Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Discount week - May - 50

Lekce 7 - Základy PowerPointu - Obrazce a ikony

V předchozím článku, Základy PowerPointu - Práce se snímky, jsme si ukázali nástroje a vychytávky pro práci se snímky.

Vítejte u nového článku zaměřeného na aplikaci PowerPoint. Dnes si ukážeme, jak můžeme pracovat, upravovat, stylovat a vytvářet obrazce a ikony. Nečekali byste kolik se toho v PowerPointu skrývá a co všechno lze využít.

Ve článku je použito rozhraní a funkce Office 365. U starších verzí může být vzhled rozhraní odlišný nebo mohou být některé funkce nedostupné.

Obrazce

Obrazce nalezneme na kartě Vložení, sada nástrojů Ilustrace. Po kliknutí si můžeme vybrat z velkého množství připravených obrazců. V horní části výběru naleznete vámi posledně použité obrazce. Nestačí vám výběr obrazců? Žádný problém, v „Upravit obrazec“ si popíšeme, jak si vlastní obrazec vytvořit.

Vložení obrazce

Po vybrání obrazce jej začnete vkládat do samotného slidu, kliknutím a táhnutím myší upravujeme samotný rozměr a pozici obrazce.

Chcete-li zachovat stejný poměr velikosti (kruh, čtverec…), bez toho, aniž by se obrazec deformoval, držte při samotném vkládání Shift.

Formátování obrazce

Nyní máme obrazec vložený do našeho slidu. Do samotného obrazce lze vkládat text, stačí jej kliknutím vybrat a začít psát. Bylo by ale dobré jeho vzhled formátovat. Po vybrání obrazce přejdeme na kartu Formát obrazce.

Pro vybrání a formátování více obrazců držte Ctrl a vyberte všechny obrazce, které chcete formátovat. Obrazce můžete také vybrat držením klávesy Shift a přetáhnutím přes oblast, ve kterém se nachází.  

Styly obrazců

Pojďme si ukázat, co se v této sadě nástrojů nachází.

Šablona stylu obrazců

Pokud chcete rychle vámi vytvořený obrazec upravit, můžete využít připravené šablony stylů. Stačí daný obrazec/obrazce vybrat, rozbalit nabídku šablon a následně jen kliknout na vámi vybranou šablonu. Pro příklad použiji Světlý obrys 1, barevná výplň – Zelená, Zvýraznění 6.

Šablona stylu obrazců
Výplň

Obrazci můžeme nastavit klasickou barevnou výplň, objekt můžeme ale také vyplnit obrázkem, texturou nebo přechodovými barvami.

Obrys

Obrazci můžeme nastavit barvu, tloušťku, styl a typ obrysu.

Efekty obrazce

Zde můžeme nastavovat stín, odraz, záři nebo například prostorové otočení.

Pokud chcete zobrazit celou nabídky, klikněte na šipku směřující vpravo dolů, nacházející se v pravém rohu sady nástrojů.

Kapátko

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pravděpodobně jste si tohoto nástroje u výplně a obrysu všimli. Díky němu můžeme obarvit objekt stejnou barvou, která je již na snímku použita, ale nevíme její přesnější odstín (např. při barvách z fotek, firemních barvách apod.). Stačí pouze vybrat při formátování nástroj Kapátko, kurzorem najet na oblast, ze které bude barva kopírována a kliknout levým tlačítkem myši.

Sada Vložit obrazce

Upravit obrazec

Zde můžeme obrazec změnit na jiný (čtverec na kruh, trojúhelník na šipku…). Dále zde můžeme použít funkci Upravit body. Po kliknutí můžeme začít body vybraného obrazce upravovat. Vyhrajte si s touto funkcí a vytvořte si svůj vlastní obrazec!

Ukázka úpravy bodů obrazce
Textové pole

Díky této funkci můžeme rychle vložit na slide textové pole.

Pozicování a změna velikosti

Už víme, jak obrazec vložit a následně ho upravovat. Pojďme si ukázat, jak ho pozicovat a upravovat jeho velikost.

Změna pozice

Pozici textu můžeme měnit jeho vybráním (kliknutím, při kterém se zobrazí úchopné body) a následným přetáhnutím. Další variantou je na kartě Formát obrazce v sadě Uspořádat využít nástroje Zarovnat. Vybereme-li více objektů, můžeme si vybrat, zdali je zarovnáme podle snímku, nebo se řídit pozicí vybraných objektů. Více objektů můžeme navíc rozmístit vodorovně nebo svisle. Doporučuji si jednotlivé možnosti vyzkoušet.

Zarovnání obrazce

V této sadě nástrojů můžete také využít těchto funkcí:

  • Přenést blíž a Přenést dál: slouží k uspořádání překrývání objektů na slidu
  • Otočit: slouží k otočení nebo překlopení objektu
Inteligentní vodítka

Pro jednodušší zarovnávání doporučuji zapnutí inteligentních vodítek. Stačí jít na kartu Zobrazení a v sadě nástrojů Zobrazit kliknout na šipku v pravém dolním rohu. Následně zaškrtneme Zobrazit inteligentní vodítka při zarovnávání obrazců.

Změna velikosti

Prvně vybereme obrazec/objekty, u kterých chceme změnit velikost. Zobrazí se nám úchytné body (1: bílé kruhy na stranách a okrajích obrazce), jejich podržením a tažením můžeme upravovat velikost. I zde platí, že deformaci kruhu apod. lze předejít držením klávesy Shift během úprav velikosti. Nad obrazcem se při vybrání také zobrazí zatočená šipka (2), tou můžeme obrazec otáčet. Další možností je na kartě Formát obrazce v sadě Velikost nastavit přesné rozměry objektu (3). Lze zadávat jak palce, tak centimetry.

Shrnutí změny velikosti

Ikony

Pro předplatitele Microsoft 365 (Office 365) jsou dostupné ikony, kterými můžete obohatit svojí prezentaci. Osobně ikony velmi rád používám, lze s nimi například nahradit zbytečná slova a zatraktivnit tak celkový vzhled prezentace. Další velikou výhodou je to, že jsou vektorové. Znamená to, že na rozdíl od rastrové grafiky nemění svoji kvalitu při jakémkoliv zvětšení, navíc lze s jednotlivými objekty pracovat odděleně.

Vložení ikony

Vložení

Ikony se nachází na kartě Vložení, sada nástrojů Ilustrace. Po kliknutí se vám zobrazí sada obsahující stovky ikon, ze kterých si můžete vybrat (pro vložení je nutné internetové připojení). Mimo jiné se zde nachází možnost Obrázky z fotobanky, Výřezy lidí a Nálepky. Do vyhledávacího pole zadáváme názvy předmětů, činnosti, akce…jednoduše slovo, které si pod danou ikonou představíte. PowerPoint vám zobrazí relevantní ikony.

Při hledání je potřeba používat jazyk, na který máte Office nastavený (angličtina, čeština…).

Po vybrání všech ikon, které chceme v prezentaci mít, stačí stisknout tlačítko Vložit.

Změna grafického objektu

Chcete změnit ikonu za jinou, nebo místo ní vložit obrázek? Stačí vybrat upravované objekty a následně na kartě Formát grafických objektů v sadě Změnit vybrat Změnit grafický objekt. Následně již jen stačí ze sady vybrat jinou ikonu, vložit obrázek ze souboru nebo například grafický objekt ze schránky.

Další cestou, jak se k této funkci dostat, je po vybrání kliknout pravým tlačítkem a následně ji zvolit.

Formátování

Po vložení s ikonami můžeme dále rozmanitě pracovat. Podobně jako u obrazců můžeme upravovat výplň, obrys či jejich efekt. Pozicování a změna velikosti funguje stejně jako u obrazců.

Převedení na obrazec

Tuto funkci nalezneme na kartě Formát grafických objektů (Popř. po vybrání objektů a následným kliknutím pravým tlačítkem myši). Využijete ji při úpravě jednotlivých objektů ikony.

Převedení objektu na obrazec

Alternativní text

K ikonám, obrazcům, SmartArt obrázkům, a hlavně fotkám lze přidávat a upravovat alternativní text na kartě Formát obrazce, obrázku…, nebo po vybrání v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem na daný objekt. Ten pomáhá lidem s vadami zraku, kteří používají čtečky obrazovky, pochopit grafický obsah prezentace. Vkládejte tedy krátký, výstižný popis daného objektu.

Při nastavování textu máme možnost označit objekt jako dekorativní, to znamená, že neobsahují žádné informace a pouze vylepšují vzhled. PowerPoint je také schopný vygenerovat podle obsahu automatický popis za nás.

Přidání alternativního textu

Tímto dnešní lekce končí. Řekli jsme si, jak stylovat, vkládat a efektivně pracovat s obrazci. Také jsme probrali výhody ikon a jejich formátování. Nakonec jsme si ukázali, jak správně přidávat k objektům alternativní text.

V příští lekci, Základy PowerPointu - Tabulky, si ukážeme důležité nástroje a odhalíme zajímavé funkce pro práci s tabulkami.


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Práce se snímky
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsal Marek Šebek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
.
Aktivity (6)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!