Lekce 1 - Jak založit web v publikačním systému WordPress
Vytvoření vlastního webu ve WordPressu je otázka jen několika málo minut. Zapotřebí bude doména, hosting a obsah. Každá z těchto 3 složek je důležitá a dá se nastavit na tisícero způsobů. Proto si v této první lekci ukážeme rychlý náčrt a rady, díky kterým budete za chvilku připraveni na spravování vlastních webových stránek.
Doména
Pro svůj projekt, ať už to je prezentační stránka, webová aplikace nebo například e-shop, potřebujeme vždy vybrat vhodnou doménu.
Doména by měla obsahovat slovo, které
vystihuje danou stránku. Pro e-shop s digitálními hodinkami
je tak například doména digitalnihodinky.cz
skvělá.
Volte chytře a registrujte u ověřených registrátorů a ne u sub-registrátorů. Oficiální autoritu pro Českou republiku poskytuje seznam, který v rozhodování pomůže.
Pro účely konkrétní ukázky zvolíme Wedos, který má poměrně jasné rozhraní pro výběr domény - https://www.wedos.cz/domeny.
Pokud je doména, kterou si vybereme volná, tak si ji můžeme zaregistrovat, pokud ne, tak je potřeba zkusit jiný název - odkoupení domény od vlastníka je velmi často drahé. Proto se spíše vyplatí zkusit se znovu zamyslet a přijít s názvem, který se aspoň trochu blíží tomu původnímu.
Ve chvíli, kdy máme doménu, na ní jistě budeme chtít umístit obsah. Avšak ještě předtím ten obsah musíme někam nahrát - a právě k tomu potřebujeme hosting.
Poznámka: U domén můžete nastavit velmi mnoho atributů jako DNS záznamy, pronajmout / koupit si IPv4 adresu nebo například přesměrovávat doménu jinam. To už jsou ale složitější úkony, které nyní probírat nebudeme.
Hosting
Výběr hostingu je v případě, že přesně nevíme, co budeme potřebovat, trochu složitější téma. V tomto ohledu se můžete poptat zde na itnetwork, s konkrétními požadavky na váš web, nebo po různých dalších portálech či facebookových skupinách.
Obecně jsou pak 2 typy obsahu, které na webu pravděpodobně budeme mít.
- statický / téměř statický (generovaný, ale menší web)
- generovaný (e-shop, větší webové prezentace nebo webové aplikace)
Statický web je většinově HTML + CSS + Obrázky (+ JavaScript). Tento obsah není nijak náročný na hosting a nemusíme proto vyhledávat dražší varianty.
Fakticky postačí něco menšího, kam si na chvilku uklidíte svou prezentační stránku a máte klid.
Co ale dělat, když chceme mít na webu blog nebo provozovat třeba e-shop? Pak už potřebujeme více místa - řádově GB místa, podporu PHP, databáze a další nedílné součásti.
Pokud už máme doménu, nebo ji chceme koupit, tak si jen u registrátora přihodíme do “košíku” určitou verzi hostingu a můžeme se radovat.
Důležité jsou například tyto parametry:
- Prostor pro web:
3
GB a více (obrázky jsou mnohdy velké a je potřeba více místa) - Max. počet PHP procesů:
5
a více (kolik operací může běžet současně) - Prostor pro databáze:
1
GB a více (databáze se může rozlézt, pokud se jedná o větší projekty typu e-shop - obvykle se však bez problémů vejdeme v rámci desítek až nižších stovek MB) - PHP memory_limit:
128
MB a více- PHP upload_max_filesize:32
MB a více (jak velké soubory můžeme na web nahrát) - Podpora https: (
http2
protokol) - Zálohování: velmi důležité, bez zálohování může někdo omylem/záměrně smazat obsah webu a už jej nemusíme nikdy vidět
- Možnost obnovení ze záloh hostingem: je vždy lepší, když se na to mrkne odborník a podpora od hostingu je základ
Poznámka: Opět nebudu zabíhat do témat typu virtuální server nebo dedikované servery. Jedná se o složitější témata, kterou nejsou zprvu potřebná.
Teď když máme připravenou doménu, jež se zobrazí v prohlížeči a máme zakoupený hosting, kam budeme nahrávat naše soubory a uchovávat zde další data, přejdeme na obsah samotný.
Obsah
Obsahem jsou myšleny všechny položky k provozování webových stránek (na WordPressu).
V případě WordPressu se jedná o následující položky:
- WordPress samotný
- obrázky, dokumenty a další soubory
- databáze
Výhoda dnešních hostingů je ta, že v administraci máme velmi často tlačítko pro instalaci samotného WordPressu - což usnadní práci. Jinak bychom museli stáhnout komprimovaný soubor ZIP z oficiálních stránek wordpress.org a jeho obsah na web nahrát pomoci FTP klienta.
FTP je protokol, skrze který počítač komunikuje se servery hostingové služby. FTP klient (program typu FileZilla) pak slouží k vizuálnímu zobrazení souborů na daném serveru a dává možnost manipulovat s obsahem na serveru.
Instalace samotného WordPressu a jeho základní nastavení je pečlivě popsáno v následujícím návodu, Instalace WordPressu a základní nastavení. Ještě předtím si však dovolím malý bonus - a tím je takzvaný certifikát.
Certifikát
Certifikát pro hosting znamená šifrování komunikace. To
je rozdíl mezi http
a https
(můžete znát jako
zelený zámeček vedle URL v prohlížeči).
V dnešní době se používá velmi často a doporučuje se kvůli značným
výhodám. Jednou z nich je pak protokol http2
, který přináší
nové standardy a funkce, kterými mohou být například:
- Přenášení více souborů najednou místo postupně (zkracuje dobu načítání webu).
- U e-shopu je to pak první náznak jakési serióznosti celého webu, protože určitě nechceme zadávat číslo své kreditní karty / platit na webu, kde není podporováno šifrování komunikace.
To je pro tuto lekci vše.
Kdo stojí za článkem?
Ahoj, jmenuji se Pavel Mareš a od roku 2012 pracuji v digitálním prostředí. Prošel jsem si kódováním, vývojem webů, grafikou a v tuto chvíli pomáhám svým klientům tvořit kvalitní stránky na míru.
Nabízím služby - UX, UI (grafika), kódování (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasazení webu na WordPress (vlastní šablony). Můžete se podívat na mé reference.
Rychlý kontakt: +420 776 256 020 / info@mares-pavel.cz
V další lekci, Instalace WordPressu a základní nastavení, se zaměříme na instalaci a základní nastavení samotného WordPressu.