Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy

Lekce 13 - Základy Adobe Photoshop - Galerie filtrů a Akce

V minulé lekci, Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií IV, jsme se zabývali panelem přizpůsobení. Vybranými nástroji jsme se naučili provádět barevné a tonální úpravy obrazu.

V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se budeme nejprve věnovat galerii filtrů a následně panelu akce. Ukážeme si například, jak zaznamenat a přehrát určitý postup v jednom souboru nebo rovnou v celé dávce souborů.

Galerie filtrů

Galerie filtrů obsahuje mnoho speciálních uměleckých efektů, pomocí kterých lze měnit vzhled obrazu. Můžeme tak například vytvořit mozaiku, aplikovat na obraz různé deformace a světelné efekty či dodat obrazu vzhled skici.

Dialogové okno Galerie filtrů si zobrazíme kliknutím na Filtr > Galerie filtrů. Okno je rozděleno následujícím způsobem:

Galerie filtrů v Adobe Photoshop
 • Náhled (modrá),
 • Kategorie filtrů (červená),
 • Filtr (oranžová),
 • Nabídka filtrů (zelená),
 • Volby daného filtru (fialová),
 • Seznam efektů (šedá).

Aplikování filtru

V následující ukázce si na fotografii aplikujeme filtr Zářící obrysy. Tento filtr najde okraje barev a přidá k nim neónovou záři. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: ricke76):

Fotografie na motiv dovolené

V prvním kroku si převedeme vrstvu obsahující fotografii na inteligentní objekt. Na vrstvu klikneme pravým tlačítkem myši a z nabídky vybereme Převést na inteligentní objekt. Následně klikneme na Filtr > Galerie filtrů a z kategorie Stylizace vybereme filtr Zářící obrysy. Kliknutím na tlačítko OK filtr aplikujeme.

Aplikování filtru zářící obrysy v Adobe Photoshop

Jednotlivé filtry se na fotografii aplikují v pořadí, ve kterém jsme si je zvolili. Změnu pořadí a další nastavení, jako například skrytí/zobrazení efektu, můžeme provést v seznamu aplikovaných efektů.

Seznam a popis všech filtrů naleznete v samostatném článku Vlastnosti uměleckých filtrů.

Panel akce

Akce v Photoshopu představuje sérii úloh, které můžeme nahrát a následně přehrávat v jednom souboru nebo rovnou celé dávce souborů. Fungují podobně jako např. makra v MS Office. Panel akce nám zobrazuje všechny naše sady akcí i jednotlivé akce. Dále nám tento panel umožňuje akce nahrát, upravit, přehrát nebo odstranit. Panel si zobrazíme kliknutím na tlačítko Tlačítko Akce v Adobe Photoshop, které se nachází v pravé části obrazovky vedle panelu barvy.

Pokud bychom zde tlačítko neměli, panel akce zobrazíme kliknutím na Okna > Akce nebo pomocí klávesové zkratky Alt + F9.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Panel akce je rozdělený následujícím způsobem:

Panel Akce v Adobe Photoshop
 • Nabídka panelu akce (modrá),
 • Sada akcí (zelená),
 • Akce (červená),
 • Zaznamenaný příkaz (oranžová).

Na panelu také nalezneme následující tlačítka:

 • Konec přehrávání/nahrávání akce v Adobe Photoshop Konec přehrávání / nahrávání,
 • Začátek nahrávání akce v Adobe Photoshop Začátek nahrávání,
 • Spuštění výběru akcí v Adobe Photoshop Spustit výběr,
 • Vytvořit novou sadu akcí v Adobe Photoshop Vytvořit novou sadu,
 • Vytvořit novou akci v Adobe Photoshop Vytvořit novou akci,
 • Odstranit akci v Adobe Photoshop Odstranit.

Představme si, že máme několik desítek, možná i stovek fotografií, u kterých potřebujeme provést identické úpravy. To se může snadno stát, např. jsme byli na dovolené a nafotili sérii fotografií v jeskyních, které jsou příliš tmavé. Zpracovávat je po jedné by bylo velmi časově náročné. Proto si nahrajeme jaké akce chceme s fotografií provést a tuto sadu pak spustíme na celou složku fotografií.

Nahrání akce

My si nahrajeme postup odstranění nedokonalostí z obličeje slečny, jako jsme to dělali v jedné z minulých lekcí o úpravě fotografií. V našem případě se bude jednat o duplikování vrstvy obsahující původní fotografii, odstranění drobných nedokonalostí z obličeje a změnu velikosti obrazu. V několika následujících ukázkách si vyzkoušíme vytvořit vlastní akci, do existující akce přidat přerušení a následně naši akci přehrát na celé dávce souborů.

Příprava souboru

Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže:

Fotografie slečny k retuši

Vytvoření nové sady akcí

Dále si zobrazíme panel akce kliknutím na tlačítko Tlačítko Akce v Adobe Photoshop. Pro přehlednost si sbalíme sadu akcí s názvem Výchozí akce a kliknutím na tlačítko Vytvořit novou sadu akcí v Adobe Photoshop si vytvoříme vlastní sadu, kterou si pojmenujeme Vlastní akce.

Vytvoření akce

V dalším kroku si vytvoříme novou akci, kliknutím na tlačítko Vytvoření nové akce v Adobe Photoshop a pojmenujeme si ji například Retuš fotografie. Po vytvoření akce se nám automaticky spustí nahrávání a veškerý náš postup je zaznamenáván. Začneme tedy provádět výše zmíněné úpravy.

Duplikování vrstvy

Jako první si pomocí klávesové zkratky (Ctrl + J) duplikujeme vrstvu obsahující původní fotografii.

Přerušení

Následně si na panelu nástrojů zvolíme Bodový retušovací štětec Bodový retušovací štětec v Adobe Photoshop a z nabídky panelu akce vybereme Vložit přerušení.

Přerušení nám umožňuje provést úlohu, kterou nelze nahrát. Například právě odstranění nedostatků z pleti pomocí bodového retušovacího štětce. Po provedení této úlohy stiskneme tlačítko a akci dokončíme.

Změna velikosti obrazu

Následně provedeme změnu velikosti obrazu. Klikneme na Obraz > Velikost a v dialogovém okně Velikost obrazu vybereme z nabídky Přizpůsobit na možnost 1366 x 768 obr. bodů. Změnu potvrdíme tlačítkem OK.

Ukončení nahrávání

Nyní již jen ukončíme nahrávání akce kliknutím na tlačítko Konec přehrávání nahrávání v Adobe Photoshop.

Záznam akce v Adobe Photoshop

Pokud byste se při nahrávání akce dopustili jakékoliv chyby, v žádném případě nepoužívejte klávesovou zkratku Ctrl + Z! Raději nahrávání akce ukončete, nepovedený krok odstraňte a následně nahrávání znovu spusťte. A to z důvodu, že kdybyste nepovedený postup aplikovali na dávku souborů, čas potřebný ke zpracování by se výrazně prodloužil.

Přehrání akce

Otevřeme si nyní soubor obsahující fotografii znovu a zkusme si přehrát naši akci.

Zkouška přehrání akce v Adobe Photoshop

Pokud bychom chtěli změnit pořadí příkazů, jednoduše je vybereme přetáhneme na nové místo.

Ještě předtím, než naši akci přehrajeme na celé dávce souborů, musíme ji doplnit o příkazy, které nám zajistí otevření, uložení a zavření souboru. Po této úpravě klikneme na Soubor > Automaticky > Dávka a v dialogovém oknu Dávka nastavíme následující:

 • Sada na Vlastní akce,
 • Akce na Retuš fotografie,
 • Zdroj na Složka,
 • Cíl na Složka.

Nyní už jen klikneme na tlačítko OK a sledujeme, zdali všechny úpravy probíhají tak, jak jsme si je zaznamenali.

To je pro dnešní lekci vše.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 9. - 13. lekci Adobe Photoshop, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií IV
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity (6)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!