Body zdarma Java týden
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

mb_strpos - Český PHP manuál

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Najde pozici prvního výskytu podřetězce v řetězci.

Parametry

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Řetězec (tzv. kupka) a hledaný podřetězec (tzv. jehla). Můžeme zadat 3. nepovinný parametr offset, který udává kolik znaků ze začátku řetězce se při hledání přeskočí. Dále můžeme uvést i nepovinné kódování, podobně jako u předchozí funkce.

Návratová hodnota

Funkce vrací pozici prvního výskytu podřetězce, kterou může být i 0 (kdy je podřetězec na 1. pozici v textu). Pokud funkce podřetězec nenajde, vrátí false. Abychom odlišili false od 0, musíme porovnávat přes === nebo !==.

Příklad

<?php
if (mb_strpos("Příliš žluťoučký kůň", "kůň") !== false)
        echo "Nalezeno";
else
        echo("Nenalezeno");

Výstup:

Nalezeno

K funkci mb_strpos() existuje ještě funkce mb_strrpos() (r navíc jako reverse), která funguje úplně stejně, jen vyhledává od konce řetězce. Hodí se např. když zjišťujeme příponu souboru.


 

 

Manuál pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Všechny články v sekci
Textové řetězce - Český PHP manuál
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Procházka:22.2.2017 17:14

Upřesnění pro začátečníky jako jsem já :-) : funkce mb_strrpos() sice hledá od konce ale indexuje stále od od začátku, takže vlastně hledá pozici posledního výskytu podřetězce. Třeba to bude pro někoho užitečná poznámka.

 
Odpovědět 22.2.2017 17:14
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.