Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme koordinátorku kurzů a programátora, 100% home office, 100% flexibilní. Prozkoumej aktuální pozice
discount week 30 - hiring

Lekce 5 - Oracle krok za krokem: Import

V minulé lekci, Oracle krok za krokem: Export, jsme si ukázali různé typy exportů databáze.

Dnes si vytvořené zálohy dat (export) z minulé lekce zkusíme naimportovat. Exporty jsou ke stažení v lekci o exportu.

Import dat

Import je opak exportu, čili nějaké data chceme nahrát nebo obnovit ze zálohy.

V tabulce nyní máme nějaké data, tak je před importem schválně odstraníme:

DELETE FROM UZIVATELE;

Nyní v tabulce nemáme žádná data. Import dat provedeme podobně jako export. V levé navigaci si rozklikneme konkrétní databázi, rozklikneme si položku Tables, klikneme pravým tlačítkem na tabulku UZIVATELE a zvolíme Import Data. Vyskočí na nás okno Data Import Wizard, kterému předáme náš csv soubor z minulé lekce. Formát se nám také automaticky změní na csv a rovnou zde uvidíme data, které se chystáme importovat:

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Skrze tlačítka Další se poté proklikáme až na Column Definition, kde musíme upravit formát datumů narození na DD.MM.RR:

Znovu klikneme na Další a poté už jen na Dokončit. Import dat je tímto hotový.

Pozor! Ze zřejmých důvodů nikdy nemůžeme data naimportovat do tabulky s jinými sloupci než v souboru, ze kterého data importujeme!

Import tabulky

Nyní si zkusíme naimportovat celou tabulku i s daty z našeho sql souboru z minulé lekce. Nejprve si smažeme celou tabulku UZIVATELE:

DROP TABLE UZIVATELE;

Postup při importu z sql souboru je zcela odlišný, nicméně také velmi jednoduchý. Soubor si jednoduše otevřeme v SQL Developeru a klikneme na tlačítko Run Script:

Alternativně můžeme soubor SQL otevřít např. v Notepad++, zkopírovat skript a vložit do SQL Worksheet. Jen si dávejte pozor na tzv. bílé znaky, které skript mohou znefunkčnit.

Skript se spustí, vytvoří nám tabulku UZIVATELE a naplní ji daty.

Import databáze

Složitější je poté import (a také export) celé databáze. V minulé lekci jsme si ukazovali pouze export dat a tabulek z jedné či více databází s čímž si určitě pro začátek vystačíme. Nicméně by bylo vhodné zmínit, že SQL Developer umožňuje také export a import kompletní databáze. Slouží k tomu nástroj Oracle Data Pump, který se skládá z několika komponent:

  • klienti příkazového řádku, expdb a impdb
  • PL/SQL balíčku DBMS_DATAPUMP (také označován jako Data Pump API)
  • PL/SQL balíčku DBMS_METADATA (také označován jako Metadata API)

Klienti expdp a impdp zde s využitím procedur z PL/SQL balíku DBMS_DATAPUMP a parametry předanými skrze příkazový řádek vykonávají příkazy pro export resp. import. Předané parametry povolují export či import dat a metadat pro kompletní databázi nebo i celou sadu databází.

Jak jsme pochopili, jedná se o poměrně složitou metodu exportu a importu, kterou se nyní na začátku kurzu nebudeme podrobněji zabývat, postačí nám o ní alespoň vědět. Pokud by vás ale zajímalo více, přikládám zde odkaz na oficiální dokumentaci Oracle (bohužel v angličtině), kde se o tématu dočtete více.

V následující lekci, Oracle krok za krokem: Výběr dat (vyhledávání), se naučíme základy dotazování, podíváme se na příkaz SELECT a několik operátorů.


 

Předchozí článek
Oracle krok za krokem: Export
Všechny články v sekci
Oracle
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Oracle krok za krokem: Výběr dat (vyhledávání)
Článek pro vás napsal Matěj Kadlec
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se programování věnuje od střední školy, nyní studuje informatiku na VŠB-TUO. Mezi jeho oblíbené jazyky patří Python, C# a SQL.
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!