dodání ihned! nové
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP. Zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Hledáme programátora do rostoucího týmu ITnetwork.cz, 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací
PHP week

Lekce 7 - Další aplikace MS Office Nové

V předchozí lekci, Microsoft Outlook - Zobrazení, jsme se věnovali tématu zobrazení, uspořádání, rozložení, okna a užitečné funkce.

Od společnosti Microsoft Office známe řadu aplikací, které často používáme. Mezi takové aplikace se zcela jistě řadí MS Word , MS Excel , MS PowerPoint , MS Access nebo MS Outlook . Aplikace nám svými funkcemi značně zjednodušují komunikaci s ostatními uživateli, práci ve škole, v zaměstnání i organizaci vlastního času. V dnešním článku se podíváme na zbylé aplikace a služby, které jsou stále součástí balíčku MS Office 365, ale nemusí být s nimi každý obeznámen.

Abychom mohli veškeré aplikace a služby od Microsoftu využívat, je zapotřebí mít založený vlastní microsoft účet, který je sám osobě zcela zdarma.

Aplikace

V balíčku nalezneme nejen ty nejznámější aplikace, ale lze se také seznámit s aplikací Lists, One note, Visio, Publisher nebo Forms. Microsoft Office nám umožňuje používání některých aplikaci nejen v počítači, ale i v telefonu nebo tabletu. Nejsme tímto vázáni jen na kancelářské prostředí ale můžeme tyto aplikace a služby využívat například i na cestách.

Lists

Microsoft Lists (v překladu Seznam) je aplikace, která vám pomůže zapisovat informace a organizovat práci. "Seznam" je jednoduchý, chytrý a flexibilní, takže můžeme tvořit cokoli podle vaší potřeby. S hotovým šablonami můžeme rychle spustit uložené seznamy online na webu nebo v naší mobilní aplikaci.

Aplikaci Lists lze připonout i do skupiny v MS Teams:

One note

Aplikace OneNote umožňuje zaznamenat si myšlenky dříve, než na ně zapomeneme. Poznámky, které napíšeme a uložíme, můžeme sdílet s ostatními. Podobně jako digitální poznámkový blok aplikace automaticky uloží a synchronizuje poznámky. V OneNote lze vytvářet i oddíly, díky kterým můžeme poznámky lépe uspořádat:

OneNote je pro kreativitu jako stvořený, hranice téhle aplikace nejsou pouze text a čísla, ale lze vytvářet kresby, tabulky i zvuky. Do poznámek lze z karty Vložení vkládat také soubory, výtisk, obrázky, odkazy a další matematické funkce:

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Karta Kreslení nabízí celou řadu kreslících nástrojů. Nalezneme zde pero různých velikostí a barev, zvýrazňovač nebo tužku. Nepovedené kresby lze upravit nebo dočista smazat gumou. Stejně jako v MS PowerPoint zde lze převádět rukopis na obrazec. Celkové možnosti a nastavení Kreslení je v aplikacích velmi podobné.

I zde fungují klávesové zkratky CTRL+Z a také CTRL+Y`.

Visio

Aplikaci Microsoft Visio lze použít k vytváření jednoduchých nebo složitých diagramů a mapování procesů, 3D map, plánků místností a spoustu dalšího. Nabízí širokou škálu vestavěných tvarů, objektů a vzorníků, se kterými můžeme pracovat. Můžeme si také vytvořit vlastní obrazce a importovat je.

Úvodní obrazovka Visia obsahuje tucet různých šablon. Každá šablona nás vybaví příslušnou nabídkou a objekty, které jsou již otevřené a připravené k použití. Šablony aplikace Visio lze ještě najít v určitých kategoriích v aplikaci nebo na stránce pro stažení online:

Publisher

Microsoft Publisher je desktopový publikační program, který obsahuje širokou nabídku šablon pro časté obchodní potřeby , jako jsou vizitky, přání, kalendáře a brožury. Je zde tedy kladen důraz na kompozici textu a korekturu, jelikož se aplikace Microsoft Publisher zaměřuje na návrh a rozložení stránek.

Forms

Pomocí Microsoft Forms můžeme vytvořit formuláře - například průzkumy nebo kvíz. Do vytvořeného formuláře lze pozvat ostatní, aby na něj reagovali pomocí libovolného webového prohlížeče nebo mobilního zařízení. Formulář je schopný po odeslání odpovědi zobrazit výsledky ankety, použít integrovanou analýzu k vyhodnocení odpovědí a exportovat výsledky do Excelu pro další analýzu nebo hodnocení.

Vzhled formuláře lze přizpůsobit změnou motivu:

Při vytváření dotazníku klikáme na tlačítko Přidat nový pro tvorbu otázek a odpovědí, které budou směřovány na respondenty:

Po posledních úpravách formuláře lze zobrazit náhled, jak bude formulář vypadat na obrazovce počítače nebo telefonu:

Služby

Služby, které nabízí MS Office jsou velmi často používané ve firmách, školách i pro osobní účely. Úložiště, které nabízí OneDrive nebo komunikaci, kterou lze navázat přes MS Teams jsou nezbytné služby, které využíváme napříč životem jako uživatelé moderní technologie.

OneDrive

OneDrive je platforma cloudového úložiště od Microsoftu. Je k dispozici jako aplikace a dokonce i na webu. Pomocí OneDrivu můžeme jako uživatelé na tuto platformu ukládat fotky, dokumenty, videa a všechny typy souborů, které můžeme sdílet i s ostatními:

Na OneDrive lze soubory nahrávat, ale aplikace nám umožní i takovou funkci, kdy jsme schopni přímo v aplikaci soubory vytvářet. Lze vytvářet i složky, díky kterých lze dokumenty třídit a organizovat:

Základní úložiště je omezeno na 5 GB a je zcela zdarma.

MS teams

Aplikace, kterou si v poslední on-line době oblíbila celá řada firem a škol je MS Teams. Aplikace nám umožní komunikovat napříč celou organizací. Jsme schopni vytvářet audiohovory, videohovory, sdílet své obrazovky a soubory a prezentovat. Základem jsou vytvořené týmy, ve kterých mezi sebou komunikuje omezené množství uživatelů, kteří jsou součástí týmu:

Do MS Teams lze sdílet soubory, vytvářet je a přidávat i nové aplikace:

Pokud potřebujeme určitou záležitost řešit s jedním člověkem a nechceme problém řešit v rámci týmu, lze zahájit chat, který bude jen mezi vámi dvěma:

Pro osobní a především i školní účely lze využívat funkce Zadání a Kalendář:

Závěr

Sada Microsoft Office je kolekce velice oblíbených kancelářských aplikací. Každá aplikace slouží k jedinečnému účelu a nabízí svým uživatelům specifickou službu plnou užitečných funkcí a možností. Aplikace jsou natolik přizpůsobivé, že jejich vzhled nebo nastavení lze často uživatelsky přizpůsobit. Pokud budete v nejbližší době pracovat na nějakém projektu, nezapomeňte právě na MS Office, který vám dokáže nabídnout to nejlepší.


 

Předchozí článek
Microsoft Outlook - Zobrazení
Všechny články v sekci
Microsoft Outlook
Článek pro vás napsala Jarmila Kollová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!