Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 3 - Jak v MS Word najít a nahradit prakticky cokoliv 1

V dnešní lekci si znalosti rozšíříme jednak o hledání úzce definovaného textu a jednak o další speciální znaky, které tuto dovednost ještě prohlubují.

Základní nahrazování textu

Nejsnáze představitelnou možností je nahrazování textu jiným textem beze změn v jeho grafické podobě.

Úvodem raději připomínám, že nahrazování se spouští pomocí Ctrl + H a pokud klikneme na Více – Formát – Písmo, tak můžeme určovat i podobnu nahrazovaného textu – třeba běžný text nahradíme kurzívou (bez změny obsahu), nebo změníme obsah i formu zároveň a třeba ze slova „země“ se nám stane „Země“, viz:

Microsoft Word pro pokročilé

Při vyhledávání nám pomáhají dva základní zástupné znaky, jimiž jsou otazník a hvězdička. Otazník reprezentuje jeden znak, takže třeba „a?t“ vyhledá výraz „aut“, ale už ne „akát“. Hvězdička pak reprezentuje vlastně množinu nula až nekonečno znaků, takže „a*ť“ může být třeba jen „ať“, ale taky třeba „a nakonec mi řekl, ať“, což je možným zdroje chyby, neboť s hvězdičkou můžeme místo jednoho slova vyhledat třeba celou větu nebo celý odstavec, což obvykle nechceme.

Speciální a zástupné znaky při hledání

Z minula již známe zástupné znaky „^t“ a „^p“ pro nahrazování nadbytečných Tabulátorů a odstavců (Enterů) a zástupné znaky pro textové řetězce: otazník (?) a hvězdička (*).

Takovýchto znaků ale Word obsahuje mnohem více. Můžou být použity k nalezení textu nebo i k nahrazení, což jsou sice na první pohled docela podobné operace, jelikož vyplňujete identická pole, která mají jen jiný popisek (najít – nahradit), nicméně v prvním případě určujeme strukturu vyhledávaného textu, jehož obsah je už v dokumentu daný, a v druhém případě definujeme i obsah, což je trošku jiná liga, pokud se pouštíme do něčeho složitějšího.

Klíčovými znaky pro nás v tuto chvíli jsou:

  • Zavináč – @ – pravý Alt + V
  • Hranaté závorky – [] – pravý Alt + F , G
  • Špičaté závorky – <> – pravý Alt + , a . (klávesy těsně nad pravým Altem, kterými se normálně vkládá tečka a čárka)
  • Složené závorky – {} – pravý Alt + B , N
  • Stříška - ^ - levý Alt + 94 (každý znak mám i takovouto číselnou kombinaci, ale pokoušel jsem se používat jednodušší klávesové zkratky, pokud to šlo)
  • Dále ještě standardní symboly, jako pomlčka - , vykřičník ! nebo středník ;

Pokud používáte anglickou klávesnici, tak se bude metoda vkládání znaků trochu lišit, ale toho rozdílu jste si už určitě všimli.

Teď k čemu ty všechny znaky vlastně jsou.

Najít a nahradit je funkce schopná vyhledávat a nahrazovat podle složitě definovaných kritérií (definovaných právě zástupnými znaky) a hledat text definovaný například následujícími způsoby:

Začíná nebo končí na určitý znak, obsahuje nebo neobsahuje určité znaky na určitém místě, obsahuje nějaký znak v konkrétním počtu opakování za sebou, případně nějakou jejich kombinaci.

Probereme si nyní tyto symboly podrobně. Někdy je to na vysvětlení trochu složitější, ale poskytnuté příklady, a hlavně pár minut domácího procvičování, vám v tom jistě udělá jasno.

Zavináč

  • Hledáme s ním všechen text uvedený před ním

Příklad: dob@ hledá vše, co začíná na výraz „dob“ a je v jednom slově

  • Najde slova jako dobrý, dobře, doba, dobrovolný, podoba apod.

Hranaté závorky

  • Dávají možnost uvedení celého seznamu znaků, které zapojíme do vyhledávání

Příklad: d[au]n hledá vše, co obsahuje „dan“ nebo „dun“, nikoliv už „den“ nebo cokoliv jiného v závorkách neobsaženého

  • Jednotlivé znaky neoddělujeme čárkou, leč fungují jednotlivě

Hranaté závorky s pomlčkou uvnitř

  • Dávají možnost uvedení celého seznamu znaků, které zapojíme do vyhledávání a zadávají se jako seznam, tj. mají nějaký počátek, pomlčku a nějaký konec
  • Pro písmena může seznam vypadat jako a-ž a pro čísla 0-9

Příklad: da[a-m] hledá cokoliv od „daa“ po „dam“, čili třeba „daň“ už by nenašel, ale „dača“ ano

  • Zahrnují tedy nějakou množinu, v tomto případě písmen, kterou si sami nadefinujeme.

POZOR: Jsou však citlivá i na malá/velká písmena

Hranaté závorky s vykřičníkem uvnitř

  • Vykřičník zafunguje tak, že co bude obsaženo v závorce se naopak nebude vyhledávat

Příklad: O[!b]a vyhledá třeba slova jako Omaha nebo Osa, ale ne Obama, protože „b“ na druhé pozici ve slově je z vyhledávání vyloučeno

  • Můžeme zapojit i rozmezí z předchozího příkladu ve smyslu O[!a-g], které vynechá slova od Oa až po Og a vyhledá až slova počínaje Oh a konče

Špičaté závorky

  • Fungují jednoduše jako označení počátku nebo konce slova

Příklad: <hez hledá úplně vše začínající řetězcem „hez“, naopak den> hledá vše, co končí slabikou „den“

Složené závorky

  • Pomocí nich můžeme zadat počet výskytů určitého znaku za sebou

Příklad: a{2} hledá slova, která obsahují řetězec „aa“, pokud zapojíme středník můžeme jít i dál, protože a{2;} znamená dvě nebo více „a“ za sebou a a{2;3} znamená „aa“ nebo „aaa“ (dvě až tři „a“ za sebou)

To by jako vyjmenovávání prozatím stačilo, nyní je důležitější ujasnit si, co vlastně tyto znaky umí a jak je použít.

Pouze hledání

Tyto nově uvedené výrazy jsou výrazy vyhledávací, tedy dokáží v textu zvýraznit nějakou konkrétně definovanou pasáž. To se může hodit u vlastních textů, ale častěji to asi najde využití při prohledávání stažených prací nebo knih, ať už jste zoufalý student den před zkouškou, který se snaží najít definici nějakého pojmu, nebo prostě jen hledáte něco, co se vám konvenčním vyhledáváním najít nedaří.

Využití této funkcionality při nahrazování je ale velice omezené, což je ovšem logické – dokážeme tím jasně definovat, co chceme nahradit, ovšem čím to má být nahrazeno takto definovat nelze.

Není znak jako znak

Nyní už je zřejmé, že zástupných znaků je spousta, a tak je dobrý nápad si je trochu roztřídit.

První skupina jsou ty, které slouží jen k vyhledávání, mezi něž řadíme hlavně tyto:

? , [] , {} , <> , , , ; , - , !

Druhou skupinou jsou ty použitelné i při nahrazování, které jsou charakteristické tím, že obsahují stříšku. Z těch zatím známe:

^p a ^t

Dnes probrané znaky se spolu dají kombinovat daleko divočejšími způsoby, což si nejlépe osvojíte, pokud to vyzkoušíte doma na nějakém textu. Zásadní je pamatovat si, že už umíte vyhledávat tisknutelné znaky.

V příští lekci, Jak v MS Word najít a nahradit prakticky cokoliv 2, se naučíme některé další znaky z této skupiny a než se pustíme do zcela nového tématu, ukážeme si ještě trochu té nahrazovací magie a pár praktických příkladů.


 

Předchozí článek
Kvíz - Úvod, zkratky a znaky v MS Word pro pokročilé
Všechny články v sekci
Microsoft Word pro pokročilé
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Jak v MS Word najít a nahradit prakticky cokoliv 2
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Uživatelské hodnocení:
7 hlasů
Petr
Aktivity