Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy

Lekce 7 - Styly jednoduše v aplikaci MS Word

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 5. - 6. lekci Word pro začátečníky, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

Tato lekce nás přivádí k tématu s názvem Styly. Styl písma je konkrétní sada formátování, která se uloží a následně ji lze opakovaně aplikovat v případě potřeby na vybraný text. Typickým příkladem stylu je třeba hlavní nadpis.

Vezměte si třeba články na tomto webu. Lekci co lekci vidíme hlavní nadpis, tedy titulek, který je úplně nahoře a má určitou formu – je psán tučně a zvětšenou velikostí písma. Taktéž nadpisy v průběhu článku mají velikost písma větší než standardní text, šedou barvu a krátký modrý pruh vlevo od textu.

Přesně téhož můžeme docílit i v MS Word. A budeme k tomu potřebovat právě Styly, které vycházejí z formátování Písma a Odstavce, tak jak byly prezentovány v minulých lekcích.

Základní styly

Styly najdeme v pravé polovině karty Domů, jak vidíme na následujícím obrázku.

Práce se styly se dělí na použití existujících a tvorbu nových – vlastních.

Existující styly

Seznam existujících stylů rozbalíme kliknutím na šipku zvýrazněnou v minulém obrázku. Ani tak ale nejde o všechny existující styly, neboť třeba konkrétně styl Nadpis má mnohem více úrovní než dvě.

Základním stylem je styl Normální. Jde o styl, kterým se začne psát text v dokumentu, aniž byste cokoliv nastavili. Normálně obsahuje: font Calibri, velikost písma 11 b., mezery mezi odstavcem 1,08 ř. a mezery mezi odstavci 8 b.

To jsou běžné vlastnosti textu, které vlastně ani nevnímáme, protože je nemusíme sami nastavovat. Pokud chceme něco zvýraznit, vybereme jen určitou část textu a na ní uplatníme třeba tučný řez. Ale samotný styl se tím nezmění.

Použití stylu Normální se vyplatí i v okamžiku, kdy dostaneme nějaký text, který má nastavené různorodé formátování a my ho chceme „zkrotit“. To se stává třeba vložíme-li nějaký text z internetu. Takový text může obsahovat i formátování, kterého se jinak zbavit nedokážeme, ale naštěstí nemusíme. Jak už jsme si tedy řekli, jakéhokoliv formátování se totiž snadno zbavíme tím, že odstavec převedeme na styl Normální.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Samotná aplikace stylu se provede jednoduše tak, že umístíme kliknutím kurzor kamkoliv do odstavce a následně klikneme na název stylu. Takto se formátují naráz celé odstavce. V případě, že chceme převést jiný útvar než odstavec (slovo, větu, celý text…) tak nejprve myší vybereme daný úsek a pak opět vybereme zvolený styl.

Nový styl

V případě, že jste se již seznámili s předdefinovanou sadou Stylů a připadá vám nedostatečná, existuje řešení v podobě tvorby vlastního stylu. Cesta vede přes Styly – Vytvořit styl – Změnit, nebo přes kouzelnou klávesovou zkratku Alt + Ctrl + Shift + S a pak Nový styl.

V obou případech by se mělo otevřít okno jako na následujícím obrázku:

První volbou je Název stylu, kde si zvolíme nějaký unikátní, ale přehledný název. Pro tento okamžik například Styl1, ale vám doporučuji používat něco lepšího.

Druhá možnost, typ stylu, nás prozatím může nechat chladnými a ponecháme předem zaškrtnutou možnost odstavec. Odstavec je běžná volba pro úpravu bloků textů, ale třeba i nadpisů, takže je to přesně to, co potřebujeme. Další možnosti budou pak probrány v lekci pro pokročilé.

Styl založený na znamená, že náš styl sice vznikne jako nový, ale bude mít výchozí parametry jako nějaký již existující. Pokud by tomu tak nebylo, museli bychom nastavovat úplně všechny vlastnosti, a to včetně těch, které ani neznáme, nebo u kterých nevíme, jakou hodnotu mají mít.

Plně nám postačí založit náš styl na stylu Normální, protože ten lze považovat za takový neutrální styl a nic nám nebrání si některé věci uzpůsobit dle libosti.

Styl následujícího odstavce si zaslouží vysvětlit. Word se nás ptá, jaký styl má být automaticky uplatněn na odstavec pod odstavcem formátovaným tímto stylem. Jelikož tvoříme nějaký styl pro nadpis, tak následující odstavec (připomínám, že odstavec je blok textu ukončený Enterem, tedy klidně třeba i jeden řádek) už určitě nadpisem nebude – bude pravděpodobně řadovým textem. Proto jako odpověď volíme opět styl Normální.

V prostřední části okna máme tlačítka, která už známe z menu Písmo či Odstavec. Jde o velikost, font, řez, zarovnání a další. Oproti výchozímu stylu písmo zvětšíme, nastavíme šedou barvu a zarovnání vlevo a použijeme tučné písmo, neboť, jak připomínám, pokoušíme se vytvořit styl, který imituje nadpisy na tomto webu.

Zbývá nám tak vyřešit rébus s tou modrou čarou vlevo. V menu Vytvořit nový styl, na kterém teď pracujeme, je dole ještě jedno tlačítko – Formát (s šipečkou dolů). Toto tlačítko nám umožňuje vložit do utvářeného stylu jakoukoliv volbu, která ve Wordu existuje. Jak vidíme, jsou zde plnohodnotná menu Písmo, Odstavec a také mnohá další.

Naše pozornost se zaměří na možnosti Ohraničení. Ta umožňuje nastavit ohraničení pro nějaký prvek, třeba pro jednotlivé písmeno, ale v tomto případě pro celý odstavec (tj. jednořádkový nadpis). A ano, tušíte správně – jde nám pouze o ohraničení vlevo, specificky o ohraničení silnou modrou čarou.

Proto zvolíme styl, barvu a šířku čáry a v náhledu klikneme na levou svislou část, jako na následujícím obrázku.

Tím je dílo dokonáno. Máme nadpis, který vypadá podobně jako ten na webu, jak můžete porovnat níže. Pochopitelně je to jen zjednodušená verze a drobné odlišnosti stále existují.

Práce se styly

Účelem Stylů je zjednodušení formátování textu. Styl je vlastně šablona, která text naformátuje jedním kliknutím, přestože obsahuje mnoho předvolených nastavení.

Styly samozřejmě nepoužíváme jen pro nadpisy, ale i pro běžný text i další. Samotných nadpisů obvykle existuje několik úrovní.

Pracovat se Styly efektivně znamená, že jakmile napíšeme daný nadpis, přiřadíme mu konkrétní styl a píšeme text dál. To umožňuje hromadnou editaci. Pokud styly nevyhovují a chceme si vytvořit vlastní, je to vždy jedna z prvních věcí, kterou uděláme. Každopádně tvorba stylů má předcházet psaní textu, takže nejprve zajistíme funkční styly a pak až píšeme text, který průběžně ke stylům přiřazujeme.

Další funkce

Samozřejmě jednou nadefinovaný styl není neměnný – stačí kliknout pravým tlačítkem na daný styl a vybrat volbu Změnit, následně udělat úpravy a pomocí OK se tyto úpravy aplikují na všechny části textu, které jsou označené daným stylem. Proto je tak důležité styly používat průběžně, protože jinak by hromadná editace nebyla možná.

Styly jsou něco, bez čeho se dá obejít, pokud máte krátký text. U dlouhého textu, zejména pokud má charakter něčeho jako bakalářské práce, jsou už styly nezbytností, protože umožňují snadnou následnou editaci napříč celým dokumentem. Používání stylů ale vyžaduje předchozí zvládnutí nastavení přinejmenším Písma a Odstavce, ovšem samozřejmě čím více věcí znáte, tím více jich můžete využít.

To je pro tuto lekci vše.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 7. lekci Word pro začátečníky, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 5. - 6. lekci Word pro začátečníky
Všechny články v sekci
Základy Microsoft Word
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Jak se ti líbí článek?
3 hlasů
Petr
Aktivity (6)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!