Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Discount week - May - 50

Lekce 11 - Základy PowerPointu - WordArt Nové

V předchozí lekci, Základy PowerPointu - SmartArt, jsme si představili užitečný nástroj SmartArt, dále ho zformátovali a naučili se hned několik vychytávek.

Vítejte u nového článku k základům aplikace PowerPoint. Nechcete používat pouze obyčejné formáty textu, ale toužíte po tom, aby vaše prezentace dokázala více zaujmout? Tak to se vám budou hodit znalosti WordArt z tohoto článku!

Aplikace PowerPoint umožňuje přidat efekty k textu uvnitř textového pole, které se označuje jako WordArt. Typy efektů, které můžeme přidat, jsou většinou stejné jako ty, které můžeme přidat do obrazců a textových polí. Pomocí WordArtu však můžeme text transformovat tak, aby vypadal vlnitě, šikmo nebo jako 3D efekt. Tyto efekty pak rozjasní jak vaši firemní, tak například i školní prezentaci pro osobní účely. Vámi nově vytvořená prezentace s těmito prvky zaujme vaše publikum raz dva! Pojďme se to proto spolu naučit.

Vložení WordArt

Dostali jste úkol na vytvoření prezentace nebo jste se sami rozhodli nějakou vytvořit a v aplikaci MS PowerPoint jste si všimli jakéhosi písmene A na kartě Vložení a chtěli byste vědět, co vše se s ním dá provádět? Rozhodli jste se tedy použít WordArt pro zpestření vaší prezentace nebo se alespoň naučit případnou teorii v téhle lekci. Pro vložení WordArt se navigujte na kartu Vložení a vyberete WordArt ze stylů, které se vám po kliknutí rozbalí, viz:

Umístění ikony WordArt se může lišit v závislosti na verzi, kterou používáte, a velikosti obrazovky. Vyhledávejte proto vždy písmeno A, které představuje návrhy stylů.

Po vložení se nám zobrazí pole se zástupným textem, kam vložíme nebo napíšeme vlastní text. Zástupný text můžeme samozřejmě libovolně posouvat, nebo měnit jeho velikost podle libosti. Pokud chceme formátovat například jen jedno písmeno nebo číslo, není zde problém. Funkce není omezená pouze na celá slova nebo odstavce.

Převedení textu na WordArt

Pokud chceme, aby prezentace obsahovala WordArt, ale začali jsme psát už prostým textem - nevadí. Aplikace PowerPoint umožňuje formátovat textová pole a text v nich jako WordArt. Vytvořený text pouze označíme a zvolíme na kartě Vložení vybraný WordArt, viz:

Výplň

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nedělejte si starosti, pokud styl, který se vám líbí, není v barvě, kterou chcete. Obyčejnému textu nebo symbolu můžeme totiž barvu měnit. U WordArt lze být více kreativnější, jelikož můžeme upravit a vybarvit zvlášť výplň a zvlášť obrys. Označíme text nebo vybereme písmeno WordArt, které chceme změnit - a na kartě se zobrazí Formát obrazce, viz:

Následně klikneme na Výplň textu a vybereme požadovanou barvu. Nemusíme použít jen plnou barvu, ale lze zvolit i Přechod, který dodá stylu ještě větší efekt. Není podmínkou jej použít, ale alespoň přechod můžeme vyzkoušet.

Obrys

Jak lze nastavit barvu výplně, tak lze měnit i barvu a styl obrysu. Můžeme tedy nastavovat pro obrys a výplň klidně jinou barvu podle libosti. Obrys nemusí být pouze tenká, plná čára, ale v možnostech můžeme změnit i typ a tloušťku čáry. Obrys tak může být klidně čárkovaný nebo tečkovaný, viz:

Textové efekty (stínování, odraz, transformace...)

Vybereme text nebo písmena WordArt, která chceme změnit. Poté se navigujeme na kartu Formát obrazce, která se zobrazí. Pro vytvoření nového zajímavého efektu klikneme na Textové efekty. Zobrazí se nám nabídka s dostupnými efekty, které lze pro náš text zvolit, viz:

Textové efekty lze pak i libovolně kombinovat.

Kombinace efektů může vypadat například takto:

Otočení

Jednoduché transformace, jako je otočení textu do libovolného úhlu, můžeme provádět přetáhnutím kruhového tlačítka v horní části pole, viz:

Složitější nebo detailnější transformace textu lze nastavit také v kartě Formát obrazce po zvolení funkce Otočit, kde můžeme využít i například možnost Překlopit.

Pokud chceme, můžeme přizpůsobit i 3D rotaci. Z rozevírací nabídky vybereme možnosti 3D otočení  a zobrazí se podokno Formát obrazce. Odtud můžeme upravit hodnoty otočení.

Zarovnání

V aplikacích MS Office můžeme rychle zarovnat objekty (například obrázky, obrazce, textová pole, obrázky SmartArt a dokonce i objekty WordArt), což samozřejmě platí i pro PowerPoint. Pokud chceme zarovnat pouze jeden objekt, stačí na něj kliknout (označit ho) a na kartě Fomát obrazce zvolit Zarovnat. Pokud vytváříme objektů více, je velmi pravděpodobné, že budeme chtít použít stejné zarovnání.

V tomhle případě si můžeme usnadnit práci a můžeme zarovnat více objektů naráz. Klikneme na první objekt, následně stlačíme a podržíme tlačítko Ctrl a zároveň klikneme na všechny objekty, které chceme zarovnat. Jakmile přestaneme držet tlačítko Ctrl, objekty zůstanou označené a nyní s nimi můžeme opět pracovat. Postupujeme stejně jako v předchozím případě - tedy karta Formát obrazce a Zarovnat.

Pro označení všech objektů na slidu můžeme použít klávesovou zkratku Ctrl + A.

Odstranění WordArt

Pokud už nechceme měnit formátování, nebo se efekty do prezentace nehodí a potřebujeme WordArt odstranit, provedeme to velmi jednoduše. Označíme část, kterou chceme odstranit, a stlačíme tlačítko Delete nebo tlačítko . Může se stát, že objekt vymažeme omylem, v tomhle případě stačí stisknout klávesovou zkratku Ctrl + Z, která nám vrátí poslední krok práce v prezentaci.

Závěr

Existuje mnoho funkcí a příkazů, které můžeme v PowerPointu použít k vytváření vizuálně zajímavých snímků. Jedna z těchto funkcí je právě WordArt. Spolu jsme si prošli různá stylování textu a efekty. Po přečtení téhle lekce určitě najdete využití pro nově získané znalosti. Ovšem pozor - ne vždy se použití WordArtu tak úplně hodí. Pokud například vytváříte prezentaci na svůj životopis, není úplně vhodné WordArt použít. Obecně se v dokumentech formálnějšího typu moc nepoužívá a slouží spíše jako nástroj pro zpestření neformálních prezentací.

To je pro dnešní lekci již vše.

V následující lekci, Základy PowerPointu - Funkce kreslení, se zaměříme na téma Funkce kreslení.


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - SmartArt
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsala Jarmila Kollová
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!