Slevový týden - Červenec C# týden
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C#

Lekce 1 - MySQL krok za krokem: Úvod do MySQL a příprava prostředí

Vítejte u první lekci kurzu k databázi MySQL. Kurz je určen pro všechny, co se ještě s databázemi nesetkali a potřebují s nimi pracovat v dalším jazyce (např. v PHP na webu nebo v Javě v desktopové aplikaci). Smyslem je naučit vás základy jazyka SQL, které jsou podobné ve všech SQL databázích (MySQL, MS-SQL, SQLite...). Postupně si ukážeme vytváření tabulek, vkládání dat, jejich modifikaci a nakonec i výběr, vyhledávání a komplikovanější dotazy přes více tabulek.

Pracovat budeme pouze se samotnou databází a bez dalšího programovacího jazyka. Nebude to ale tak suché, jak to zní, protože budeme používat grafické rozhraní phpMyAdmin. Ukážeme si, jak věci naklikat (ty které jdou) a jak to samé zapsat i jako SQL dotaz. Z grafického rozhraní hezky pochopíte co přesně děláte a poté si to spojíte s SQL příkazem. Nabyté znalosti můžete využít v kterémkoli jazyce pro práci s MySQL databází (např. v PHP) a s minimální úpravou i s kteroukoli jinou SQL databází. Po dokončení tohoto seriálu budete schopni pracovat s databází na takové úrovni, abyste dokázali vytvořit jednoduchý redadakční systém nebo podobnou aplikaci.

Relační databáze

MySQL je tzv. relační databáze. Tento pojem označuje databázi založenou na tabulkách. Každá tabulka obsahuje položky jednoho typu. Můžeme mít tedy tabulku uzivatele, další tabulku clanky a další třeba komentare.

Databázovou tabulku si můžeme představit třeba jako tabulku v Excelu. Tabulka uzivatele by mohla vypadat asi takto:

Tabulka uživatelů v Excelu

Položky (konkrétně zde uživatelé) ukládáme na jednotlivé řádky, sloupce pak označují atributy (vlastnosti, chcete-li), které položky mají. MySQL databáze je typovaná, to znamená, že každý sloupec má pevně stanovený datový typ (číslo, znak, krátký text, dlouhý text...) a může obsahovat hodnoty jen tohoto typu. Pokud chceme s relační databází rozumně pracovat, každý řádek v tabulce by měl být opatřený unikátním identifikátorem. U uživatelů by to mohlo být třeba rodné číslo, mnohem častěji se však používají identifikátory umělé a to tak, že uživatele prostě očíslujeme. K tomu se dostaneme později.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Slovo relační označuje vztah (anglicky relation). Ten je mezi tabulkami nebo mezi entitami v jedné tabulce. To si ale necháme na jindy a zatím budeme pracovat jen s jednou tabulkou zároveň.

RDBMS

Možná vás napadlo, k čemu vlastně potřebujeme nějakou databázi. Data bychom stejně dobře mohli ukládat do nějakých textových souborů, binárek, XML nebo něčeho podobného. Určitě by to nějak fungovalo, nebo ne?

Označení databáze je vlastně nepřesné a v odborné literatuře se setkáme s označením RDBMS (Relation DataBase Management System). Česky je to přeloženo jako "systém řízení báze dat", což zní opravdu hrozně a proto budu dále používat označení databázový stroj nebo RDBMS. Databázový stroj (tedy zde MySQL) není jen úložiště dat. Jedná se o velmi sofistikovaný a odladěný nástroj, který za nás řeší spoustu problémů a zároveň je extrémně jednoduchý k použití. S databází totiž komunikujeme jazykem SQL, kterým jsou v podstatě lidsky srozumitelné věty. Spolu s ukládáním dat je ale třeba dále řešit mnoho dalších věcí. Asi by nás napadlo např. zabezpečení nebo optimalizace výkonu. RDBMS toho ale dělá ještě mnohem více, řeší za nás problém současné editace stejné položky několika uživateli ve stejný okamžik, který by jinak mohl zapříčinit nekonzistenci databáze. RDBMS data v tomto případě zamkne a odemkne až po vykonání zápisu. Dále umožňuje spojovat několik dotazů do transakcí, kdy se série dotazů vykoná vždy celá nebo vůbec. Nestane se, že by se vykonala jen část. Tyto vlastnosti databázového stroje jsou shrnovány zkratkou ACID, pojďme si ji vysvětlit.

ACID

ACID je akronym slov Atomicity (nedělitelnost), Consistency (validita), Isolation (izolace) a Durability (trvanlivost). Jednotlivé složky mají následující význam:

 • Atomicity - Operace v transakci se provedou jako jedna atomická (nedělitelná) operace. Tzn. že pokud nějaká část operace selže, vrátí se databáze do původního stavu a žádné části transakce nebudou provedeny. Reálný příklad je např. převod peněz na bankovním účtu. Pokud se nepodaří peníze odečíst z jednoho účtu, nebudou ani připsány na účet druhý. Jinak by byla databáze v nekonzistentním stavu. Pokud bychom si práci s daty řešili sami, mohlo by se nám toto velmi jednoduše stát.
 • Consistency - Stav databáze po dokončení transakce je vždy konzistentní, tedy validní podle všech definovaných pravidel a omezení. Nikdy nenastane situace, že by se databáze nacházela v nekonzistentním stavu.
 • Isolation - Operace jsou izolované a navzájem se neovlivňují. Pokud se sejde v jeden okamžik více dotazů na zápis do stejného řádku, jsou vykonávány postupně, jako ve frontě.
 • Durability - Všechna zapsaná data jsou okamžitě zapsána na trvanlivá úložiště (na pevný disk), v případě výpadku el. energie nebo jiného přerušení provozu RDBMS vše zůstane tak, jak bylo těsně před výpadkem.

Databáze (přesněji databázový stroj) je tedy černá skříňka, se kterou naše aplikace komunikuje a do které ukládá veškerá data. Její použití je velmi jednoduché a je odladěna tak, jak bychom si sami zápis dat v programu asi těžko udělali. Vůbec se nemusíme starat o to, jak jsou data fyzicky uložena, s databází komunikujeme pomocí jednoduchého dotazovacího jazyka SQL, viz dále. V dnešní době se vůbec nevyplatí zatěžovat se otázkou ukládání dat, jednoduše sáhneme po hotové databázi, kterých je obrovský výběr a jsou většinou zadarmo. O databázi občas hovoříme jako o 3. vrstvě aplikace (1. vrstva je uživatelské rozhraní, 2. vlastní logika aplikace, 3. je právě datová vrstva).

Potřebné nástroje

Začněme tedy. Potřebovat budeme nakonfigurovaný webserver Apache a databázi MySQL. Ten si velmi jednoduše opatříme nainstalováním balíku XAMPP podle následujícího článku: Instalace Apache, Mysql a PHP na Windows.

phpMyAdmin

phpMyAdmin je nejpoužívanější prostředí pro práci s MySQL databází, která je zas nejpoužívanější databází ve webových aplikacích. Nutno dodat, že existují lepší administrační nástroje (např. Adminer) a lepší databáze (např. SQLite nebo PostgreSQL). MySQL s phpMyAdminem však naleznete na každém webhostingu a pokud se někdy dostanete k cizímu projektu, je velmi pravděpodobné, že bude postaven právě na těchto technologiích. Berme tyto 2 nástroje jako standard (ony jím také jsou) a začněme s databázemi právě v nich.

Po instalaci XAMPPu si otevřete XAMPP control panel a spusťe Apache a MySQL (pozor na Skype, rád blokuje port 80). Ve webovém prohlížeči vyťukejte adresu:

localhost/phpmyadmin/

Měli byste vidět webové rozhraní phpMyAdmin, které vypadá asi takto:

phpMyAdmin

Položky v levém sloupci jsou databáze. Možná je to trochu zavádějící, ale databází si můžeme samozřejmě založit více. Tyto, co vidíme, jsou nějaké konfigurační a testovací databáze XAMPPu. Pokud bychom spustili phpMyAdmin na našem webhostingu, tak budou skryty.

V příští lekci, MySQL krok za krokem: Vytvoření databáze a tabulky, si vytvoříme databázi a tabulku uživatelů.


 

Všechny články v sekci
MySQL databáze krok za krokem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
47 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (7)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (50)

Avatar
galacmartin
Člen
Avatar
galacmartin:17.5.2013 9:58

Ano, instaloval jsem si XAMPP, v phpAdminu jsem si vytvořil databázi i tabulku, pak jsem tam něco "zvrtal" v přihlašování a heslech, databáze i tabulka "zmizely"....

 
Odpovědět
17.5.2013 9:58
Avatar
galacmartin
Člen
Avatar
galacmartin:19.5.2013 23:59

I když se přihlásím jako [email protected] (bez hesla), tak mě to stále hlásí v záložce databáze:"Nemáte oprávnění" a jakýkoliv příkaz v SQL vyhodnotí : "acces denied for user''@'localhost' ??

 
Odpovědět
19.5.2013 23:59
Avatar
Delisa
Neregistrovaný
Avatar
Delisa:26.2.2014 13:11

Postupovala jsem podle navodu, vse je v poradku az na to, ze mi to pise: **Úložiště nastavení phpMyAdmina není plně dostupné, některé z rozšířených funkcí phpMyAdmina nelze používat. Zde zjistíte proč. Po odkliknutí jsou spatne tri veci: **

$cfg['Servers'][$i]['u­sers'] ... není v pořádku [ Dokumentace ]
$cfg['Servers'][$i]['u­sergroups'] ... není v pořádku [ Dokumentace ]
Nastavitelná nabídka: Vypnuto

$cfg['Servers'][$i]['na­vigationhidin­g'] ... není v pořádku [ Dokumentace ]
Zobrazit nebo skrýt položky z navigace: Vypnuto

Co mam delat?

 
Odpovědět
26.2.2014 13:11
Avatar
Jiří Jeřábek (thechorcheecz):16.3.2014 16:13

Dobrý den, mám tu problém při zapnutí MySQL (Apache funguje), ale MySQL vypíše tohle

Error: MySQL shutdown unexpectedly.
16:08:53 [mysql]    This may be due to a blocked port, missing dependencies,
16:08:53 [mysql]    improper privileges, a crash, or a shutdown by another method.
16:08:53 [mysql]    Press the Logs button to view error logs and check
16:08:53 [mysql]    the Windows Event Viewer for more clues
16:08:53 [mysql]    If you need more help, copy and post this
16:08:53 [mysql]    entire log window on the forums

port 80 a 443 už jsem si vyškrtl ve skype. Pročítal jsem tady komentáře a podle toho jsem zkusil to opravit, to nepomohlo, jen chci říct že phpMyAdmin funguje, teda asi. phpMyAdmin vypíše :

#2002 - No connection could be made because the target machine actively refused it.

Server neodpovídá (nebo není správně nastaven lokální socket MySQL serveru).

Díky za pomoc.

 
Odpovědět
16.3.2014 16:13
Avatar
Jirka
Člen
Avatar
Jirka:15.9.2015 7:54

Atomicita. Její výklad nám na fakultě informatiky byl podán jinak. A to jako snaha o granualitu dat na nejnižší možnou nebo požadovanou úroveň. Např. rozdělení na Jméno a Příjmení, adresu na ulici a č.p. a město atd. pro lepší práci s daty.

Odpovědět
15.9.2015 7:54
Carpe diem
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Roman Duchoň:20.10.2016 15:40

Občas mě mrzí opomenutí uživatelů Linux.
Tak ale beru to jako další trénink, pro mě, jako začátečníka v Linuxu.

Návod zprovoznění XAMPP na Ubuntu, in English, ale i s obrázky. :)

Editováno 20.10.2016 15:41
Odpovědět
20.10.2016 15:40
RD
Avatar
gorri
Člen
Avatar
gorri:29.10.2016 23:00

Omlouvám se za tento asi nesmyslný komentář. 2 odstavec, poslední věta.
"redadakční systém nebo podobnou aplikaci."
Každopádně pěkný článek.
Jsem rád za tento jednoduchý návod :-)

Odpovědět
29.10.2016 23:00
Když vím, tak poradím. Nikdo neví všechno :-)
Avatar
Vetva
Člen
Avatar
Vetva:3.12.2016 19:52

Zaujímali by ma rozdiely MsSql,MySql a Linq.

 
Odpovědět
3.12.2016 19:52
Avatar
Michal
Člen
Avatar
Michal:10. června 16:31

Můžu se zeptat proč například Nette využívá jako defaultně zvoleno SQLite3 místo toho aby používal MySQL? Děkuji

 
Odpovědět
10. června 16:31
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Michal
David Čápka:10. června 18:47

SQLite se nemusí většinou instalovat ani konfigurovat, proto může být výchozí, na testování/pro­totypování.

Odpovědět
10. června 18:47
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 60. Zobrazit vše