IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 5 - Oracle krok za krokem: Import

V minulé lekci, Oracle krok za krokem: Export, jsme si ukázali různé typy exportů databáze.

Dnes si vytvořené zálohy dat (export) z minulé lekce zkusíme naimportovat. Exporty jsou ke stažení v lekci o exportu.

Import dat

Import je opak exportu, čili nějaké data chceme nahrát nebo obnovit ze zálohy.

V tabulce nyní máme nějaké data, tak je před importem schválně odstraníme:

DELETE FROM UZIVATELE;

Nyní v tabulce nemáme žádná data. Import dat provedeme podobně jako export. V levé navigaci si rozklikneme konkrétní databázi, rozklikneme si položku Tables, klikneme pravým tlačítkem na tabulku UZIVATELE a zvolíme Import Data. Vyskočí na nás okno Data Import Wizard, kterému předáme náš csv soubor z minulé lekce. Formát se nám také automaticky změní na csv a rovnou zde uvidíme data, které se chystáme importovat:

Oracle

Skrze tlačítka Další se poté proklikáme až na Column Definition, kde musíme upravit formát datumů narození na DD.MM.RR:

Oracle

Znovu klikneme na Další a poté už jen na Dokončit. Import dat je tímto hotový.

Pozor! Ze zřejmých důvodů nikdy nemůžeme data naimportovat do tabulky s jinými sloupci než v souboru, ze kterého data importujeme!

Import tabulky

Nyní si zkusíme naimportovat celou tabulku i s daty z našeho sql souboru z minulé lekce. Nejprve si smažeme celou tabulku UZIVATELE:

DROP TABLE UZIVATELE;

Postup při importu z sql souboru je zcela odlišný, nicméně také velmi jednoduchý. Soubor si jednoduše otevřeme v SQL Developeru a klikneme na tlačítko Run Script:

Oracle

Alternativně můžeme soubor SQL otevřít např. v Notepad++, zkopírovat skript a vložit do SQL Worksheet. Jen si dávejte pozor na tzv. bílé znaky, které skript mohou znefunkčnit.

Skript se spustí, vytvoří nám tabulku UZIVATELE a naplní ji daty.

Import databáze

Složitější je poté import (a také export) celé databáze. V minulé lekci jsme si ukazovali pouze export dat a tabulek z jedné či více databází s čímž si určitě pro začátek vystačíme. Nicméně by bylo vhodné zmínit, že SQL Developer umožňuje také export a import kompletní databáze. Slouží k tomu nástroj Oracle Data Pump, který se skládá z několika komponent:

  • klienti příkazového řádku, expdb a impdb
  • PL/SQL balíčku DBMS_DATAPUMP (také označován jako Data Pump API)
  • PL/SQL balíčku DBMS_METADATA (také označován jako Metadata API)

Klienti expdp a impdp zde s využitím procedur z PL/SQL balíku DBMS_DATAPUMP a parametry předanými skrze příkazový řádek vykonávají příkazy pro export resp. import. Předané parametry povolují export či import dat a metadat pro kompletní databázi nebo i celou sadu databází.

Jak jsme pochopili, jedná se o poměrně složitou metodu exportu a importu, kterou se nyní na začátku kurzu nebudeme podrobněji zabývat, postačí nám o ní alespoň vědět. Pokud by vás ale zajímalo více, přikládám zde odkaz na oficiální dokumentaci Oracle (bohužel v angličtině), kde se o tématu dočtete více.

V následujícím kvízu, Kvíz - Tvorba, mazání, vkládání a export dat v Oracle, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Oracle krok za krokem: Export
Všechny články v sekci
Oracle
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Tvorba, mazání, vkládání a export dat v Oracle
Článek pro vás napsal Matěj Kadlec
Avatar
Uživatelské hodnocení:
26 hlasů
Autor se programování věnuje od střední školy, nyní studuje informatiku na VŠB-TUO a pracuje jako ETL developer pro společnost IDC. Mezi jeho oblíbené jazyky patří Python a SQL.
Aktivity