BF Summer sales
Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Recenze Blackberry Z10, část druhá

V první části recenze jsme se věnovali vnější části telefonu. Nyní je na řadě vnitřek - například se budeme věnovat novému systému Blackberry 10, který se pokouší dobýt si svůj kus koláče mobilních operačních systémů. Mimo to se podrobně podíváme i na Hub, Blackberry World a aplikace.

OS, HUB, BB World a aplikace

HUB v celé své kráse Další ukázka z BB HUBu

Největším tahákem Z10 je určitě nový operační systém pojmenovaný jednoduše BB10. Celý systém je založen na úplné jednoduchosti a gestech. Základní gesto využijete, když se bude chtít dostat z nějaké aplikace. Pokud máte iPhone či telefon s Androidem, zmáčknete tlačítko a jste venku. V případě BB se ale z aplikace dostanete tažením prstu od dolní částí displeje směrem nahoru. Takhle to popisovat nemá valný smysl, ale doporučuji vám to vyzkoušet. Je to opravdu intuitivní a rychle si tento způsob zamilujete. Toto gesto lze používat i jako způsob zapnutí telefonu, kde jednoduše provedete toto gesto a můžete dále pracovat. Samozřejmě si ale můžete nastavit, že nejprve zmáčknete tlačítko na zapnutí/vypnutí a až poté provedete gesto.

Osobně se mi i líbí způsob práce s textem, odkazy apod, kdy po podržení prstu na obrázku/textu/od­kazu,.. vám z pravé strany vyjede lišta s více možnostmi. Pravá lišta také supluje nabídku Možnosti v aplikacích jako je hudební přehrávač či také obrázky.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Samozřejmostí je i horní lišta, kterou "vyvoláte" tažením prstu od horní části displeje směrem dolů. Lišta slouží jako zkratka k některým často využívaným funkcím a vy si můžete vybrat, co zde budete mít. Já ji například používám pro zapnutí svítilny, ovládání jasu, nastavení budíků či pro přepínání mezi Tichým a Normálním módem.

Snaha vše zrychlit a zjednodušit je vidět opravdu všude. Pokud zrovna telefon nepoužíváte a přijde vám email, můžete Z10 pomocí hlavního tlačítka zapnout, kliknete na symbol zprávy, kde se vám zobrazí od koho email je, předmět a pokud vás zajímá více, stačí dvakrát kliknout a dostanete do e-mailového klienta. Stejně tak když vám přijde zpráva a vy Z10 zrovna používáte, můžete hned na obrazovce, na které se právě nacházíte, odpovědět. V hlavním menu můžete zase pro změnu přejít na kteroukoliv obrazovku pouhým kliknutím na mini ikonku v dolní části displeje.

Čím se BB také chlubí je tzv. HUB. Ten se nachází jako "obrazovka" úplně vlevo a slouží zde jako centrum všeho možného. Máte zde všechny hovory, SMSky, upozornění či konverzace z FB, informace o nových followerech z Twitteru, maily a další. Samozřejmě si je můžete dělit do jednotlivých kategorii (Facebook, Mail,..), ale základem je kombinace toho všeho, abyste to měli vždy po ruce. Ač jsem se sám k tomu neměl, dnes si to nemohu vynachválit a používám to hned několikrát denně.

iOS má App Store, Android má Google Play a BB10 má Blueberry World. V obchodě můžete narazit jak na hry, tak i aplikace a to jak ty zdarma, tak i ty placené. Vše je zároveň přehledně rozděleno do kategorií. Co se samotných aplikací týče, není jich rozhodně tolik jako v App Storu a ani nejsou tak kvalitní. Počítejte s tím, že pokud vás bude zajímat například poznámkový blok, aplikací najdete třeba 20, ale maximálně 2 jsou kvalitní.

V případě aplikací to BB vyřešilo zajímavě. Samozřejmostí jsou nativní aplikace pro BB10, ale kromě toho lze v BB10 spustit 80% všech Android aplikací. Ty jsou navíc spouštěny "mimo" systém, tudíž se nemusíte obávat žádných virů.

Závěr

Celkově hodnotím Z10 velmi pozitivně a líbí se mi na ni téměř vše. Velikost je naprosto ideální, displej je opravdu nádherný, ale opravdu si vás Z10 získá, až ji zapnete a začnete ji používat. Troufám si říct, že BB10 je aktuálně ten nejlepší mobilní OS. Získá si vás především svou jednoduchostí, intuitivností a používáním gest.

Jediné, co bych Z10 vytkl, je nízký počet aplikací či tedy spíše těch kvalitních aplikací, kdy například Minion Rush se na BB10 objevil až 4 měsíce poté, co jste si ho mohli zahrát na iPhonech a telefonech s Androidy. Lze to sice řešit spuštěním Android aplikací, ale tímto způsobem rozhodně nelze nijak rozvíjet tuto platformu, jelikož vývojáři nemají důvod dělat ji pro dva různé systémy, když to mohou udělat pro jeden a stejně to pojede na obou.

Pokud si tedy vybíráte nový telefon a hledáte nějaký zajímavý kousek bez iOS či Androidu, zkuste Z10. Získáte opravdu kvalitní, nádherný telefon s pravděpodobně nejlepším OS a to vše za relativně nízkou cenu (lze ho získat už za 5100 Kč.) A pokud někdo čeká na nějaké procentuální zhodnocení, dávám 95%.

Smartphone Blackberry Z10

Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze mobilních telefonů
Článek pro vás napsala
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Pavel-Z
Člen
Avatar
Pavel-Z:23.6.2014 14:50

Čau, telefon je opravdu zajímavý, kolega v práci si ho kupoval asi před 3 týdny. Vypadá fakt dobře, je tam supr věc kterou jdou otevřít jedním stikem všechny události (sms, volání, emaily atd..) to se mu moc líbilo.
Jediné co nejvíc vadí, je ta baterka, která vydrží opravdu hodně málo, ani ne den.
Ale jinak tahle recenze je supr, takových klidně víc :)

 
Odpovědět
23.6.2014 14:50
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.