?

Na desktopu kolem 1%, na serverech 70%. Pro zajímavost můžeme zmínit, že Linux používají všechny superpočítače (to jsou ty opravdu rychlé např. na univerzitách) a běží na něm také velké množství mobilních telefonů a tabletů (80% podílu trhu), tam je však Linux velmi upravený a omezený. Windows používá pro srovnání na desktopu kolem 90% uživatelů, na serveru kolem 30%, v telefonech 3%.

Je Linux Lepší než Windows?

K této otázce budu velmi stručný, protože na ni existuje překvapivě jednoduchá odpověď. Systémy Linux a Windows jsou poměrně odlišné a záleží na tom, kdo systém používá a na co ho používá. Nikdo vám nemůže říci, že je jeden systém lepší než druhý a pokud vám to řekne, tak byste se tím už ve vlastním zájmu neměli řídit. Je to asi jako byste se ptali, zda je lepší automobil nebo motocykl. Oba vás dopraví z bodu A do bodu B, ale každý úplně jiným způsobem.

Buďte lepší

Na závěr úvodního dílu bych rád řekl, že kvalitní člověk si dokáže vzít ze všeho to, co se mu líbí, aniž by se musel rozčilovat nad věcmi, které se mu nelíbí. Proto respektujte rozhodnutí ostatních, kteří používají Windows na desktopu nebo Linux na desktopu nebo Windows na serveru nebo zkrátka jakoukoli kombinaci. Vždyť to neplatí jen u operačních systémů. Odsuzovat celou rozvětvenou technologii je stejně tak nešťastný nápad, jako odsoudit celého člověka kvůli tomu, že vás rozčiluje tím, že má divné vlasy nebo odsoudit zemi podle toho, že vám nechutná jejich kuchyně. Máme tu vedle sebe Windows a Linux, hloupí lidé se budou hádat co je tam a tam lepší, ti opravdu chytří využijí ty nejlepší vlastnosti z obou systémů a dokáží věci, které by jinak nedokázali. Zkuste být lepší, zahoďte předsudky a pojďte si s námi zkusit něco nového. Příště si zkusíme Live distribuci Ubuntu a Linux si poté i nainstalujeme.


 

Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
61 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (4)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (75)

Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:5.12.2014 2:15

pokial bude MS robit neustale kiksy a expirimentovat na uzivateloch, tak sa moze stat, ze uzivatelia sa na neho vykaslu a prejdu k alternativam...
a k tomu este sa pridava aj to, ze statna sprava, ako aj jednotlive samospravy v niektorych krajinach zvazuju prechod od MS platformy k open source a v niektorych krajinach uz uspesne presli a vydavaju svoje distra (jedno z nich ma uz certifikat na pouzitie v komercnej sfere)

a ked dojde na moje slova sa zase ja sa budem smiat, aki ste boli naivni s tymi zabugovanymi windowsami, ktore nativne nemaju ani poriadne nastroje a ktore vyzaduju riesenia od tretich stran, aby sa s nimi dalo plnohodnotne robit...

 
Odpovědět
5.12.2014 2:15
Avatar
Milan Křepelka
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mkub
Milan Křepelka:5.12.2014 18:12

Tyhle kecy pouslouchám do pomatených linuxáků už od doby, co má linux jakž takž použitelný desktop, což už je daleko přes desetiletí. A vida. Kde nic, tu nic. Zázrak se nekoná. Pokud, kdyby, bugy, viry bla bla bla. Ta samá písnička. Jak jehovisti. To čekání na pád Microsoftu musí být strašné. Naděje umírá poslední. Věř tomu. Jednou to přijde.

 
Odpovědět
5.12.2014 18:12
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Milan Křepelka
mkub:6.12.2014 0:44

mily cicobasket, vyckaj este chvilku, ked sa zlepsi podpora od tretich stran a uvidis, ze Windows skonci... Windows nebude kralom desktopov navzdy...
a ak mam do toho zapocitat aj ine trhy, tak Windows nema ani 50% z celkoveho trhu operacnych systemov, totiz, Windows sa nehodi na jednoucelove zariadenia, ako su napr. routre, vyherne automaty, servery, set-top boxy,...
cize aj ked Windows ovlada vacsinu z desktopoveho trhu, na celkovy trh to ani zdaleka nestaci. a Windowsu sa nedari ani na mobilny trh prerazit, aj preto MS zaviedla povinne Secure Boot na ARM platforme, na I386/AMD-64 je to volitelne, aby si zlepsila svoju poziciu na trhu a vysvetluje to tym, ze ta technologia zlepsuje bezpecnost OS

skus aspon trosku premyslat cicobasket

 
Odpovědět
6.12.2014 0:44
Avatar
Milan Křepelka
Redaktor
Avatar
Milan Křepelka:6.12.2014 7:27

Neřekl jsi mic nového. Na pád Microsoftu čekám ... stále čekám ... přemýšlím a čekám a usmívám se.

 
Odpovědět
6.12.2014 7:27
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Milan Křepelka
mkub:15.12.2014 6:59

len sa usmievaj dalej, az kym MS neodstavi Windows na vedlajsiu kolaj (pomalicky sa to deje, cize Windows uz nie je jeho hlavny produkt a desktop platforma taktiez uz nie je jeho ciel)

Editováno 15.12.2014 7:00
 
Odpovědět
15.12.2014 6:59
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Marián
Člen
Avatar
Marián:10.11.2015 14:36

Ako som čítal túto debatu, tak sa mi zdá, že stále to k ničomu nevedie. Podľa môjho názoru aj Linux aj Windows má svoje výhody aj nevýhody. To čo je lepšie alebo horšie je podľa mňa len subjektívny pocit a je to o tom, komu čo viac vyhovuje. Ja osobne používam oba systémy už cca 10 rokov a môžem reálne zhodnotiť, že oba majú svoje výhody, ale aj nejaké tie zaváhania. Ja ich používam podľa toho na čo mám práve náladu, alebo čo práve chcem robiť :D

 
Odpovědět
10.11.2015 14:36
Avatar
tom.ondrej
Člen
Avatar
tom.ondrej:20.11.2015 1:07

Ahoj, rád bych se taky vyjádřil k tomu Windows vs. Linux, Smrt M$ a podobně :)
Osobně jsem na Linux (Ubuntu) přecházel z Windows 8. Nejprve jako experiment a už jsem u Linuxu zůstal. Všechno co k "práci" a hlavně studiu potřebuji Ubuntu zvládá. LibreOffice mi celkem stačí, i když pokud to vezmu objektivně, tak je za MS Officem docela pozadu. To samé třeba Gimp vs. Photoshop. To ovšem neznamená že se v tom nedá pracovat :) A takové věci jako Phpstorm, Intellij apod. běhají všude stejně :)

Problém s ovladači jsem neměl, tedy nefunguje tak "perfektně" touchpad a Ubuntu používá jako výchozí grafiku integrovanou od Intelu, ale tohle všechno jsou jen maličkosti které nijak nepřekáží.

Co se týče předpovědi že M$ umře a zkrachuje... zde je potřeba si uvědomit že Microsoft je ohromná společnost se spoustou možností. Ať chceme nebo ne, Windows jsou na trhu s PC stále dominantní část a lidé jsou líní na něco přecházet když to co teď mají funguje. Lidé nemají rádi změny :) Stejně tak prodej Windows netvoří jediný (a troufnu si tvrdit že snad ani největší) peněžní zisk pro Microsoft. Jsem zvědavý jak to dopadne, ale rozhodně si nemyslím že do pár let Microsoft něco převálcuje :)

Stejně tak že nějaký vývojář/webmaster apod. používá Windows hned neznamená, že odvádí špatnou práci (to samé platí i naopak s Linuxem). Sice používám Ubuntu a vyhovuje mi to více než používání Windowsu, to ale neznamená že to co nepoužívám musím hned "hejtovat". Od Microsoftu používám např. OneDrive a jsem naprosto spokojen :)

Odpovědět
20.11.2015 1:07
Talk is cheap. Show me the code --- Linus Torvalds
Avatar
eM333
Člen
Avatar
eM333:16.1.2017 12:01

Ved by mi niekto poradiť nejaký podobný článok o fungovaní a práci v Mac OS?

 
Odpovědět
16.1.2017 12:01
Avatar
Garrom Orc Shaman:5.4.2018 13:28

Budu k vám upřímný, Linux chci používat hlavně ze tří důvodů

  1. Portable instalace. Jeden externí HDD a svůj systém mám prakticky kdekoliv kde je alespoň jeden funkční USB port.
  2. Obecně nesouhlasím s Win10. Zatím jsem to bojkotoval a vesele používal Win7 ale časy se mění a podpora padá.
  3. Jsem na ThePirateBay tak často že bych měl dostat zlatou kartu. OpenSource se zdá být lepší řešení.

Podpora her a aplikací mi moc problém nedělá jelikož pomocí vína spustím prakticky cokoliv.
ps. Toto bylo jen jednorázové vyjádření. Nehodlám se na toto téma hádat nebo nějak reagovat.

Odpovědět
5.4.2018 13:28
Life for Code, Code for Life. I chose my path, I should stick on it.
Avatar
Reaktivní uživatel:19.5.2018 12:11

Píšeš (nevím, jestli zrovna Ty a v tomhle článku), že Linux má životnost asi 3 roky (jestli se zas nepletu). Je to, doufám, životnost systému, a ne počítače s tímto systémem. (Prostě potřebuju ujištění, v oboru OS jsem abs. začátečník :-) ).

Odpovědět
19.5.2018 12:11
Kdo je připraven, toho zaskočí něco jiného
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 85. Zobrazit vše