Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Lekce 18 - Mediator

V minulé lekci, Interpreter, si ukážeme návrhový vzor chování Interpreter, který definuje, jakým způsobem implementovat interpretaci nějakého jazyka pomocí objektově orientovaného programování.

Návrhový vzor Mediator zavádí "prostředníka" mezi přímou komunikaci několika objektů. Tím snižuje počet vazeb mezi objekty a reguluje jejich odpovědnost. Jedná se o velice populární princip, který využívá i vzor Controller ze sady vzorů GRASP, případně vzor Indirection rovněž z GRASP.

Motivace

Ačkoli to zní možná paradoxně, přidáním "umělé" třídy můžeme často naši aplikaci zjednodušit. Pokud spolu nějaká množina objektů komunikuje přímo, vzniká zbytečné množství složitých vazeb mezi nimi. Pokud bude množina objektů komunikovat pouze s mediátorem a on s nimi, sníží se počet těchto vazeb. Ukažme si, jak by mohla vypadat situace, kdyby spolu nějaké komponenty komunikovaly přímo:

Vazby mezi objekty bez aplikování vzoru Mediátor

Množství vazeb mezi komponentami je vysoké, porušujeme low coupling a komponenty na sobě navzájem závisejí. Nyní zkusme zavést prostředníka, který bude veškerou komunikaci zprostředkovávat:

Vazby mezi objekty po aplikování vzoru Mediátor
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Mediátor rovněž sníží potřebu přesné znalosti objektů mezi sebou a kód se zjednoduší. Stačí, když objekt umí komunikovat jen s mediátorem. O nic dalšího se nemusí starat. Komunikační mechanismus mezi objekty poté zůstane zapouzdřený na jednom místě, v mediátoru. Objekty lze takto samozřejmě i jednoduše měnit bez nutnosti úpravy všech dalších účastníků interakce.

V praxi se mediátor často používá např. pro komunikaci mezi formulářovými prvky. Zabráníme tím, aby se na sebe musely formulářové prvky navzájem odkazovat, budou komunikovat s mediátorem, samostatným objektem, který bude podle aktuálních akcí upravovat stav formuláře.

Vzor

Vzor Mediator zavádí několik pojmů:

 • Mediator - Pro mediátor definuje abstraktní třídu. Konkrétních mediátorů může být poté více.
 • Colleague - Abstraktní třídu poté definuje rovněž pro kolegy, objekty v interakci. Díky abstraktní třídě mohou konkrétní kolegové rovnou jednoduše zdědit vazbu na mediátor.
 • ConcreteColleague ... - Konkrétní objekty implementují libovolné operace a mají vazbu na mediátor.
 • ConcreteMediator ... - Konkrétní mediátory udržují vazbu na všechny kolegy, aby mohly komunikaci zprostředkovávat.
Návrhový vzor Mediátor z GOF

Příklad

Poměrně klasickým příkladem pro použití vzoru je vytvoření mediátoru pro různé typy loggerů. Aplikace potom nekomunikuje s několika loggery, ale s jedním mediátorem, který podle metod a parametrů zprostředkovává komunikaci na loggery. Toto použití mediátoru je velmi podobné fasádám, ovšem s tím rozdílem, že fasáda často pouze deleguje na rozhraní nějaké již existující implementace, zatímco prostředník v sobě obsahuje logiku, kód potřebný pro zprostředkování komunikace.

Takový složený mediátor pro logování by mohl vypadat např. takto:

public class LoggerMediator {
  private TypLogovani typLogovani;
  private FileLogger fileLogger = new FileLogger();

  public void setTypLogovani(TypLogovani typLogovani) {
    this.typLogovani = typLogovani;
  }

  public void loguj(String zprava, Level level) {
    if (typLogovani == TypLogovani.Konzole) {
      if (level == Level.Error)
        System.err.println(zprava);
      else
        System.out.println(zprava);
    } else if (typLogovani == TypLogovani.Soubor) {
      if (level == Level.Error)
        fileLogger.log(zprava, FileLogger.ERROR);
      else
        fileLogger.log(zprava, FileLogger.DEBUG);
    }
  }
}

Mediátor pomocí nějaké vnitřní logiky deleguje logování na různé loggery. Ukažme si ještě rozdíl oproti fasádě nad loggery, která by rozhraní pouze delegovala:

public class LoggerFacade {

  public void logInfo(final String zprava) {
    System.out.println(zprava);
  }

  public void logError(final String zprava) {
    System.err.println(zprava);
  }
}

Související vzory

 • Fasáda - Delegování funkcionality pomocí jednoduchého rozhraní na skupinu dalších objektů

V další lekci, Iterator, si ukážeme návrhový vzor Iterator. Tento vzor chování zavádí samostatný objekt, který umožňuje lineární procházení kolekcemi, aniž bychom museli znát vnitřní strukturu těchto kolekcí.


 

Předchozí článek
Interpreter
Všechny články v sekci
Návrhové vzory GoF
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!