Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Recenze Blackberry Z10, část první

Nadvláda Nokie skončila. Největší část mobilního trhu mají v posledních letech suverénní Apple a Samsung. Občas se někdo pokusí vtěsnat mezi ně, ale zatím se to nikomu nedaří. Jedním z těch, kteří stojí ve stínu těchto gigantů, je i Blackberry. Společnost, jejíž doménou jsou mobilní telefony pro manažery, také pocítila dopad mobilní revoluce. I samotní manažeři od telefonů kromě posílání emailů a organizování jejich prací naplněných dnů očekávají nějaké ty multimediální funkce.

V Blackberry (dále jen BB) tedy dali hlavy dohromady a přišli s plánem, jak se s danou situací vypořádat. První část plánu je naprosto nový OS zvaný BB10, založený na gestech, jednoduchosti a intuitivnosti. Ta druhá část spočívá v tom, že si určili, jaké telefony chce trh a jaké telefony budou dodávat. A jelikož aktuálně frčí dotykové telefony, přichází BB s telefonem, který pro ni není typický, tedy nemá hardwarovou klávesnici. Tím telefonem je Blackberry Z10.

V této - první části - se zaměřím na vnějšek telefonu, tedy na celkovou konstrukci, displej, hardware, konektivitu a fotoaparát. Ve druhé části se naopak zaměřím na "vnitřek" telefonu, tedy na softwarovou část telefonu a vše kolem ní.

Design, konstrukce, zpracování

Telefon Blackberry Z10 je opravdu nádherný

Z10 je napohled telefon, který rozhodně není nějak extravagantní, ale naopak se soustředí na co největší jednoduchost. Design je velmi elegantní, líbivý a nejenže se není za co stydět, ale častokrát se stane středem zájmu, což dříve nebylo pro Blackberry typické. Celému telefonu kraluje velký 4,2" displej zasazený do plastové konstrukce. Telefon je dostatečně odolný proti pádům z výšky na koberec či na dřevo. Stejně tak je odolný proti vodě, ale jakmile vám spadne na chodník, nemůžete čekat zázraky.

BB se vážně odhodlalo k velké revoluci a tak zatímco pro dřívější BB byla charakteristická spousta hardwarových tlačítek, na nové Z10 jich naleznete pouze několik. Konkrétně jde o tlačítko vypnout/zapnout na horní hraně telefonu a na pravé hraně, kde můžeme najít tlačítka pro ovládání hudby (zesílit, zeslabit, hrát/stopnout). Mimo tlačítka můžeme na přední straně najít otvor telefonního reproduktoru, senzory přiblížení a okolního osvětlení, 2 Mpx přední kamerku, což je u telefonů BB naprostá novinka, starou známou notifikační LED diodu a ve spodní části pod logem výrobce se nachází téměř neviditelný mikrofon.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Na horní hraně dále nalezneme 3,5mm jack a druhý mikrofon. Pravý bok je v tomto ohledu "prázdný", zatímco na opačné straně lze najít microHDMI a microUSB port, který budete využívat především k nabíjení telefonu. Na dolní hraně se nachází pouze hlavní reproduktor. Na zadní straně máme 8 Mpx foťák a s přisvětlovací LED, kterou lze využít i jako baterku. Krom toho zde ještě máme velké logo výrobce. To vše je osazeno v plastovém krytu akumulátoru, který je - v dnešní době netradičně - odnímatelný a nabízí Vám tak možnost výměny baterie. Mimo to zde také naleznete sloty pro SIM kartu a paměťovou kartu.

Ještě dodám, že rozměry Z10 jsou 130x65,6x9(mm) a hmotnost činí 136g. Jelikož můj předchozí telefon byl iPhone 3GS, byl to pro mne zprvu trochu šok, ale musím říct, že ve finále nejsou zase tak drastické a telefon vám ještě relativně v klidu vleze do kapsy. Samotnou hmotnost hodnotím jako naprosto ideální, kdy telefon není příliš těžký, ale zároveň víte, že v té kapse ten telefon máte.

Displej

Blackberry Z10 v bílé variantě

Jak jsem již řekl, úhlopříčka displeje je 4,2" a je vybaven zobrazovací technologií IPS. Rozlišení displeje je 1280x768, což dává jemnost displeje 356ppi. Všechny tyto údaje vedou k tomu, že Z10 nabízí jeden z nejkrásnějších displejů a to i více jak rok po svém uvedení. Na přímém slunci je bez problémů skvěle čitelný a podobně lze hovořit i o pozorovacích úhlech. Nejlépe si v takových situacích poradí při maximálním jasu, nicméně regulaci jasu může obstarat také senzor okolního osvětlení. Poměr stran u tohoto modelu činí 15:9.

Displej je samozřejmě kapacitní, ovšem v tomto případě BB aplikovalo novou technologii Touch on Lens. Zatímco většina telefonů má 2 vrsty - jedna je dotyková a ta druhá ji kryje, chrání ji před poškozením, v tomto případě obě funkce zvládne jedna vrstva. Výhoda je především v nižších nákladech, ale také je pak displej lehčí a tenčí. Problém nastává, pokud vám displej praskne - od té chvíle je nepoužitelný a vás bude čekat návštěva servisu.

Hardware, baterie, konektivita, fotoaparát

Telefon Blackberry Z10

Již v době, kdy se Z10 začala objevovat na pultech obchodů, se začaly prodávat telefony s čtyřjádrovými procesory. Mnou recenzovaný telefon zůstal u dvoujádrového procesoru Qualcomm® Snapdragon™ S4 s frekvencí 1,5Ghz a upřímně, ty 2 jádra mi vůbec nechybí. Telefon pracuje opravdu plynule a bez problémů zvládá náročnější hry i videa ve vysoké kvalitě. Této skutečnosti dopomohl fakt, že si BB - podobně jako Apple - udělalo OS na míru, takže Z10 dokáže překonat čtyřjádrové telefony, které jsou brzděny Androidem. Hladkému chodu pomáhá též 2GB RAM.

Úložný prostor pro videa, obrázky či hudbu činí 16GB, ovšem jak známo, část z toho si vezme systém a další podobné utility. I tak se zde ale přes 10GB jistě dostaneme (pozn.: Z30 má 11,20GB volného místa a jelikož se od Z10 příliš neliší, tak bych to viděl podobně). Pokud vám to je málo, můžete si ho bez problémů rozšířit pomocí microSD karet a to až v kapacitě 32GB.

Slova chvály mám též pro zvukovou stránku telefonu. Jakožto nenáročnému posluchači mi již přibalená sluchátka přišla dostatečně kvalitní a rozdíl oproti 3GS byl znát. O něco horší je to s pouštěním hudby přes hlavní reproduktor - pokud máte v plánu pouštět si písničky na maximální hlasitost, tak od Z10 v tomto nečekejte žádné zázraky - spíše pouze průměrný výkon.

Z10 dává uživateli možnost výměny baterie bez návštěvy servisu. Ta, kterou naleznete v telefonu při jeho koupi, má kapacitu 1800 mAH a upřímně, není to žádná sláva. Ze začátku telefon dokázal vydržet velmi dlouho (netypicky dlouho na dnešní dobu), ale od jednoho z posledních velkých updatů se výdrž výrazně smrskla. Při 100% jasu vám brouzdání po internetu a Facebooku vydrží přibližně na 5 hodin. Já osobně mám jas na co nejmenší hodnotě a až pokud chci vše pořádně vidět, zvýším si jas na 100%. Takhle se při výše zmíněných aktivitách můžete dostat klidně i na 8,9 hodin.

Jak jsem již výše zmínil, na levé hraně telefonu se nachází microHDMI a microUSB. Kromě toho v rámci konektivity nabízí ještě LTE, HSPA, EDGE a 3G, které ovšem velmi výrazně spotřebovává baterii. Dále zde najdeme ještě Bluethooth 4.0. NFC a - jak už je dnes zvykem - WiFi.

Další položkou, která se dočkala vylepšení, je fotoaparát. Blackberry jde s dobou a Z10 tak dostala do vínku 8 Mpx fotoaparát s funkcí automatického zaostřování. Pokud čekáte, že se BB nějak rozšouplo, tak jste na omylu. BB Vám nabízí telefon s "pouze" dostatečně kvalitními fotkami (pozn.: opět, beru to jako člověk, co se focením nezabývá a stačí mu, když ty fotky nevypadají vyloženě špatně.) K tomu si připočtěte blesk a základní nastavení. Kameramany určitě potěší možnost nahrávat v 1080p HD kvalitě.

Co si ale ve spojitosti s foťákem zaslouží vlastní odstavec, je funkce Time Shift. Princip takové funkce je, že nafotí několik obrázků v rozmezí necelých 2 vteřin. Mezi těmito fotkami pak můžete přejíždět a nakonec se rozhodnout, kterou si ponecháte. Geniální? Rozhodně!

Mimoto se na přední straně nachází videokamerka určená především pro videohovory. Kamerka má 2 Mpx a i když se to zdá málo, fotky jsou překvapivě kvalitní. Pokud máte v plánu i nahrávat, 720p HD je dostatečná kvalita videa. V druhé části recenze se zaměříme na vnitřek telefonu a to zejména na operační systém Blackberry 10.


Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze mobilních telefonů
Článek pro vás napsala
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!