Black Friday Black Friday
Black Friday výprodej! Až 80 % extra bodů zdarma! Více informací zde

Lekce 2 - Nette sandbox a IDE

PHP Nette Framework Základy Nette sandbox a IDE

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do Nette frameworku pro PHP, jsme si udělali úvod do Nette frameworku. V dnešním Nette tutoriálu si připravíme potřebné nástroje.

Potřebný software

Jako první, co je potřeba udělat, je připravit si správný software, který budeme potřebovat. Budu předpokládat, že máte nainstalovaný a zprovozněný webový server Apache + PHP + MySQL. Pokud ne, tak pro začátečníky doporučuji XAMPP.

Pro aktuální Nette, tedy verzi 2.4.x, budete potřebovat PHP 5.6 a vyšší!

Dále pro ty, co jsou zvyklí psát v editoru jako třeba PSPad, bych doporučil nějaké IDE, které vám práci usnadní. Doporučuji NetBeans, který má v sobě zabudovaný plugin přímo pro Nette a nemusíte ho tedy instalovat ručně, jako tomu bylo v předchozích verzích.

Pokud toto všechno máte, tak budeme samozřejmě potřebovat Nette framework. Ten stáhneme na oficiálním webu v sekci download a to v aktuální verzi a rozbalíme do nějaké složky na disku.

NetBeans

Pokud jste se rozhodli pracovat v NetBeans, tak je potřeba (no není to nutné, ale pro další práci je to lepší) udělat pár nastavení.

V hlavním okně NetBeans kliknete na Tools -> Options a v nově zobrazeném okně kliknete na PHP, vyberete záložku Frameworks & Tools, následně v bočním seznamu Nette2 a zadáte dvě cesty. První z nich je k "loaderu" Nette a druhá je k sandboxu.

Nastavení NetBeans pro Nette

Vytvoření projektu z sandboxu

Teď už máme snad všechno nastaveno a zbývá jen vytvoření projektu. To provedeme jako v každém jiném IDE - File -> New project.

V nově otevřeném okně se zobrazí průvodce. Vybereme kategorii PHP a jako projekt zvolíme PHP Application.

Vytvoření PHP Nette projektu

V dalším kroku vyplníme název projektu (např. známé hello-world, ale na názvu nám teď nezáleží) a místo, kam se má uložit. Nejspíš někam, kam má přístup Apache server jako např. složka htdocs/.

Název Nette projektu a umístění

Ve třetím kroku není potřeba nic měnit a v posledním, tedy čtvrtém kroku, vyberete požadovaný framework - v našem případě Nette2 PHP Web Framework a klikneme na Finish.

Dokončení průvodce

Tímto jsem vytvořili první projekt postavený na Nette v rámci NetBeans IDE! :)

Směrování

Jelikož vlastní soubor index.php se nachází ve složce www/, tak výsledná adresa bude vypadat jako http://localhost/hello-world/www/. Elegantní cesta, jak to vylepšit v rámci Apache serveru, je vytvořit v kořenovém adresáři projektu soubor .htaccess. Pomocí něj se poté můžeme snadno přesměrovat do složky www/ a URL adresa bude vypadat jako http://localhost/hello-world/.

Soubor přidáme kliknutím pravým tlačítkem na Source Files v okně NetBeans a vybereme z kontextové nabídky New -> Other... V otevřeném okně zvolíme kategorii Other a v pravém sloupci vybereme Empty file. Klikneme na Next a jako název souboru napíšeme .htaccess a klikneme na Finish.

Do vytvořeného souboru napíšeme nebo vložíme následující kód:

<IfModule mod_rewrite.c>
    RewriteEngine On
    RewriteRule ^$ www/ [L]
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
    RewriteCond %{REQUEST_URI} !^www/
    RewriteRule ^(.*)$ www/$1
</IfModule>

Tím se dostáváme k dnešnímu výsledku, kdy by se vám měla zobrazit podobná stránka jako vidíte níže. Potom jste vše udělali správně a jsme tedy na správné cestě k naučení se Nette a k příští lekci.

Zprovozněný sandbox v Nette frameworku

Requirements checker

Někdy se může hodit ověřit, zda nastavení Apache a PHP splňuje podmínky pro správný běh Nette frameworku. Ve složce sandbox/www/checker/ se nachází tzv. Requirement Checker (pro starší verze Nette ho hledejte v jiné složce). Spouští se zadáním adresy - http://localhost/hello-world/checker/ a umožňuje ověřit správnost všech závislostí:

Nette Checker

Všechny řádky by měly svítit zeleně. Pokud je nějaký žlutý, tak to nevadí a framework pojede, jen nebudete moci využívat danou funkcionalitu.

Příště, v lekci První aplikace v Nette, si vytvoříme svou první aplikaci v Nette. Prozradím, že se jedná o jednoduchou kalkulačku.


 

Stáhnout

Staženo 633x (1.65 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce PHP

 

 

Článek pro vás napsal michalkasparec
Avatar
Jak se ti líbí článek?
27 hlasů
Autor se věnuje backendovým systémům postavených na .NET Core a databázím MS-SQL a pracuje ve společnosti Avast Software..
Miniatura
Předchozí článek
Úvod do Nette frameworku pro PHP
Miniatura
Všechny články v sekci
Základy Nette frameworku
Miniatura
Následující článek
První aplikace v Nette
Aktivity (11)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (24)

Avatar
Ondřej Langr (andysekcze):15. března 14:12

koukni do nastavení PHP, pokud to máš nastavené pravdivou hodnotu (Yes || 1 || true || něco takového), tak je to divné. Popř. zkus normální(cokoliv) projekt a buď a nebo :D

Odpovědět 15. března 14:12
I have a charger. I have Note 7. Umh I haven't Note7.
Avatar
Václav Pecha:11. července 17:26

nechápu proč bych si zase měl instalovat další editor... to by nešlo ten příklad udělat v něčem jinym...
vůbec takhle nevim kde se vytvoří jaké soubory a adresáře :-/
holt taková je doba, že kdejakej jouda si vytvoří framework :/

 
Odpovědět 11. července 17:26
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Václav Pecha
David Čápka:11. července 17:58

Můžeš použít jaké IDE chceš a projekt založit tak, že si stáhneš Nette sandbox a ten v tom IDE otevřeš a upravíš. Toto je začátečnický tutoriál a nejvíce začátečníků má NetBeans, proto se tu používá a nevyplatilo by se nám to tu dělat v čemkoli jiném. Stejně, jako se nám nevyplatí dělat naopak pokročilé tutoriály v NetBeans a jsou v PhpStorm.

PS: Samozřejmě můžeš ten článek přepsat pro jiné IDE, kdokoli to může udělat, možnost přidat článek tu je.

Editováno 11. července 17:59
Odpovědět  +1 11. července 17:58
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Simon marecek:19. července 17:54

Neviem prečo, ale keď vytváram projekt, tak mi vždy zamrzne celý Netbeans a na poslednom kroku keď kliknem na finish. Prejde to iba na 75%. Prišiel som na to, že mi to vo www vytvorilo znova cely sandbox s názvom projektu a v jeho www to vytvorí znova celý sandbox s názvom projektu, a takto to vytvorilo znova a znova, dokopy to vytvorilo cez 37000 súborov. Som si myslel, že mi to mrzne ale ono to iba vytváralo všetky tie súbory. Tie som vymazal a teraz mi to ide, ale neviem prečo ich vytvorilo. Robí to tak vždy keď sa snažím vytvoriť projekt..

 
Odpovědět 19. července 17:54
Avatar
Vít Cigánek:25. srpna 13:57

Mi nefunguje na linuxu tento htaccess <IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteRule ^$ www/ [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^www/
RewriteRule ^(.*)$ www/$1
</IfModule>
a ve windowsech mi funguje tak nevim jestli nemam zadat nějaké opravnění na linux aby mi to bralo htaccess a nebo jestli mam změnit nastaveni htaccessu

 
Odpovědět 25. srpna 13:57
Avatar
Jindřich Máca
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Vít Cigánek
Jindřich Máca:25. srpna 14:25

Ahoj, pravděpodobně máš v konfiguraci Apache serveru vypnutou podporu pro .htaccess, zkus to tedy zkontrolovat v nastavení a případně zapnout. ;-)

 
Odpovědět 25. srpna 14:25
Avatar
Odpovídá na Jindřich Máca
Vít Cigánek:25. srpna 15:22

Ahoj, bylo to tak akorat mi trvalo nez jsem to nasel. https://askubuntu.com/…virtual-host

 
Odpovědět 25. srpna 15:22
Avatar
Jaroslav Patrný:16. října 14:10

Ahoj, kde v PHP (v XAMPPu) mám hledat nápravu?

 
Odpovědět 16. října 14:10
Avatar
Jindřich Máca
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jaroslav Patrný
Jindřich Máca:17. října 0:46

Ahoj, základem je povolit příslušná PHP rozšíření (extensions) v konfiguraci PHP v rámci XAMPP. To se dělá úpravou v konfiguračním souboru \xampp\php\php.ini a následným restartem serveru.

Dále může být potřeba některá rozšíření ještě nakonfigurovat, případně kompletně doinstalovat, pokud snad v základní instalaci XAMPP chybí. :-`

 
Odpovědět  +1 17. října 0:46
Avatar
Jaroslav Patrný:Včera 17:40

Ahoj, už jsem sice o kousek dále a je to O.K., ale pokud by měl někdo podobný problém, uvádím zde své řešení.
V php.ini jsem extension_dir = "ext" přepsal na extension_dir = "C:\xampp\php\ex­t".

 
Odpovědět Včera 17:40
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 34. Zobrazit vše