Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount 30 + hiring

Lekce 5 - Adapter (wrapper)

V minulé lekci, Builder, jsme si ukázali návrhový vzor Builder, který se často využívá u objektů s příliš složitým konstruktorem a odděluje konstrukci objektu do samostatného objektu stavitele.

Dnes začneme s návrhovými vzory struktury. Začneme s návrhovým vzorem Adapter, poté si ukážeme návrhový vzor Facade, Proxy, Decorator, Flyweight, Composite a Bridge.

Návrhový vzor Adapter (nebo také Wrapper) se používá při práci s komponentou, která má nestabilní nebo s naší aplikací nekompatibilní rozhraní. Umožňuje komponentu obalit naším rozhraním a tak aplikaci úplně odstínit od rozhraní původního.

Motivace

Většina z vás jistě při vývoji používá komponentovou architekturu a využívá tedy hotových řešení třetích stran (nebo vlastních komponent z předešlých projektů). Představme si, že chceme (nebo dokonce musíme) používat komponentu, které její autoři stále mění rozhraní. My tuto komponentu používáme na 100 místech v programu a při každé nové verzi musíme kód na mnoha místech přepisovat. Podobný problém nastane v případě, když máme v aplikaci již připravené nějaké rozhraní a chceme do něj komponentu zasadit. Ta jednoduše řečeno nepasuje.

Vzor Adapter nám komponentu obalí naším rozhraním, aplikace je tedy úplně odstíněna od původního rozhraní komponenty. Kdykoli se toto rozhraní změní, stačí aktualizovat pouze Adapter. Díky Adapteru můžeme řešit dokonce i případ, kdy se nám komponenta přestane líbit a vyměníme ji za jinou. Tehdy opět pouze opravíme Adapter a program se zevnitř vůbec nezmění.

Vzor

Vzor je tedy jakýsi prostředník (spojovník) mezi naším rozhraním a rozhraním komponenty, které je pro aplikaci neznámé. Tohoto propojení můžeme dosáhnout na úrovni objektu nebo na úrovni třídy. Vzor má tedy 2 varianty.

Object adapter

Jednoduchý návrhový vzor object adapter/wrapper

Klient je součást našeho systému, která volá naše rozhraní. Adaptee je ona komponenta, jejíž rozhraní je nestabilní, nekompatibilní nebo zkrátka nechceme, aby na něm naše aplikace byla závislá. Naše rozhraní je definováno v třídě Adapter, která zajišťuje transformaci metod od Klienta do Adaptee. Adapter může být pouze spojovník a volat jen jinak pojmenované metody. Nebo může obsahovat jednoduchou logiku. Jako příklad si můžeme představit, že voláme metodu Vloz(tabulka, pole), která se přeloží jako DatabazovyDotaz('INSERT INTO tabulka VALUES hodnota1, hodnota2...'). Pole se transformovalo na jediný parametr a ten je předán Adaptee.

Vidíme, že Klient a Adaptee jsou propojeny pomocí objektu Adapter.

Možná modifikace

Vzor můžeme vylepšit přidáním abstraktní třídy Cil.

Návrhový vzor object adapter/wrapper

Adapter nyní dědí z abstraktní třídy Cil. Smysl abstraktní třídy je ten, abychom mohli Adapter snáze vyměnit za jiný a byli si jisti, že jsme zachovali kompatibilitu. Stejně tak může být Cil jen interface.

Class Adapter

Jednoduchý návrhový vzor class adapter/wrapper

Class adapter je méně používaná varianta a to proto, že spoléhá na skutečnost, že třídu Adaptee lze dědit. Výsledný adapter je třída zděděná z Cil a Adapter. Cil bude samozřejmě interface, aby byla vícenásobná dědičnost možná. Také ztrácíme možnost pracovat zároveň s potomky Adaptee, což by u Object adapteru fungovalo (protože potomek poskytuje stejné rozhraní, jako předek). Výhodou však je, že můžeme přepsat některé metody Adaptee.

Závěrem

Wrappery se často staví okolo databází (lze poté vyměnit databázi bez jediné změny v naší aplikaci) nebo okolo webových služeb, které mají často složitá API.

V další lekci, Facade (fasáda), jsme si ukázali návrhový vzor Facade (neboli také Fasádu), která se používá k vytvoření jednotného rozhraní pro celou logickou skupinu tříd, které se tak sdruží do subsystému.


 

Předchozí článek
Builder
Všechny články v sekci
Návrhové vzory GoF
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Facade (fasáda)
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
38 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Milan Gallas
Tvůrce
Avatar
Milan Gallas:29.4.2014 21:31

Tento návrhový vzor může nabývat dalších podob. Implementují ho návrhové vzory proxy a decorator. V případě návrhového vzoru decorator obalíme třídu a přidáme jí další funkčnost. U návrhového vzoru proxy obalíme třídu a přidáme k ní nějaká omezení.

Editováno 29.4.2014 21:31
 
Odpovědět
29.4.2014 21:31
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.