Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
C# week

Lekce 7 - Základy Adobe Photoshop - Práce s textem

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 5. - 6. lekci Adobe Photoshop, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se zaměříme na písmo a práci s textem. Vysvětlíme si jak do aplikace jednoduše přidat další písma a nahlédneme na vlastnosti textu. Jednotlivé nástroje pro práci s textem si vyzkoušíme na praktických příkladech.

O písmu

V Adobe Photoshopu se text skládá z matematicky definovaných tvarů, které představují písmena, číslice a symboly daného písma. Písma jsou dostupná v různých formátech. Mezi formáty, které Adobe Photoshop podporuje, patří OpenType, Type 1, TrueType, Multiple Master, OpenType SVG a všechna písma ze služby Adobe Fonts (tu si představíme na konci lekce).

Vytvoření textu

Text můžeme vytvořit několika způsoby:

 • v bodě,
 • uvnitř odstavce
 • a podél nebo uvnitř cesty.

K vytvoření použijeme vždy nástroj Vodorovný text nebo nástroj Svislý text . Na jednotlivé možnosti se nyní podíváme.

Textové vrstvy

Při vytváření textu se současně do panelu Vrstvy přidá nová textová vrstva. Díky této vrstvě můžeme text libovolně upravovat a aplikovat na něj příkazy. Pokud ale na text budeme chtít aplikovat například efekty filtrů, budeme muset vrstvu nejdříve rastrovat. Tehdy na danou vrstvu klikneme levým tlačítkem myši a zvolíme Rastrovat text. Tímto Adobe Photoshop převede vektorové obrysy textu na obrazové body. Z textové vrstvy se vytvoří běžná vrstva a my tak přijdeme o možnost upravovat text.

Bodový text

Jedná se o vodorovný nebo svislý řádek textu, který začíná v místě, kde klikneme do obrazu. Každý řádek je samostatný, při úpravě textu se řádek zkracuje nebo prodlužuje, ale text se nikdy nezalomí na další řádek. Bodový text se využívá pro přidání několika slov do obrazu:

Bodový text v Adobe Photoshop

Odstavcový text

U odstavcového textu se řádky zalamují tak, aby se text přizpůsobil ohraničovacímu rámečku. Odstavcový text se využívá v případě, když chceme vytvořit jeden nebo více odstavců, například v reklamním plakátu. V následující ukázce si odstavcový text vytvoříme. Zvolíme si nástroj Vodorovný text a tažením vytvoříme rámeček. Abychom nemuseli žádný obsah vymýšlet, naplníme ho zástupným textem. To provedeme kliknutím na Text > Vložit Lorem Ipsum:

Odstavcový text v Adobe Photoshop

Text na cestě

Text na cestě obtéká podél okraje otevřené nebo zavřené cesty ve směru, ve kterém byly přidávány jednotlivé body cesty. Cestu můžeme vytvořit pomocí nástroje Pero nebo Tvar. V následující ukázce si pomocí nástroje Elipsa vytvoříme kružnici, následně si zvolíme nástroj Vodorovný text a klikneme na cestu. Tím napíšeme text kolem obrázku měsíce. Ten si můžete stáhnout níže (Fotografie: Mhy):

Fotografie měsíce

Po zapsání požadovaného textu můžeme cestu skrýt nebo odstranit, pokud už text nebudeme chtít dále upravovat. Celý postup je znázorněn na následující animaci:

Text na cestě v Adobe Photoshop

Výběr ve tvaru textu

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pro vytvoření výběru ve tvaru textu použijeme nástroj Vodorovná maska nebo Svislá textová maska. Se vzniklým výběrem se pracuje jako s jakýmkoliv jiným výběrem:

Výběr ve tvaru textu v Adobe Photoshop

Úpravy textu

Vytvořit text již umíme a to hned několika různými způsoby. Nyní se zaměříme na jeho úpravy.

Převádění mezi bodovým a odstavcovým textem

Kliknutím na menu Text > Převést na bodový text nebo Text > Převést na odstavcový text můžeme velmi jednoduše převádět mezi těmito dvěma typy textu.

Změna orientace textu

Orientace textu určuje směr řádků vzhledem k oknu dokumentu. Směr můžeme změnit kliknutím na tlačítko , které se nachází v pruhu voleb.

Panel znaky

Základní formátování znaků můžeme provést již v pruhu voleb, který se nám zobrazí po zvolení nástroje Vodorovný či Svislý text. V tomto pruhu lze nastavit:

 • Orientaci textu,
 • písmo,
 • řez písma,
 • velikost písma,
 • vyhlazení,
 • zarovnání,
 • barvu
 • a pokřivení.

Nás bude ale nyní zajímat panel Znaky, který nám umožňuje rozsáhlejší úpravy textu.

Pokud panel Znaky na pracovní ploše nemáme, zobrazíme ho kliknutím na Okna > Znaky.

Většinu voleb, které tento panel obsahuje, nejspíše znáte například z prostředí Microsoft Word. Pro jistotu si ale panel rozdělíme a velmi stručně popíšeme co obsahuje.

Panel znaky v Adobe Photoshop

Na panelu vidíme:

 • Písmo (zelená)
 • Řez písma (modrá)
 • Velikost písma (červená)
 • Proklad (žlutá)
 • Vyrovnání párů (fialová)
 • Prostrkání (šedá)
 • Svislé a vodorovné měřítko (tmavě zelená)
 • Posun účaří (oranžová)

Dále se na panelu nacházejí tlačítka jako tučně, kurzíva, přeškrtnuté, kapitálky, verzálky a podobně.

Panel odstavec

Dalším z důležitých panelů je právě panel Odstavec, který, jak již z názvu vypovídá, slouží k úpravě odstavcového textu.

Pokud panel Odstavec na pracovní ploše nemáte, zobrazíte ho kliknutím na Okna > Odstavec.

Panel Odstavec v Adobe Photoshop

Zde vidíme:

 • Zarovnání (zelená)
 • Levé a pravé odsazení (modrá)
 • Levé odsazení od prvního řádku (žlutá)
 • Mezera před a za odstavcem (červená)

Vyhlazení textu

Po aplikování vyhlazení na text dojde k částečnému vyplnění obrazových bodů na okrajích. Vyhlazení textu aplikujeme kliknutím na tlačítko , které se nachází v pruhu voleb. Nebo kliknutím na Text > Vyhlazování a zvolením jedné z voleb podnabídky.

Volby podnabídky jsou:

 • Žádný – Neaplikuje žádné vyhlazení
 • Nejostřejší – Text se zobrazí nejostřejší
 • Ostré – Text se zobrazí trochu ostrý
 • Tvrdé – Text se zobrazí plnější
 • Hladké – Text se zobrazí hladší

Pokřivení textu

Jedním z textových efektů, který můžeme vytvořit, je pokřivení. Text lze pokřivit do tvaru oblouku, vlny, vlajky a podobně. Pokřivení vytvoříme kliknutím na tlačítko , které se nachází v pruhu voleb textového nástroje. Nebo kliknutím na Text > Pokřivit text. Následně si z dialogového okna Pokřivit text vybereme styl pokřivení, nastavíme prohnutí a vodorovnou či svislou deformaci.

Pokřivení textu v Adobe Photoshop

Vytvoření ořezové masky

V následující ukázce pomocí ořezové masky vyplníme text námi zvoleným obrazem. Začneme tím, že si otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: Alexas_Fotos):

Fotografie

Následně si zvolíme nástroj Vodorovný text a napíšeme požadovaný text. Provedeme jednoduché úpravy jako je například změna velikosti písma a text umístíme. Nyní na panelu Vrstvy přetáhneme vrstvu s textem pod vrstvu s fotografií. Klikneme na Vrstva > Vytvořit ořezovou masku nebo na vrstvu s fotografií klikneme pravým tlačítkem myši a vybereme možnost Vytvořit ořezovou masku:

Ořezová maska v Adobe Photoshop

Adobe Fonts

Adobe Fonts, dříve Typekit, je jedna ze služeb, kterou zahrnuje předplatné Creative Cloud. Služba nabízí tisíce různých písem, které stačí jednoduše aktivovat kliknutím na a používat v jednotlivých aplikacích od Adobe.

Srovnání písma

Nové verze Adobe Photoshopu obsahují funkci Srovnat písmo. Tato funkce pomocí inteligentní analýzy obrazu a strojového učení pozná o jaké písmo se jedná. Porovná ho s písmy které jsou dostupné ve službě Adobe Fonts a nabídne nám podobná písma. Pojďme si to vyzkoušet.

Příklad

Otevřeme si obrázek, který bude obsahovat nějaké písmo. Můžete použít obrázek níže:

Ukázkový obrázek s písmem

Abychom mohli provést kontrolu, použijeme obrázek s předem známým písmem. Následně klikneme v horním menu na Text > Srovnat písma a pole pro výběr upravíme tak, aby obsahovalo pouze jeden řádek textu a bylo zarovnané s levým a pravým okrajem textu. Během několika sekund bychom měli obdržet seznam písem, které se nejvíce podobají námi vybranému vzoru.

Rozpoznání použitého písma v Adobe Photoshop

Pro zajištění maximální přesnosti vybíráme vždy pouze jeden řez a styl písma.

To je pro dnešní lekci vše.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 7. lekci Adobe Photoshop, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 5. - 6. lekci Adobe Photoshop
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!