Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 13 - Základy Adobe Photoshop - Galerie filtrů a Akce

V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se budeme nejprve věnovat galerii filtrů a následně panelu akce. Ukážeme si například, jak zaznamenat a přehrát určitý postup v jednom souboru nebo rovnou v celé dávce souborů.

Galerie filtrů

Galerie filtrů obsahuje mnoho speciálních uměleckých efektů, pomocí kterých lze měnit vzhled obrazu. Můžeme tak například vytvořit mozaiku, aplikovat na obraz různé deformace a světelné efekty či dodat obrazu vzhled skici.

Dialogové okno Galerie filtrů si zobrazíme kliknutím na Filtr > Galerie filtrů. Okno je rozděleno následujícím způsobem:

Galerie filtrů v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
  • Náhled (modrá),
  • Kategorie filtrů (červená),
  • Filtr (oranžová),
  • Nabídka filtrů (zelená),
  • Volby daného filtru (fialová),
  • Seznam efektů (šedá).

Aplikování filtru

V následující ukázce si na fotografii aplikujeme filtr Zářící obrysy. Tento filtr najde okraje barev a přidá k nim neónovou záři. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: ricke76):

Fotografie na motiv dovolené - Základy Adobe Photoshop

V prvním kroku si převedeme vrstvu obsahující fotografii na inteligentní objekt. Na vrstvu klikneme pravým tlačítkem myši a z nabídky vybereme Převést na inteligentní objekt. Následně klikneme na Filtr > Galerie filtrů a z kategorie Stylizace vybereme filtr Zářící obrysy. Kliknutím na tlačítko OK filtr aplikujeme.

Aplikování filtru zářící obrysy v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Jednotlivé filtry se na fotografii aplikují v pořadí, ve kterém jsme si je zvolili. Změnu pořadí a další nastavení, jako například skrytí/zobrazení efektu, můžeme provést v seznamu aplikovaných efektů.

Seznam a popis všech filtrů naleznete v samostatném článku Vlastnosti uměleckých filtrů.

Panel akce

Akce v Photoshopu představuje sérii úloh, které můžeme nahrát a následně přehrávat v jednom souboru nebo rovnou celé dávce souborů. Fungují podobně jako např. makra v MS Office. Panel akce nám zobrazuje všechny naše sady akcí i jednotlivé akce. Dále nám tento panel umožňuje akce nahrát, upravit, přehrát nebo odstranit. Panel si zobrazíme kliknutím na tlačítko Tlačítko Akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop, které se nachází v pravé části obrazovky vedle panelu barvy.

Pokud bychom zde tlačítko neměli, panel akce zobrazíme kliknutím na Okna > Akce nebo pomocí klávesové zkratky Alt + F9.

Panel akce je rozdělený následujícím způsobem:

Panel Akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
  • Nabídka panelu akce (modrá),
  • Sada akcí (zelená),
  • Akce (červená),
  • Zaznamenaný příkaz (oranžová).

Na panelu také nalezneme následující tlačítka:

  • Konec přehrávání/nahrávání akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop Konec přehrávání / nahrávání,
  • Začátek nahrávání akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop Začátek nahrávání,
  • Spuštění výběru akcí v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop Spustit výběr,
  • Vytvořit novou sadu akcí v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop Vytvořit novou sadu,
  • Vytvořit novou akci v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop Vytvořit novou akci,
  • Odstranit akci v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop Odstranit.

Představme si, že máme několik desítek, možná i stovek fotografií, u kterých potřebujeme provést identické úpravy. To se může snadno stát, např. jsme byli na dovolené a nafotili sérii fotografií v jeskyních, které jsou příliš tmavé. Zpracovávat je po jedné by bylo velmi časově náročné. Proto si nahrajeme jaké akce chceme s fotografií provést a tuto sadu pak spustíme na celou složku fotografií.

Nahrání akce

My si nahrajeme postup odstranění nedokonalostí z obličeje slečny, jako jsme to dělali v jedné z minulých lekcí o úpravě fotografií. V našem případě se bude jednat o duplikování vrstvy obsahující původní fotografii, odstranění drobných nedokonalostí z obličeje a změnu velikosti obrazu. V několika následujících ukázkách si vyzkoušíme vytvořit vlastní akci, do existující akce přidat přerušení a následně naši akci přehrát na celé dávce souborů.

Příprava souboru

Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže:

Fotografie slečny k retuši - Základy Adobe Photoshop

Vytvoření nové sady akcí

Dále si zobrazíme panel akce kliknutím na tlačítko Tlačítko Akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop. Pro přehlednost si sbalíme sadu akcí s názvem Výchozí akce a kliknutím na tlačítko Vytvořit novou sadu akcí v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop si vytvoříme vlastní sadu, kterou si pojmenujeme Vlastní akce.

Vytvoření akce

V dalším kroku si vytvoříme novou akci, kliknutím na tlačítko Vytvoření nové akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop a pojmenujeme si ji například Retuš fotografie. Po vytvoření akce se nám automaticky spustí nahrávání a veškerý náš postup je zaznamenáván. Začneme tedy provádět výše zmíněné úpravy.

Duplikování vrstvy

Jako první si pomocí klávesové zkratky (Ctrl + J) duplikujeme vrstvu obsahující původní fotografii.

Přerušení

Následně si na panelu nástrojů zvolíme Bodový retušovací štětec Bodový retušovací štětec v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop a z nabídky panelu akce vybereme Vložit přerušení.

Přerušení nám umožňuje provést úlohu, kterou nelze nahrát. Například právě odstranění nedostatků z pleti pomocí bodového retušovacího štětce. Po provedení této úlohy stiskneme tlačítko Základy Adobe Photoshop a akci dokončíme.

Změna velikosti obrazu

Následně provedeme změnu velikosti obrazu. Klikneme na Obraz > Velikost a v dialogovém okně Velikost obrazu vybereme z nabídky Přizpůsobit na možnost 1366 x 768 obr. bodů. Změnu potvrdíme tlačítkem OK.

Ukončení nahrávání

Nyní již jen ukončíme nahrávání akce kliknutím na tlačítko Konec přehrávání nahrávání v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop.

Záznam akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Pokud byste se při nahrávání akce dopustili jakékoliv chyby, v žádném případě nepoužívejte klávesovou zkratku Ctrl + Z! Raději nahrávání akce ukončete, nepovedený krok odstraňte a následně nahrávání znovu spusťte. A to z důvodu, že kdybyste nepovedený postup aplikovali na dávku souborů, čas potřebný ke zpracování by se výrazně prodloužil.

Přehrání akce

Otevřeme si nyní soubor obsahující fotografii znovu a zkusme si přehrát naši akci.

Zkouška přehrání akce v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Pokud bychom chtěli změnit pořadí příkazů, jednoduše je vybereme přetáhneme na nové místo.

Ještě předtím, než naši akci přehrajeme na celé dávce souborů, musíme ji doplnit o příkazy, které nám zajistí otevření, uložení a zavření souboru. Po této úpravě klikneme na Soubor > Automaticky > Dávka a v dialogovém oknu Dávka nastavíme následující:

  • Sada na Vlastní akce,
  • Akce na Retuš fotografie,
  • Zdroj na Složka,
  • Cíl na Složka.

Nyní už jen klikneme na tlačítko OK a sledujeme, zdali všechny úpravy probíhají tak, jak jsme si je zaznamenali.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 9. - 13. lekci Adobe Photoshop, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Kvíz - Úprava fotografií - Doostření a panel přizpůsobení
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Řešené úlohy k 9. - 13. lekci Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Uživatelské hodnocení:
15 hlasů
Autor se věnuje vývoji (a příležitostně navrhování) výjimečných desktopových a mobilních aplikací, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity