BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 8 - Vzorce, funkce a adresování v aplikaci Excel 2

Dnešní lekce naváže na předchozí téma, Vzorce, funkce a adresování v aplikaci Excel 1, úprav odkazů a funkcí, počínaje relativním adresováním.

Relativní adresování

V porovnání s absolutním adresováním je relativní adresování složitější na uvažování, ale má zase lepší využití.

Pointa relativního adresování je, že adresujeme (fixujeme, dolarujeme) buď jen řádek, nebo jen sloupec, přičemž to druhé necháváme nedotčené.

Rovnou přejdeme k příkladu, který obsahuje začátek a konec a mezikroky si vysvětlíme:

Máme data za celkovou hodnotu prodeje podle pololetí a chceme je převésti na EUR a USD.

Je zřejmé, že půjde o podíl prodeje v CZK a kurzu měny. Zároveň však vidíme, že prodeje jsou jen v jednom řádku (ř. 4) a kurzy jsou jen v jednom sloupci (sl. G). Tento druh úvahy je pro relativní adresování zcela zásadní.

Vyplnění buňky C5 ve formě vzorce = C4 / G5 není příliš složité. Ovšem takový vzorec nemůžeme použít na zbylé tři buňky. Pokud jste tak doteď neuvažovali, tak nyní je pravý čas začít – nám totiž nejde o


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci navážeme na lekci minulou a seznámíme se s relativním adresováním, hromadnými výpočty, smíšeným adresováním a argumenty funkcí v Excelu

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 320 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 224 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 35 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 240 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 30% slevu.
224 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 798 Kč 559 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Aktivity (6)