Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Hledáme asistenty pro kurzy programování - pohodová brigáda. Více info
discount 30

Lekce 5 - Konflikty pluginů, šablon, WordPressu a jak je řešit

V minulé lekci, Pluginy zdarma, placené a na míru, jsme se věnovali pluginům.

Dnes se zaměříme na konflikty. WordPress je CMS, jež je poměrně robustní a má mnoho funkcí. K tomu doplňte tisíce šablon, desetitisíce pluginů a máte tak rozsáhlý systém, který na trhu v tuto chvíli nemá konkurenci.

Jedná se o velkou výhodu, avšak zároveň to přináší i úskalí. Zásadní jsou totiž právě konflikty a napojení různých pluginů a šablon.

Někteří použijí stejné názvy funkcí, ať už se jedná o PHP nebo JavaScript, jinde jsou stejné CSS názvy, což rozhodí web nebo část administrace.

Jak takové problémy řešit?

Prvně musíme mít vše pod kontrolou.

 • a) super admin/admin účet pro daný web
 • b) přístup na FTP

Vždy testujeme v TESTOVACÍM prostředí. Ne na ostrém webu. Případné škody se nevyplatí, obzvláště, pokud web vydělává.

Jako super admin máte více možností než admin, ale i ten postačí pro většinu akcí. Máte tedy práva na úpravy všeho druhu a nemusíte se bát krizové situace.

Zásadnější je ovšem přístup na FTP. Ve chvíli, kdy selže web, ať už jakýmkoli následkem, nemáte šanci z prohlížeče cokoli udělat.

Na FTP můžete například povypínat pluginy i šablony tím, že složku přejmenujete.

Příklad: Aktivuji plugin WordPress File Manager Premium a přestane mi fungovat web. Vidím chybová hlášení. Během 30s jsem schopen se připojit na FTP, jít do adresáře /wp-content/plugins/wp-file-manager-premium/ a přepsat jej třeba na /wp-content/plugin­s/old_wp-file-manager-premium/.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Plugin je během pár vteřin (nanejvýš) vypnut, web běží a vše je v pořádku. Druhým případem je fakt, že klient není schopen dát přístup a má jen FTP - ať už je důvod jakýkoliv.

Stačí vložit kód níže do šablony - functions.php, s vašimi preferovanými údaji - obnovte stránku v prohlížeči a kód můžete smazat. Admin účet dle představ během dalších 30 vteřin.

function create_admin_account(){
  $user = 'prihlasovaci_jmeno';
  $pass = 'heslo';
  $email = '[email protected]';

  // Pokud uživatelský profil neexistuje (ani login ani email)
  if ( !username_exists( $user ) && !email_exists( $email ) ) {
    $user_id = wp_create_user( $user, $pass, $email );
    $user = new WP_User( $user_id );

    // Nastav vytvořenému uživateli pravomoce admina
    $user->set_role( 'administrator' );
  }
} add_action('init','create_admin_account');

Pokud na něco nemůžete přijít, asi nezbývá nic jiného, než zajít pro radu na internet nebo k nějakému vývojáři.

Obecně bych nejdříve doporučil googlit. Přes 90 % všech problémů, na které běžný uživatel natrefí, už někdo někdy řešil. Většinou jsou odpovědi v angličtině, tudíž v ideálním případě formulujte dotaz v Googlu anglicky. Najdete více výsledků.

V případě nutnosti pak můžete založit vlákno na nějakém fóru/facebookové skupině (pár českých aktivních existuje a lze se na ně spolehnout).

Zálohování

Zálohování je podstatná část úspěchu webu. Nikdy totiž nevíte, zda se do webu někdo nenabourá, programátor se překlikne nebo sami uděláte chybu. Otázkou však je, jak zálohovat.

Existují pluginy, ovšem z mého pohledu je vždy lepší hosting. Proč? Protože hostingu nezáleží na obsahu, nezáleží na tom, zda někde je nebo není problém. On prostě udělá kopii nehledě na problémy nebo cokoli okolo.

V dnešní době hostingy tyto funkce mají. A i kdyby bylo zálohování jako placená funkce navíc, nevyplatí se zrovna zde šetřit.

Administrace

Sama WordPress administrace (potažmo WordPress) hlídá konflikty do určité míry. Pokud se objeví problém s pluginem, šablonou nebo obecně s čímkoli, dává to vědět pomocí barevných hlášek.

Kam se obrátit?

Jsou možnosti, kam se lze obrátit, když máte s něčím problém.

To je pro tuto lekci vše.

Kdo stojí za článkem?

Ahoj, jmenuji se Pavel Mareš a od roku 2012 pracuji v digitálním prostředí. Prošel jsem si kódováním, vývojem webů, grafikou a v tuto chvíli pomáhám svým klientům tvořit kvalitní stránky na míru.

Nabízím služby - UX, UI (grafika), kódování (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasazení webu na WordPress (vlastní šablony). Můžete se podívat na mé reference.

Rychlý kontakt: +420 776 256 020 / info@mares-pavel.cz

V příštím díle, Nový editor Gutenberg vs starý TinyMCE, budeme porovnávat nový editor Gutenberg vs starý TinyMCE.


 

Předchozí článek
Pluginy zdarma, placené a na míru
Všechny články v sekci
WordPress - Tvorba webů snadno a rychle
Článek pro vás napsal Pavel Mareš
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Karl
Člen
Avatar
Karl:23.8.2019 6:51

Supr článek ... díky.

 
Odpovědět
23.8.2019 6:51
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Karl
Člen
Avatar
Karl:23.8.2019 6:57

Určitě by si zasloužil pokračování a v této době napsat o (již snad usedlém) Gutenbergovi by mohlo být velmi zajímavé... Těšíme se!

 
Odpovědět
23.8.2019 6:57
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.