Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 80% výuky zdarma!
https://www.itnetwork.cz/csharp

Lekce 9 - Základy PowerPointu - Grafy

V přechozím článku, Základy PowerPointu - Tabulky, jsme si ukázali důležité nástroje a odhalili další vychytávky pro práci s tabulkami.

Vítejte u nové lekce ze série Základy PowerPointu. Dnes se podíváme na grafy, velmi častou a hodnotnou součást prezentace. Ukážeme si, jak je lze v PowerPointu vytvářet a upravovat přesně do podoby, kterou si přejete.

V článku je použito rozhraní a funkce Office 365. U starších verzí může být vzhled rozhraní odlišný nebo mohou být některé funkce nedostupné.

Grafy

V prezentacích hrají grafy velikou roli. Díky PowerPointu můžeme grafy jednoduše vytvářet a velmi podrobně upravovat přesně tak, aby vyhovovaly naším představám. Lze je upravovat podobně jako v aplikaci Excel. Využijte je coby svého pomocníka pro vytvoření skvělé prezentace.

Vložení a základní nastavení

Pojďme si vložit do nového snímku jednoduchý graf. Na kartě Vložení ve skupině Ilustrace klikneme na nástroj Graf.

Postup vložení grafu

Zobrazí se nám Vložit graf. Zde máme na výběr z mnoha druhů grafů. Nejčastěji používané jsou Sloupcové, Spojnicové a Výsečové. Nalezneme zde ale také další druhy grafů, mezi nimi i v Office 2019 nově přidané Mapa a Trychtýřovitý.

Je potřeba si uvědomit, které grafy se hodí pro zobrazení námi zobrazovaných dat. Každé najdou uplatnění jinde.

Představme si úlohu, ve které budeme chtít porovnat měsíční výdaje jednotlivých oddělení za rok 2018 a 2019. Pro tyto účely se hodí například Sloupcový. Vybereme tedy Sloupcový, v okně se nám zobrazí možné podoby grafu (Skupinový sloupcový, Skládaný sloupcový…). Vybereme Prostorový skupinový sloupcový (uprostřed) a stiskneme dolní tlačítko OK.

Popis vložení grafu
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Po vložení se společně s grafem zobrazí okno Graf v aplikaci Microsoft PowerPoint. Zde najdeme tabulku s přednastavenými údaji.

Budeme chtít zobrazovat jenom jednu řadu s odděleními. Chytnutím úchopných bodů a přetáhnutím vybíráme údaje, které se budou v grafu zobrazovat. Přetáhneme je tedy tak, aby se zobrazovala Řada 1,2 a Kategorie 1-4 (samozřejmě můžeme s tímto vymazat i přebytečná data, které nevyužijeme). Data vybereme a přepíšeme tak, jak lze vidět na ukázce níže. Nyní stačí jen kliknout na Název grafu a přepsat jej. Hotovo, máme graf vytvořený. Okno Graf v aplikaci MS PowerPoint je na začátku ukázky pro zlepšení přehledu zvětšeno.

Úprava dat po vložení grafu

Formát a Návrh grafu

Změna typu grafu

Po vybrání (kliknutím na něj) grafu můžeme na kartě Návrh grafu ve skupině Typ vybrat Změnit typ grafu. Následně si již stačí pouze vybrat a stisknout tlačítko OK.

Vzhled grafu můžeme díky náhledu vidět před samotným vložením. Pro jeho zvětšení na něj najeďte kurzorem.

Filtry grafu

Po vybrání grafu se vedle něho zobrazí ikona nástroje připomínající trychtýř (pod štětcem). V něm se můžeme dívat v dynamickém náhledu na zvýrazněný vzhled řad a kategorií. Také zde můžeme přímo měnit a upravovat zobrazovaná data, jak lze vidět na ukázce níže, viz:

Filtrování dat grafu

Data grafu

Data můžeme měnit na kartě Návrh grafu ve skupině Data. Využívat můžeme tyto funkce:

  • Vybrat data - Umožňuje vybrat a upravovat data, která se mají v grafu zobrazovat.
  • Upravit data - Umožňuje vybrat, měnit a dále zacházet s daty.

Styly grafů

V této skupině (nachází se nalevo od Data) máme k dispozici několik předpřipravených stylů, které můžeme ihned aplikovat. Také se zde nachází Změnit barvy, kde můžeme měnit paletu barev grafu.

Styly grafů lze také vybrat zvolením grafu a kliknutím na ikonu štětce, který se vedle grafu zobrazí. Stačí si z nabídky jenom vybrat.

Rozložení karty Návrh grafu

Rozložení grafu

Nalevo od Styly grafů se nachází skupina Rozložení grafu. Obsahuje nástroje Přidat prvek grafu a Rychlé rozložení, pojďme si je krátce popsat.

Přidat prvek grafu

Tento nástroj umožňuje rozsáhlé upravování vzhledu grafu. Po kliknutí se nám rozbalí nabídka obsahující například Osy, Název grafu, Popisky dat a další.

Po najetí kurzorem na jednotlivé části se nám zobrazí možnosti, jak můžeme tento prvek zobrazovat. Najedeme-li například na Tabulka dat, zobrazí se nám Žádná, S klíči legendy a Bez klíčů legendy. Také se zde nachází Další možnosti, což nám umožní přemístit se do rozšířeného nastavení (bude probíráno v článcích pro pokročilé). Po najetí na jednotlivé možnosti se nám dynamickým náhledem zobrazí vzhled grafu, pokud toto nastavení použijeme. Stačí si jen vybrat a kliknout.

Přídání prvku grafu

Všimněte si zelené ikony +, která se vedle grafu po vybrání zobrazí. Po kliknutí můžeme jednotlivé prvky přidávat a odebírat. Po kliknutí na šipku vedle názvu prvku můžeme vybírat z podrobnějších nastavení.

Rychlé rozložení

Pokud si chceme ušetřit čas, můžeme si zde vybrat přednastavené rozložení grafu.

Formát

Na této kartě můžeme upravovat barvu nebo třeba obrys u částí grafu. Normálně bychom upravovali celý graf. Pro úpravu dané část grafu (Sloupec 1 skupiny, Název grafu…) na ní klikneme.

Další možností je ve skupině Aktuální výběr po rozkliknutí šipky vybrat z listu část, kterou budeme upravovat. Po výběru máme dvě možnosti:

  • Formátovat výběr - Po kliknutí se otevře na pravé části obrazovky rozšířené (pokročilé) formátování.
  • Obnovit podle stylu - Obnoví vzhled části do původního a nadefinovaného stylem grafu.

Pokud rychle klikneme 2x na danou část, zobrazí se nám pokročilé formátování dané části. Tohoto můžeme také dosáhnout kliknutím pravým tlačítkem myši a vybráním Formátovat [název části].

Skupina nástrojů Aktuální výběr

Závěr

Tímto jsme se dostali na samotný konec lekce. Probrali jsme všechny důležité funkce a nástroje pro tvorbu grafů, které vaši práci s PowerPointem zaručeně zlepší a ulehčí. Teď vám nic nebrání ve vytvoření grafu, kterým můžete prezentovat vaše data přesně tak, jak si přejete. Pokračujte s námi v dalších lekcích a objevte další nástroje a triky, které se v PowerPointu skrývají a čekají pouze na to, abyste je odhalili.

V další lekci, Základy PowerPointu - SmartArt, si představíme nástroj SmartArt, který nám ušetří spoustu práce při vytváření přehlednějšího a hezčího vzhledu prezentace. Řekněte sbohem odrážkám!


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Tabulky
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsal Marek Šebek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
.
Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!