Black Friday Black Friday
Black Friday výprodej! Až 80 % extra bodů zdarma! Více informací zde

Lekce 9 - MS-SQL krok za krokem: Poddotazy

MS-SQL krok za krokem MS-SQL krok za krokem: Poddotazy

V minulé lekci, MS-SQL krok za krokem: Další dotazy a vazba M:N, jsme si procvičili dotazování na několika příkladech. Dnešní MS-SQL tutoriál je věnován tzv. poddotazům, kterými dovršíme základní znalosti jazyka T-SQL.

Poddotazy

Poddotazem se myslí dotaz, který je součástí nějakého dalšího dotazu. Správně, dotazy můžeme vkládat do sebe. Výstup nějakého dotazu tedy můžeme použít jako vstup pro další dotaz, protože se jedná v zásadě také o tabulku s daty. V praxi se toto často používá a máme tak možnost dosáhnout na straně databáze výsledků, které bychom jinak museli pomaleji sestavovat až na straně aplikace.

Výkonově jsou poddotazy samozřejmě náročné, ale pokud jsou správně optimalizované (viz další lekce), měly by být rychlejší, než použití více samostatných dotazů nebo někdy i JOINů.

Zkuste se zamyslet nad tím, jak byste vypsali články uživatele s přezdívkou "David". Asi byste vymysleli následující dotaz:

SELECT [C].[Titulek]
FROM [Clanky] AS [C]
INNER JOIN [Uzivatele] AS [U] ON [U].[Id] = [C].[AutorId]
WHERE [U].[Prezdivka] = 'David';

Výsledek:

Titulek
Bakterie
Pacman

Stejného výsledku ale můžeme dosáhnout i pomocí poddotazu:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si ukážeme poddotazy, tedy vnořené dotazy v MS-SQL databázi. Vysvětlíme si nové operátory IN, ALL, ANY a EXISTS.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity (3)