IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Základy PowerPointu - Jak vytvořit dobrou prezentaci?

Vítejte u e-learning kurzu o tvorbě prezentacích v Microsoft PowerPoint. Budou zde vycházet nejen články pro úplné začátečníky, ale i takové, které mohou obohatit i pokročilejší uživatele. První článek věnujeme úvodu vytváření prezentace – tedy jak si prezentaci rozvrhnout tak, aby byl výsledek co nejlepší. Následující články budou samozřejmě více praktické a budeme v nich pracovat s nástrojem MS PowerPoint.

Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Prezentace můžeme rozdělit na dva základní typy:

 • ty, které slouží jako doprovod k mluvenému projevu
 • a ty, které slouží jako zdroj informací samy o sobě. Nejčastěji to bývají prezentace obsahující velké množství fotografií. Neplatí pro ně tolik pravidel, jako pro ty prvně zmíněné, proto tento článek bude primárně o doprovodných prezentacích.

Proč používat prezentace?

Na začátku si zodpovíme základní otázku – Proč používat prezentace? Vždyť za sebe při prezentování mohu promítat například textový dokument, soubor PDF, nebo samostatné obrázky...

Prezentace je ideálním způsobem předání informací, protože:

 • Přehledné snímky je možné vytvořit jednoduše díky přednastaveným funkcím
 • Není těžké dosáhnout vizuální atraktivity
 • Je možné sloučit jednotlivé formáty dat do jednoho souboru
 • Posluchače mohou zaujmout různá schémata, grafy a diagramy, které lze vytvořit v rámci jedné aplikace
 • Prezentace může obsahovat např. videa a zvuky, které byste do textových dokumentů vkládali jen s obtížemi
 • Základní vlastností prezentací je jejich dynamičnost a efekty přechodů, těžko dosažitelné jinými způsoby
 • Slouží také jako pomůcka pro orientaci přednášejícího

Než začnete tvořit prezentaci

Ocitnete se v následující situaci: máte z nějakého důvodu připravit prezentaci. Pro začátek je třeba rozmyslet si několik věcí, a to:

 • Co vše musíte v prezentaci obsáhnout?
 • Kolik času máte na prezentování?
 • Jaká je cílová skupina posluchačů?

Pokud zadané téma znáte jen okrajově (toto se týká hlavně studentů), je dobré si o něm ještě před přípravou prezentace zjistit co nejvíce informací. Prezentování svého vlastního projektu je v tomto směru jednodušší, ale vždy je dobré být o krok napřed před posluchači a předejít situaci, kdy vás překvapí nějakou banální otázkou, na kterou však neznáte odpověď. Nepodceňujte tedy detailní seznámení se s tématem!

Jednotlivé snímky

Téma je vhodné rozdělit na co nejvíce oddílů, spoustě lidí vyhovuje vypsat si je na papírky a dle libosti je měnit či s nimi pohybovat. Každé myšlence by měl být věnován samostatný snímek. Začít klidně můžete také rovnou v PowerPointu, rovnou vkládat nové snímky, například pouze s nadpisy (v prostředí PowerPointu s nimi přirozeně také jde pohybovat) a prezentaci si rozvrhněte takto.

Je třeba se rozhodnout, jaké pořadí snímků bude pro danou prezentaci vhodné, většinou bývá nejlepší začít obecnějším úvodem a pokračovat detailnějšími informacemi, pokud možno v logickém pořadí. Na začátku prezentace typicky obsahuje i osnovu pro lepší orientaci posluchačů v obsahu.

V závěru shrňte ta nejdůležitější sdělení. Na úplném konci nemusíte vkládat snímek s nápisem "Děkuji za pozornost", působí to jako klišé. Posluchačům stačí poděkovat ústně. Pokud jste nečerpali znalosti pouze z vlastní zásoby, je vhodnější ukončit prezentaci snímkem s použitými zdroji. Na ty byste neměli zapomenout nikdy.

Časové rozvržení

Obecně platí, že je lepší skončit o pár minut dříve, než přetahovat a ubírat tím čas někomu jinému. Proto, pokud je vaše prezentace až moc dlouhá a bojíte se, že ji nestihnete celou odprezentovat, zvažte zobecnění méně důležitých částí, anebo některé z nich rovnou vypusťte. Také nezapomeňte na časovou rezervu pro dotazy posluchačů. Raději se vyhněte situaci, kdy vám vyprší časový limit v nejpodstatnější části a zbytek stihnete sotva proklikat!

Posluchači

Prezentace může být buď určena lidem s podobnými znalostmi, nebo laikům. I tomu je potřeba přizpůsobit obsah. Kolegové programátoři ocení technické detaily o vašem programu, například strukturu a použité technologie, zatímco prezentace o témže programu pro koncového zákazníka bude spíše obsahovat informace o uživatelském prostředí, ovládání a klíčových funkcích. Zde samozřejmě hodně záleží na dotyčném tématu. S ohledem na posluchače byste také měli volit slovní zásobu a použité odborné termíny. Pokud divák prezentaci nerozumí, brzy ztratí zájem a jeho pozornost si zpět získáte už jen těžko.

Základní pravidla prezentace

Text

Snímky v prezentaci slouží jako osnova jak pro přednášejícího, tak pro posluchače. Mělo by se na nich vyskytovat jen minimum textu, nepoužívejte stále dokola tatáž slova, která pak již nejsou nezbytná k pochopení významu a pouze zabírají místo. Důraz by se měl klást hlavně na stručnost a přehlednost. Pokud máte k dispozici další monitor, můžete si s pomocí poznámek přidat do prezentace i další texty, které posluchači (na rozdíl od vás) neuvidí.

Většina uživatelů se snaží dodržovat pravidlo 5x5, tedy pět řádků s pěti slovy, maximum je 7x7, kdy už prezentace začíná vypadat spíše jako textový dokument. V takovém případě nebude z dálky malý text ani vidět. Pokud chcete v daném oddílu obsáhnout hodně informací, doporučuji je rozdělit mezi více snímků, sdělit je posluchačům ústně, pokud jsou snadno zapamatovatelné, nebo používat spíše grafy, obrázky a tabulky. Těm se budu podrobněji věnovat v některé z dalších lekcí.

Snažte se také umístit text na stránku tak, aby kolem nebylo moc nevyužitého prostoru, na druhou stranu není nutné volný prostor vyplňovat nadbytečnými kliparty.

Správně vs. špatně

Na přiložených obrázcích si můžete všimnout, že lépe vypadá snímek s optimálně vyplněným prostorem. Přestože je text značně redukovaný, snímek je přehlednější:

Základy Microsoft PowerPoint

Špatně navržená varianta by vypadala takto:

Základy Microsoft PowerPoint

O porovnání těchto dvou obrázků se můžeme dále opřít.

Sjednocení

I když to není vždy možné, je ideální určit si některá pravidla pro celou prezentaci, například že každá odrážka bude začínat malým/velkým písmenem, bude/nebude obsahovat slovesa (většinou je dobré psát pouze hesla, nikoliv věty).

Písmo

Písmo v prezentaci by mělo mít velikost alespoň 24, ideálně ale ještě větší, aby bylo snadno čitelné z větší vzdálenosti. Pokud se vám text velikosti 24 na stránku nevejde, zvažte, jestli by ho nešlo trochu zkrátit nebo nahradit např. názorným obrázkem.

Font vhodný pro prezentace je bezpatkový, jednoduchý a snadno čitelný, například Arial nebo Calibri. Nestřídejte více fontů! Jediná výjimka je použití lehce odlišných fontů pro nadpisy a odrážky. Pokud chcete některé slovo zvýraznit, rozhodně jej nepodtrhávejte, to působí rušivě. Lépe poslouží tučné písmo nebo kurzíva.

Barvu písma se snažte volit tak, aby byl text v kontrastu s pozadím. Nemusí to nutně být kombinace modrá-žlutá, která bývá doporučována jako jedna z nejkontrastnějších, ale zelené písmo na tyrkysovém podkladu dobrou službu neprokáže. Dejte také pozor na fakt, že některá zařízení mají tendenci barvy zkreslovat, nejčastěji mění červenou na hnědou, proto se červený text na černém pozadí nemusí úplně vyplatit.

Formát

Základní poměry stran snímku jsou dva – 4:3 a 16:9. Který z nich použít záleží na tom, na jakém zařízení bude prezentace předváděna. Pokud si nejste jistí, že půjde o širokoúhlý projektor, zvolte raději formát 4:3. Sice není tak přehledný, ale zabráníte tomu, že se data na stránce „nahustí“ a rázem je celá prezentace zkažená.

Závěrem

Tímto jsme si shrnuli základní pravidla prezentací.

V příští lekci, Základy PowerPointu - Jednoduchá prezentace, vytvoříme první jednoduchou prezentaci v MS PowerPoint krok za krokem.


 

Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Základy PowerPointu - Jednoduchá prezentace
Článek pro vás napsala mifik02
Avatar
Uživatelské hodnocení:
20 hlasů
Aktivity