Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
swift week + discount 30

mb_strpos - Český PHP manuál

Najde pozici prvního výskytu podřetězce v řetězci.

Parametry

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Řetězec (tzv. kupka) a hledaný podřetězec (tzv. jehla). Můžeme zadat 3. nepovinný parametr offset, který udává kolik znaků ze začátku řetězce se při hledání přeskočí. Dále můžeme uvést i nepovinné kódování, podobně jako u předchozí funkce.

Návratová hodnota

Funkce vrací pozici prvního výskytu podřetězce, kterou může být i 0 (kdy je podřetězec na 1. pozici v textu). Pokud funkce podřetězec nenajde, vrátí false. Abychom odlišili false od 0, musíme porovnávat přes === nebo !==.

Příklad

<?php
if (mb_strpos("Příliš žluťoučký kůň", "kůň") !== false)
        echo "Nalezeno";
else
        echo("Nenalezeno");

Výstup:

Nalezeno

K funkci mb_strpos() existuje ještě funkce mb_strrpos() (r navíc jako reverse), která funguje úplně stejně, jen vyhledává od konce řetězce. Hodí se např. když zjišťujeme příponu souboru.


 

Všechny články v sekci
Textové řetězce - Český PHP manuál
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Procházka:22.2.2017 17:14

Upřesnění pro začátečníky jako jsem já :-) : funkce mb_strrpos() sice hledá od konce ale indexuje stále od od začátku, takže vlastně hledá pozici posledního výskytu podřetězce. Třeba to bude pro někoho užitečná poznámka.

 
Odpovědět
22.2.2017 17:14
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.