Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy

Lekce 5 - Základy PowerPointu - Práce s textem a nastavení

V minulé lekci, Základy PowerPointu - Obrázky v prezentaci, jsme se věnovali úpravě obrázků přímo v prezentaci.

Vítejte u nového článku k základům aplikace PowerPoint. V této a v následujících lekcích rozšíříme lekce původní a navážeme na ně. PowerPoint toho skrývá opravdu hodně, tak se do toho pusťme! Dnes si ukážeme možnosti, jak pracovat s textem a základní nastavení, které vám práci v PowerPointu zajisté ulehčí.

Stylování a práce s textem

Začněme vložením textu do naší prázdné prezentace.

jednoduchý text

Takto obyčejný text budeme chtít určitě upravit, pojďme se proto podívat do skupiny nástrojů Písmo.

Písmo

Zde je stručné shrnutí této skupiny nástrojů:

 • 1. Nastavení Fontu (sady znaků).
 • 2. Velikost písma (ručně lze měnit i po desetinách bodu, například 14.5).
 • 3. Vymazání veškerého formátování písma (font, barva…).
 • 4. Ztučnění písma, nastavení kurzívy, upravení mezer nebo například změna textu na velké/malé písma…
 • 5. Zvýraznění textu a barva písma.
sada nástrojů Písmo

Nejdříve textu nastavíme jiný font, kterých je v PowerPointu na výběr stovky. Vybereme textové pole (popř. vyznačíme pouze tu část textu, kterou chceme upravit). Zvolíme třeba font Segoe UI Semibold. Kliknutím na šipku se zobrazí list se všemi fonty, ve kterém si můžeme vybrat font. Druhou možností je napsat do pole část, nebo celý název fontu.

nastavení fontu

Nyní ve vedlejším poli zvětšíme velikost písma (vybráním připravených velikostí z listu nebo napsáním vlastní hodnoty do pole) a následně změníme barvu písma.

Vedle Písma nalezneme skupinu Odstavec.

Odstavec

Zde je stručný popis skupiny Odstavec:

 • 1. Odrážky, číslování a posouvání úrovně seznamu
 • 2. Změna velikosti řádkování
 • 3. Zarovnání textu (vlevo, střed, vpravo, do bloku)
 • 4. Rozdělení textu do dvou a více sloupců
Sada nástrojů Odstavec

Většina změn formátu je díky dynamickému náhledu vidět ještě před samotným provedením (změna barvy, nastavení odrážek …).

Obsah a text vhodně zarovnáme. Se zarovnáním na snímku nám může pomoci funkce Zarovnat ve skupině Uspořádat na kartě Formát obrazce.

Odrážky

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nyní pojďme vložit pár základních informací do naší prezentace v odrážkách. Slide bude vypadat nějak takto:

Vzhled slidu po úpravách

Co kdybychom změnili klasické odrážky za nějaké vlastní, zajímavější? Ve skupině Odstavec klikneme na šipku u Odrážky, rozbalí se nám nabídka dalších předvybraných odrážek. Pokud chceme opravdu vlastní odrážky, klikneme na Odrážky a číslovaní (spodek nabídky).

Výběr Odrážky a číslování

Tímto se dostaneme do nabídky, ve které můžeme nastavit velikost odrážek vůči textu, barvu odrážek a také vlastní odrážky. Můžeme si vybrat:

 • Obrázek a následně nahrát obrázek ze souboru, fotobanky, online obrázků nebo z ikon, které Office nabízí (ikony jsou dostupné pro předplatitele Microsoft 365, dříve zvaných Office 365).
 • Vlastní a vybrat si z rozsáhlé nabídky symbolů.

Pro náš slide jsem vybral jednu z nabízených ikon.

Okno Odrážky a číslování

Číslování

Postup je stejný jako v případě odrážek, ve skupině Odstavec stačí kliknout na šipku u Číslování, rozbalí se nám rozšířená nabídka číslování. Můžeme zde na rozdíl od odrážek změnit počáteční číslo.

Řádkování

Hodilo by se nám udělat větší mezeru mezi řádky v našem listu základních informací. To jednoduše uděláme v možnosti Řádkování ve skupině Odstavec.

Kopírování formátu

Pokud chceme použít styl textu na jiný, můžeme využít funkci Kopírovat formát. Tato funkce nám ušetří hned několik kroků, nachází se na kartě Domů ve skupině Schránka.

Funkce Kopírovat formát

A jak tuto funkci použít?

 • 1. Vybereme text, ze kterého budeme formát kopírovat.
 • 2. Klikneme na funkci Kopírovat formát (ikona myši se změní na štětec).
 • 3. Nyní stačí pouze kliknout na text, na který má být formát aplikován. Formát se aplikuje a následně se vrátí zpět ikona myši.

Pro použití této funkce několikrát za sebou na ní klikneme dvakrát. Pro zrušení kopírování stačí znovu na funkci kliknout.

Najít a Nahradit

Stejně jako v ostatních aplikacích balíčků Office máme i v PowerPointu možnost text vyhledat, popřípadě hledaný text i rovnou nahradit. Tuto funkci najdeme na kartě Domů ve skupině Úpravy. Po otevření okna pouze stačí zadat hledaný text, který PowerPoint v prezentaci bude hledat/nahrazovat.

Plovoucí minipanel

Co je to plovoucí minipanel? Jedná se o nástroj v aplikacích Office. Může se nám hodit při úpravách textu. Pro jeho zobrazení stačí myší, nebo dvojklikem označit text, který chceme upravit. V minipanelu nalezneme nejčastěji používané funkce k formátování textu.

Plovoucí minipanel

Nakonec vložíme vhodný obrázek. Pokud máme k dispozici Návrh designu, můžeme jej také použít, jen si dejte pozor na to, že se formátování textu, odrážek apod. při použití návrhu změní a přizpůsobí designu.

Funkce Návrh Designu je dostupná pro předplatitele Microsoft 365.

Slide po použití Návrhu designu

Základy nastavení PowerPointu

Podívejme se na základní nastavení a tipy k němu, které vaši práci zefektivní. Nastavení se budeme věnovat podrobněji v článcích pro pokročilé a také v dalších článcích.

Možnosti

Do panelu Možnosti se dostaneme prostřednictvím Soubor (levý horní roh) > Možnosti (levý dolní roh). Zobrazí se nám panel Možnosti aplikace PowerPoint. Nyní si projdeme nastavení, které budete pravděpodobně nejčastěji používat.

Změna jazyka

Pokud chceme přepnout Office do jiného jazyka, můžeme tak učinit v možnostech na kartě Jazyk. Můžeme zde změnit jazyk uživatelského rozhraní nebo jazyk pro vytváření obsahu a kontrolu pravopisu. Pozor, změny se projeví až po restartování Office.

Pro změnu jazyka rozhraní vybereme námi požadovaný jazyk a klikneme na Nastavit jako preferovaný. Pokud jej nemáme nainstalovaný, klikneme na Nainstalovat další jazyky… pod nabídkou a po instalaci postupujeme stejně. Pro změnu jazyka pro vytváření obsahu je postup zcela stejný. Pouze pro stáhnutí jazyka klikneme na Přidat jazyk.

Nastavení jazyka

Dále v možnostech můžeme Přizpůsobit pás karet a také měnit Panel nástrojů Rychlý přístup. Můžeme tedy měnit, které funkce a karty se nám budou zobrazovat, aby rozhraní vyhovovalo přímo tomu, čemu potřebujeme.

Změna Panelu nástrojů

Jakou z nabídek mám použít ke změnění této oblasti?

 • 1. Přizpůsobit pás karet
 • 2. Panel nástrojů Rychlý přístup

Vlastnosti dokumentu

Vlastnosti prezentace najdeme na kartě Informace (Soubor > Informace), nachází se na pravé straně. Po kliknutí na Vlastnosti a Upřesnit vlastnosti se zobrazí okno, ve kterém můžeme upravovat autora, kategorii prezentace nebo například zjistit statistické údaje prezentace a další. Popřípadě můžeme kliknout na Zobrazit všechny vlastnosti pod Související dokumenty.

Vlastnosti prezentace

Tímto jsme se dostali na konec samotné lekce. Ukázali jsme si, jak pracovat s textem a základním nastavením PowerPointu. Objevujte další funkce a "zákoutí" této aplikace, nebojte se, nejste na to sami. Další články vám v objevování zajisté pomohou.

V příští lekci, Základy PowerPointu - Práce se snímky, si ukážeme, jaké funkce a nástroje můžeme používat pro efektivní práci se snímky.


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Obrázky v prezentaci
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsal Marek Šebek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
.
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!