Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Lekce 2 - Základy PowerPointu - Jednoduchá prezentace

Vítejte u e-learning kurzu o tvorbě prezentací v Microsoft PowerPoint. Minulá lekce, Základy PowerPointu - Jak vytvořit dobrou prezentaci?, byla věnována teoretickému základu.

Dnes si vytvoříme jednoduchou doprovodnou prezentaci krok za krokem. Naučíme se orientovat v programu, vytvářet různé druhy snímků a vkládat do prezentace různý obsah včetně grafů a multimédií. Abychom nevkládali pouze nesmyslné texty, vybrala jsem jednoduché téma – Česká republika.

V různých verzích se mohou vyskytovat drobné rozdíly. To by ale vadit nemělo, základ je stejný.

Vytvoření nové prezentace

Po spuštění PowerPointu se nám zobrazí úvodní obrazovka, na které si můžeme vybrat některou z připravených šablon, nebo vzhledů, chcete-li. My si vybereme první možnost, "Prázdná prezentace".

Orientace v programu

Po vytvoření nové prezentace se nám zobrazí základní prostředí s prvním snímkem:

Základní prostředí Microsoft PowerPoint s prvním snímkem

Panel Rychlý přístup

Na horní liště najdeme několik ikon tzv. rychlého přístupu, například "Uložit", "Zpět", a "Spustit prezentaci". Pokud klikneme na šipku vpravo od těchto ikon, můžeme jednoduše nastavit, které ikony chceme zobrazovat a které ne.

Panel Rychlý přístup v Microsoft PowerPoint

Další ikony se nacházejí na pravé straně, kromě těch pro ovládání samotného okna programu se tu nachází ještě "Nápověda" a "Možnosti zobrazení pásu karet".

Tlačítko "Soubor"

Toto velice důležité tlačítko se nachází v levém horním rohu. Jak můžete vidět na obrázku dole, zahrnuje všechny akce se samotným souborem prezentace – Otevřít, Uložit, Exportovat, Vytisknout, ...

Tlačítko Soubor v Microsoft PowerPoint

Pás karet

Vpravo vedle tlačítka "Soubor" se nachází Pás karet, hlavní menu, na kterém jsou v několika záložkách (kartách) umístěny nejrůznější možnosti prezentace. Šipkou v jeho pravém dolním rohu jej můžeme zavřít (například pokud potřebujeme větší prostor pro úpravu prezentace) a zpět jej vyvoláme kliknutím na výše zmíněné tlačítko na Panelu pro rychlý přístup.

Pás karet v Microsoft PowerPoint

Miniatury

Pás miniatur vlevo slouží k zobrazení přehledu všech vytvořených snímků a přepínání mezi nimi. Pro změnu pořadí snímků stačí daný snímek uchopit myší a přesunout na požadované místo. Máme také možnost zobrazit všechny miniatury najednou pomocí tlačítka "Řazení snímků", které najdeme na pásu karet v záložce "Zobrazení". V případě, že bychom pás miniatur chtěli skrýt, uchopíme jeho pravý okraj a přetáhneme jej doleva.

Stavový řádek

Na stavovém řádku dole najdeme počet snímků. Vedle se nachází základní ovládání kontroly pravopisu. V pravé části jsou v několika ikonkách zobrazeny možnosti zobrazení prezentace a lupa, která slouží k přibližování a oddalování snímků.

Aktuální snímek

Zbytek pracovní plochy je vyplněn aktuálně vybraným snímkem, který zde můžeme upravovat.

Práce se snímky

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Každá prezentace se skládá ze snímků. Při prezentování se snímky postupně zobrazují a doprovázejí tak výklad. Naše prezentace již obsahuje úvodní snímek se dvěma poli – Nadpis a podnadpis. Účel nadpisu je jasný, do podnadpisu se většinou píše podtitul prezentace nebo jméno autora. Text můžeme do polí jednoduše zadat.

Nadpis a podnadpis v Microsoft PowerPoint

Text je možné formátovat vlevo nahoře v záložce "Domů" na pásu karet:

Formátování textu v Microsoft PowerPoint

Přidávání snímků

Klepnutím na tlačítko "Nový snímek" se přidá přednastavený druh snímku, tedy "Nadpis a obsah". Ten bývá používaný zdaleka nejvíce. Pokud chceme přidat snímek s jiným rozložením polí, vyvoláme nabídku různých rozlišení kliknutím na spodní část tlačítka "Nový snímek". Každé z předdefinovaných rozložení si samozřejmě můžeme dále upravit vložením dalších objektů (karta "Vložit") nebo přesunem či změnou velikosti těch stávajících.

Vytvoření nového snímku v Microsoft PowerPoint

Vkládání různého obsahu

Do pole s obsahem na právě upravovaném snímku můžeme vložit několik typů informací, textem počínaje a videem konče. V tomto článku si ukážeme pouze základní možnosti vkládání obsahu, podrobně budeme vybrané objekty rozebírat v následujících lekcích.

Nový snímek v Microsoft PowerPoint

Pomocí ikonek uprostřed můžeme vložit nejčastěji používané objekty.

Text a obrázek

My tento snímek pojmeme jako základní informace o Česku. Do pole vložíme text psaný v odrážkách (nová odrážka vznikne stisknutím klávesy Enter). Přidáme obrázek s polohou ČR v rámci Evropy (záložka "Vložení" -> "Vložit obrázek" v horním menu).

Vložení obrázku a textu v Microsoft PowerPoint

Graf

Nový snímek s názvem Geografie ČR obohatíme grafem o výškové členitosti. Graf se vkládá znovu pomocí ikonky uprostřed pole s obsahem, nebo pomocí karty "Vložení". Zde jsem vybrala koláčový graf, který je pro tento účel nejvhodnější. Později jsem ještě přidala graf jiného typu pro znázornění vývoje počtu obyvatel. Grafům se budeme věnovat detailněji dále v kurzu.

Vložení grafu do prezentace v Microsoft PowerPoint

Na téma Státní symboly si vyzkoušíme použít jiný druh snímku – "Porovnání" se skvěle hodí právě pro porovnání obou státních znaků.

Snímek porovnání v Microsoft PowerPoint

Textová pole

Na následujícím snímku si ukážeme, jak vytvořit jednoduchý popisek k obrázku.

Popisek k obrázku v Microsoft PowerPoint

Opět v záložce "Vložení", tentokrát však přibližně uprostřed, se nachází tlačítko "Textové pole". To vytvoříme potažením kurzorem přímo na daném místě. Barvu jeho výplně a obrysu a další efekty najdeme případně v menu v nově vzniklé záložce "Nástroje kreslení – Formát".

SmartArt

SmartArt je chytrý obrazec, díky kterému můžeme vytvořit přehledná schémata a názorně tak předat informaci, která by se ústně v některých případech předávala jen těžko. My si vytvoření jednoduchého SmartArtu ukážeme tak, že se pokusíme chronologicky znázornit, jak ČR postupně vstupovala do některých mezinárodních organizací.

Vložení SmartArt do Microsoft PowerPoint prezentace

Tlačítko "SmartArt" najdeme samozřejmě také v záložce "Vložení". Ukáže se nám nabídka mnoha možností – od jednoduchých až po ty velmi komplikované. Použila jsem schéma "Základní proces" z podsložky "Proces", který se v této situaci hodí. Poté, co vložíme obrazec do prezentace, tak do něj stačí vyplnit vlastní data. Nyní dokážete vytvořit vlastní jednoduchý SmartArt, více si o nich povíme později.

Vložení zvuku (a videa)

Pokud bychom chtěli publiku v průběhu prezentace pustit například českou hymnu, můžeme do snímku vložit také zvuk. Tlačítko pro tento účel najdeme znovu v záložce "Vložení", tentokrát vpravo. Po vybrání zvuku ze souborů v počítači se nám na snímku objeví malé tlačítko; pokud na něj klikneme, spustí se hudba.

Vložení zvuku do Microsoft PowerPoint prezentace

Ikonu tohoto tlačítka můžeme změnit pravým kliknutím a vybráním možnosti "Změnit obrázek". Já jsem ji nahradila obrázkem notového záznamu. Pokud se na něj při prezentaci klepne, spustí se hudba.

Nahrazení tlačítka

Video se vkládá podobným způsobem, tlačítko se nachází hned vedle toho pro zvuk.

Zdroje

Pokud vaše prezentace neobsahuje pouze naše vlastní poznatky, měli bychom uvést zdroje, odkud jsme čerpali. Většinou to bývá na posledním snímku prezentace. Tato prezentace z příliš mnoha zdrojů nečerpá. Doporučuji si ověřovat informace i na jiných místech, ale pro výukové účely to stačí :-)

Zdroje prezentace v PowerPointu

Spuštění prezentace

Nyní, když máme hotovou jednoduchou prezentaci, naučíme se, jak jí spustit. To lze několika způsoby:

  • Pomocí Panelu nástrojů, pokud obsahuje ikonku "Začít od začátku" nebo "Začít z tohoto snímku"
  • Na Stavovém řádku hned vedle lupy – tlačítko "Prezentace" (od začátku)
  • Karta "Prezentace""Spustit od začátku" nebo "Od aktuálního snímku"
  • Klávesa F5 (od začátku)

Poté, co je prezentace spuštěná, přepínáte na další snímek Mezerníkem nebo kliknutím myší. Kolečko může s prezentací pohnout jak dopředu, tak dozadu. Další možností, jak prezentaci ovládat, jsou i tlačítka vlevo dole, která obsahují i některé rozšířené možnosti.

Prezentaci můžete předčasně ukončit stisknutím klávesy Esc.

Jak prezentaci uložit?

Pokud jste prezentaci ještě neukládali, stiskněte tlačítko "Soubor" a zvolte možnost "Uložit jako". Nyní vyberte požadovaný formát. Základní je *.pptx (*.ppt je pro starší typy programů). Prezentaci v tomto formátu lze po uložení upravovat tak, jak ji upravujete teď. Pokud prezentaci již upravovat nechcete, můžete ji uložit jako Předvádění PowerPointu (*.ppsx, případně *.pps). Po spuštění tohoto souboru se rovnou spustí předvádění. Jak vidíte, možností je opravdu mnoho, ale tyto jsou zdaleka nejčastější.

Pokud jste již prezentaci jednou uložili, průběžně ji můžete ukládat buď pomocí tlačítka "Uložit" po rozkliknutí tlačítka "Soubor", na panelu "Rychlý přístup", nebo pomocí kombinace Ctrl + S.

Závěrem

Ukázali jsme si, jak vytvořit jednoduchou prezentaci, kterou můžeme ihned použít. K tomuto článku přikládám všechny obrázky i texty použité v prezentaci, abyste si v případě zájmu mohli zkusit vytvořit podobnou.

V další lekci, Základy PowerPointu - Vylepšení vzhledu prezentace, si ukážeme, jak upravovat vizuální stránku prezentace.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 223x (1.79 MB)

 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Jak vytvořit dobrou prezentaci?
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsala mifik02
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!