Java týden
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy.

Recenze telefonu Leagoo Lead 7

Leagoo je nový čínský výrobce chytrých mobilních telefonů. Vznikl v roce 2014, ale na český trh oficiálně vstoupil až na konci února 2015. Na našem prodává trhu hned 5 modelů, včetně modelu Lead 7, který mi dorazil na zrecenzování. Cena jednotlivých modelů se pohybuje od necelých dvou tisíc korun do necelých pěti tisíc. Smartphony Leagoo oficiálně distribuuje společnost Dynamic Mobile, která v ČR distribuuje i chytré telefony značky ZOPO.

Balení

Po otevření zelené krabice se ukáže telefon Lead 7 zabalený v ochranném sáčku a fólii. Pod ním se nachází 3 menší krabice s příslušenstvím. V první, největší, je ukryt zdroj do zásuvky a redukce z micro USB (samec) na klasické USB (samice). Ve druhé krabici je klasický USB kabel a ve třetí sluchátka. Nakonec jsem objevil i krátký manuál v papírových deskách. Celé balení je široké zhruba 20 centimetrů a dlouhé asi 12 centimetrů.

balení

První pohled

Na první pohled působí telefon poněkud rozporuplně. Zezadu vypadá vcelku luxusně, zbytek je ovšem horší. Všechny boky, kromě horního, lemuje plastová imitace kovu, podobně jako tomu je například u některých Samsungů. Zepředu vzhled bohužel kazí hned několik věcí. Nejhorší jsou asi vyvýšené čistě bílé okraje. Ve spodní části navíc přečuhuje „kovové“ lemování boků. Takže pokud se na telefon podíváte mírně z boku nebo zepředu, působí lacině.

Na zadní straně v levém horním rohu je umístěn fotoaparát a vedle něho blesk. Přesně uprostřed se leskne nápis Leagoo a dole je velký reproduktor. Poněkud netradičně je umístěn USB konektor, který se nachází na horním boku vedle konektoru pro sluchátka. Na pravém boku vystupuje tlačítko power a na levém jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti. Nad displejem se, kromě senzorů, nachází také oznamovací LED, za což výrobce velmi chválím.

telefon
telefon

Uvnitř

Zadní kryt je velmi tenký a připevněný na mnoha místech, takže není zrovna jednoduché ho sundat. Převážnou většinu zadní části vyplňuje velká baterie. Po vyndání baterie můžeme vložit 2 SIM a jednu SD kartu. Na všechny karty dohromady máme připraven jeden slot, do kterého se vkládají (jedna SIM dole, nahoře SIM a SD).

uvnitř

Hardware

Specifikace

 • procesor: čtyř-jádrový MT6582, taktovaný na 1,3 GHz
 • RAM: 1 GB
 • úložiště: 8 GB
 • display: JDI IPS 5" HD (1280 x 720 px)
 • fotoaparát: přední 8 Mpx, zadní 13Mpx snímač Sony
 • OS: Android: 4.4
 • baterie: 4500 mAh
 • SIM: dual SIM

Baterie

Jedna z největších předností tohoto smartphonu je jeho lithium-polymerová baterie, která má velikou kapacitu 4500mAh. Díky tomu vydrží až 19 dní ve stand-by režimu, nebo 30 hodin posloucháním hudby. Jak výrobce sám uvádí, telefon se dá využít i jako powerbanka. Jednoduše k telefonu připojíte (přes přiloženou redukci) jiný telefon a ten se začne nabíjet. Zkoušel jsem nabít i tablet, který potřebuje proud 2.1A, ale bezúspěšně.

powerbank

Při střední zátěži (internet, občas hry, volání, sms, stahování) vydrží telefon na jedno nabití něco přes dva dny. Baterie se nabíjí velmi rychle, z dvaceti procent se úplně nabije za necelé tři hodiny.

Display

Leagoo použilo velký pěti-palcový IPS panel z dílny JDI (Japan Display Inc.). Barvy jsou vcelku věrné, jenom bílá je mírně našedlá. S viditelností na slunci na tom také není špatně. Pokud se díváte na display přímo, je viditelnost perfektní. Z boku to ale už takový zázrak není, posuďte sami. Album

Zvuk, sluchátka

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Telefon si poradí se všemi možnými audio formáty (MP3, WMA, WAV a spousty dalších). O výstup se stará nadprůměrně hlasitý reproduktor, za což chválím. Výstup pro sluchátka také není špatný, ale přiložená sluchátka jsou hrůza. Nejsou nijak popsány, takže nevíte, které je pravé a které levé. To by až zase tak nevadilo, kdyby hrála. Jenže bohužel hrálo jen jedno sluchátko a ještě navíc mizerně.

Fotoaparát

Fotoaparát fotí s rozlišením 13Mpx. V aplikaci si můžete nastavit různé efekty jako v každém fotoaparátu. Nabízí také režim FaceBeauty, který fotografii mírně vylepší. Jak telefon fotí se můžete přesvědčit na obrázcích v albu. Album

Konektivita a GPS

Telefon podporuje telefonní sítě 2G a 3G. Bezdrátové připojení WiFi i Bluetooth fungují správně. Lokalizace polohy pomocí GPS je také bezproblémová, zařízení se našlo během necelé minuty. Telefon podporuje USB OTG, bezdrátová funkce NFC ovšem chybí.

Antutu benchmark, herní výkon

V Antutu testu dosáhl telefon hezkých 18623 bodů (nejvýkonnější telefon má 78800 bodů, LG Nexus 4 má 18000 bodů). Multi-touch test ukázal, že zařízení je schopno rozpoznat najednou až tři prsty.

antutu

Výkon byl testován na třech hrách (respektive na dvou). První z nich, Shadowgun:Deadzone se nepodařilo ani spustit, přes načítací obrazovku jsem se nedostal. Další hrou byla hra Asphalt 8, kterou telefon zvládl na plné detaily a bez záseků. Poslední byla N.O.V.A 3, která byla také bez problémů.

Software

Grafické prostředí

Po spuštění telefonu na nás nečeká žádný průvodce nastavením, ale pouze prezentace, která řekne co všechno telefon umí.

Uvítání

Po přečtení prezentace se ukáže klasická plocha. Na ploše máte všechny aplikace, jako tomu je například u iOS, nebo u Xiaomi. Plocha má několik různých témat, mezi kterými se přepíná buď v nastavení, nebo speciálním gestem – tažením dvěma prsty odspodu obrazovky. Pokud byste místo toho táhli třemi prsty, uděláte screenshot. Kromě aplikací jsou na ploše další dvě speciální stránky. Na jedné je velmi povedený hudební přehrávač a na druhé fotografie a widget s fotoaparátem.

hudební přehrávač
fotoaparát na ploše

Předinstalované aplikace

Kromě běžných aplikací od Google zde máme předinstalovaných i pár dalších aplikací. Některé jsou přímo od výrobce, například aplikace Hot Knot, která umožňuje sdílet soubory, nebo Leagoo Market. Za některé aplikace by ale výrobce zasloužil nakopnout. Konkrétně se jedná o DU batery saver, DU booster a GO keyboard. Po aktualizaci systému naštěstí není po DU aplikacích v telefonu ani památky a GO keyboard jde odinstalovat.

Kontakty jsou na můj vkus trochu složité, SMS a telefon jsou už klasické, jako známe z jiných telefonů.

telefon
sms

Dual SIM

Telefon podporuje dual SIM. Jedna SIM musí být micro a druhá klasická. U každé SIM si můžete nastavit k čemu bude používána (volání, SMS, video hovory, datové připojení). Také můžete aktivovat/deak­tivovat roaming dat (ke každé SIM zvlášť).

dual sim

Něco navíc

Tak, jako každý telefon, tak i tento nabízí něco navíc. Mezi hlavní výhody patří gesta. Už výše jsem zmínil gesta pro změnu tématu a udělání screenshotu. To ale není všechno, telefon podporuje i odemykání obrazovky pomocí gest. Na zamknutý display nakreslíte určité gesto a následně se spustí předem určená aplikace.

odemykání gesty

Kromě toho také telefon nabídne bezdotykové ovládání. Což je ovšem velmi omezené, v podstatě se jedná jenom o listování mezi stránkami/fotkami. Přejedete/při­blížíte prst nad senzor vedle předního fotoaparátu a obrazovka/obrázek se posune o jedno dopředu (dozadu nefunguje). Výrobce také slibuje ovládání mokrou rukou a ovládání v rukavicích. Ovládání mokrou rukou funguje v rámci možností, pokud je ruka mokrá trochu víc, telefon se ovládat nedá. A ovládání v rukavicích nefunguje vůbec. Zkoušel jsem celkem troje různé rukavice, ale ovládat mi telefon nešlo ani v jedněch.

Další, sice poněkud schované, nicméně velice užitečné funkce, se nacházejí v nastavení zabezpečení. Jedná se v podstatě o rozšířené řízení aplikací. První z nich umožňuje spravovat práva stažených aplikacích. Po zapnutí a následném spuštění nějaké aplikace, která požaduje přístup třeba k fotoaparátu, se zobrazí okno s upozorněním, že daná aplikace používá fotoaparát. Pokud přístup zamítneme, aplikace spadne. A druhá, neméně užitečná funkce je možnost určit, které aplikace se po startu zapnou (respektive nezapnou, ve výchozím nastavení jsou všechny povolené).

práva aplikací

Nepochopené věci

Při testování tohoto telefonu jsem objevil dvě věci, které jsem nepochopil a obě mi vadily. První z nich je multitaskingové menu. Přestože tlačítko vedle tlačítka domů vypadá přesně jako to pro vyvolání multitalskingového menu, tak vyvolá kontextové menu. Multitaskingové menu se vyvolává klasicky podržením tlačítka domů. Co mi u tohoto menu vadilo, byla tlačítka pro spuštění správce aplikací a ukončení všech aplikací. Jsou totiž tam malá, že je skoro nemožné se na ně trefit na první pokus.

multitaskingové menu

A druhá věc, kterou jsem nepochopil, je stahování aplikací. Před stažením aplikace musíte počkat zhruba minutu, než stažení vůbec začne. Vůbec nevím, jak je to možné, ale musel jsem čekat u každé aplikace.

Cena, dostupnost

Leagoo nedávno oficiálně začalo distribuovat v ČR, takže sehnat telefon není problém. Cena se pohybuje kolem 4300 korun s DPH.

Závěrečné zhodnocení

Klady

 • kapacita baterie a rychlé nabíjení
 • oznamovací LED
 • dual SIM
 • USB OTG
 • kvalitní HD display
 • hlasitý reproduktor
 • čtyř-jádro
 • více témat plochy
 • povedený hudební přehrávač na ploše
 • odemykání gesty, bezdotykové ovládání
 • bezpečnostní nastavení
 • cena

Zápory

 • zajímavý, ovšem poněkud laciný vzhled
 • žádný průvodce nastavením
 • tenký zadní kryt
 • předinstalované zbytečné aplikace z třetích stran
 • multitaskingové menu
 • přiložená sluchátka

Více obrázků najdete v albu.

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Dynamic Mobile.


Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze mobilních telefonů
Článek pro vás napsal Pavel Junek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se zajímá o Android a věnuje se webtvorbě. Pro ITnetwork píše o zajímavých projektech z crowdfundingových serverů a zprávy ze světa mobilních technologií.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!