Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Základy Adobe Photoshop - Úvod

Vítejte u první lekce z on-line kurzu Základy Adobe Photoshopu, která je určena především pro úplné začátečníky. V této sérii tutoriálů se postupně seznámíme s pracovní plochou, naučíme se pracovat s vrstvami, maskami, výběry a textem. Dále se budeme zabývat úpravou fotografií a vektorovým kreslením. V dnešní lekci si Adobe Photoshop nejdříve představíme, dále se podíváme na jeho alternativy, také si aplikaci nainstalujeme a otevřeme první soubor.

Motivace

Po absolvování celého kurzu budete schopni například vyretušovat fotografii, nahradit některé z barev, vyříznout postavu z prostředí nebo třeba vytvořit návrh banneru, své vizitky nebo webového portfolia.

Základy Adobe Photoshop

Základy Adobe Photoshop

O Adobe Photoshopu

Logo Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je grafický editor, který je již dlouhá léta vyvíjen a publikován americkou společností Adobe Inc. První verze vyšla v únoru roku 1990. Adobe Photoshop se stal světovým standardem v oblasti zpracování digitální grafiky, který nabízí svým uživatelům neomezené možnosti díky množství nástrojů a stažitelných pluginů. Některé z vás může potěšit skutečnost, že Photoshop je již několik verzí dostupný v češtině.

Další produkty od Adobe

Kromě Photoshopu nabízí Adobe ještě několik dalších, souvisejících produktů.

Adobe Photoshop Lightroom

Jedná se o aplikaci, která je určena převážně k archivaci a úpravě digitálních fotografií, zejména nasvícení. Společnost Adobe dokonce při vývoji spolupracovala s nejlepšími světovými fotografy. Vznikla tak aplikace určená pro profesionální fotografy, která obsahuje sadu nástrojů a funkcí, díky kterým budete schopni velmi rychle a přehledné upravovat tisíce nebo i desetitisíce fotografií. Adobe Photoshop Lightroom je velice oblíbený i mezi amatérskými fotografy, protože je pro většinu z nás nabízen za příznivější cenu. Měsíční předplatné této aplikaci a cloudového úložiště o kapacitě 1TB vás bude stát přibližně 300 Kč.

Adobe Illustrator

Velmi důležitým produktem a to především pro práci s vektorovou grafikou je Adobe Illustrator. Photoshop sice vektorové kreslení podporuje, AI ovšem navíc obsahuje velmi propracované kreslící nástroje, díky kterým jste schopni vytvářet nádherné vektorové kresby. Adobe Illustrator je tak ještě lepším pomocníkem při vytváření knižních ilustrací, firemních log, obalů produktů, bannerů či návrhu webových stránek. Do začátku nám bude ale i na tyto použití stačit Photoshop.

Získání a instalace Adobe Photoshopu

Nové verze programu Adobe Photoshop s označením CC jsou dostupné v rámci služby Creative Cloud. K využívání této služby musíte mít aktivní členství, které můžete zakoupit na jeden rok nebo ho každý měsíc obnovovat. Zde je obrovská změna oproti starším verzím, kde jste uhradili jednorázovou platbu a získali jste tak licenci na neomezenou dobu. Členství ve službě Creative Cloud vás vyjde přibližně na 300 Kč měsíčně a to za předpokladu, že máte v plánu využívat jen Photoshop. V případě že jste student nebo učitel můžete získat přístup ke všem aplikacím, které služba Creative Cloud nabízí a to za cenu 500 Kč měsíčně. Pokud za službu včas nezaplatíte, přijdete o přístup k aplikacím a také k prostoru v cloudu. Levnější variantou je využití alternativ Photoshopu, viz dále.

Systémové požadavky

Jak už to tak bývá, v každé nové verzi se systémové požadavky zvyšují. V poslední verzi Photoshopu nebudete mít k dispozici 3D funkce, filtr olejová malba ani funkce videa pokud program spouštíte na 32bitových platformách a v počítačích s menší pamětí VRAM než 512 MB. Pokud ale splňujete následující systémové požadavky, nebudete nijak programem limitováni:

  • Procesor Intel® Core 2 nebo AMD Athlon® 64 s rychlostí 2 GHz nebo vyšší
  • Microsoft Windows 10, Windows 7 s aktualizací Service Pack 1
  • 2 GB paměti RAM nebo více
  • 2,6 GB volného místa na pevném disku (32bitové systémy) nebo 3,1 GB volného místa na pevném disku (64bitové systémy)
  • Rozlišení 1024×768 (doporučeno 1280×800) s 16bitovou barevnou hloubkou a 512 MB paměti VRAM (doporučeno 2 GB)
  • Systém s podporou rozhraní OpenGL 2.0 a vyšší

Instalace

Na oficiálních stránkách Adobe si vybereme a zakoupíme jeden z dostupných plánů. Následně přejdeme na stránku produktu a provedeme stažení. Po spuštění instalátoru se vedle instalace aplikace Adobe Photoshop provede i instalace aplikace Creative Cloud, do které se po sléze přihlásíme. Tímto jsme provedli instalaci a úspěšnou aktivaci aplikace.

Alternativy Adobe Photoshopu

Tento kurz je psaný pro originální Adobe Photoshop, nicméně můžete použít jednu z levnějších alternativ uvedených níže a měli byste jej být schopní bez větších obtíží absolvovat úplně stejně.

Photopea.com

Alternativou Adobe Photoshopu může být například Photopea. Jedná se o webovou aplikaci od českých vývojářů, která je zcela zdarma. Pracovní plocha se velmi podobná ploše v Adobe Photosopu a většina nástrojů i funkcí se chová stejně. Velkým plusem aplikace je možnost importovat soubory s formátem PSD. Je tedy možné pokračovat v práci, kterou nám pošle například náš kolega, aniž bychom museli vlastnit Adobe Photoshop.

Affinity Photo

Mezi další alternativu patří zajisté grafický editor Affinity Photo. Aplikace je dostupná nejen pro systémy Windows a macOS, ale i pro zařízení s operačním systémem iOS. Affinity Photo poskytuje totožnou pracovní plochu, nabízí většinu nástrojů a podporuje mnoho formátů včetně PSD. Výhodou oproti webovému editoru Photopea je nezávislost na internetovém připojení, rychlejší odezva aplikace a lepší stabilita. Doživotní licence verze pro desktop stojí 1 290 Kč a verze pro zařízení s iOS 499 Kč. Není to zadarmo jako Photopea, ale stále výrazně levnější než originální PS.

První spuštění a otevření souboru

Po spuštění aplikace se ocitneme na domovské obrazovce, která nám nabídne informace o nových funkcích, tipy a triky nebo seznam nedávných dokumentů.

Domovská obrazovka Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Dále se na levé straně domovské obrazovky nachází tlačítka Vytvořit nový Základy Adobe Photoshop a Otevřít Základy Adobe Photoshop. Kliknutím na Vytvořit nový by se nám zobrazila nabídka s průvodcem pro vytvoření nového dokumentu. My ale klikneme na Otevřít a vybereme libovolný obrázkový soubor. Uvidíte obrázek a plochu Photoshopu s nástroji, vrstvami a dalšími okny, které si popíšeme příště:

Fotografie: Zdeněk Macháček/unsplash.com/@zmachacek - Základy Adobe Photoshop

Fotografie: Zdeněk Macháček/unsplash­.com/@zmachacek

V příští lekci, Základy Adobe Photoshop - Nový dokument, panel nástrojů, se podrobně seznámíme s pracovní plochou, podíváme se na aplikační pruh, pruh voleb, panel nástrojů a další.


 

Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Základy Adobe Photoshop - Nový dokument, panel nástrojů
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Uživatelské hodnocení:
163 hlasů
Autor se věnuje vývoji (a příležitostně navrhování) výjimečných desktopových a mobilních aplikací, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity