Poznávačky
Ve škole často píšeme poznávačky z biologie. Dostaneme seznam nějakých přírodnin, které se máme naučit rozpoznávat. Při testu je nám poté ukázáno několik obrázků, na kterých je máme určit.
Dříve jsme se na takové testy učili tak, že nějaký obětavý spolužák udělal prezentaci v PowerPointu, kde dal na každý slide jméno jedné přírodniny a jeden obrázek stažený z internetu. Potíž byla, že tímto způsobem jsme se naučili spíše konkrétní obrázky než specifické rozpoznávací znaky a při testu jsme často byli na jiné obrázky krátcí. Řešením bylo dávat do prezentace ke každé přírodnině více obrázků. Jenomže pokud máme znát 100 přírodnin a u každé je potřeba 5 obrázků, je onen obětavý spolužák zavalen prací na několik hodin. Vzhledem k tomu, že až takhle obětavý u nás nikdo nebyl, naprogramoval jsem aplikaci v PHP, která umožňuje vytvářet online knihovny obrázků. Nahrávat je může kdokoliv a práce se tak rozloží. Aplikace má navíc další šikovnou funkci: generuje náhodné testy.
Současný stav
Funkční verzi aplikace jsem již uvolnil k používání svým spolužákům, avšak pro přístup je potřeba ověřovací kód, který mimo naší třídu nikdo nezná. Aplikace tak ještě není veřejně vydaná a neporušuje tak pravidla soutěže.
Současná verze má pouze několik funkcí. Do uzávěrky soutěže jí hodláme ještě hodně vylepšit, přidat nové funkce, zlepšit zabezpečení a zpřehlednit zdrojový kód.
Tvůrci
Jan Štěch (já) - Programátor JS, PHP a SQL
Eliška Korcová - HTML a CSS Designér stránek
Jazyky
Aplikace je naprogramována primárně v PHP. Chod na straně klienta zajišťuje JavaScript. Struktura a vzhled jsou tradičně zajištěny HTML a CSS.
Ukázka
Zcela první verze aplikace, kterou jsem uvolnil pro použití třídy je dostupná k prohlédnutí v tomto instruktážním videu, které původně sloužilo jako návod:
Spolupráce
Líbí se vám náš produkt? Budeme moc rádi, když nám jej pomůžete rozvíjet. Je oceněna jakákoliv forma pomoci, od programátorů, přes designéry, testery, až po běžné uživatele, kteří produkt budou prostě používat a šířit. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na e-mailu poznavacky@email.com.
Hotový projekt
Při konfiguraci serveru je potřeba změnit údaje v souborech
connect.php
(připojení k databázi) a
emailSender.php
(připojení k e-mailové schránce).
Zdrojové kódy k české verzi jsou k dispozici zde. Tato verze je plně funkční na správně nakonfigurovaném localhostu, nebo i skutečném hostingu, avšak při nesprávném nastavení se mohou vyskytnout problémy s odesíláním e-mailů. Tuto verzi nedoporučujeme používat.
Zdrojové kódy k anglické verzi jsou k dispozici zde. Stejně jako u české verze mohou nastat potíže při nesprávném nastavení serveru. Toto je verze, která je pro soutěž hlavní.
Soutěž
Projekt byl vytvořen do programátorské soutěže ITnetwork summer 2019.
Vyjádření poroty
Porotce | Bodů | Hodnocení |
---|---|---|
![]() David Jančík |
4 | Myšlenka se mi moc líbí, ale za mě je tam ještě hodně práce. U testování bych očekával, že se otázky nebudou opakovat a jet do nekonečna, ale vybere se jich např. 20. A že na konci aplikace zobrazí nějaké zhodnocení a třeba na co se ještě zaměřit. V odpovědích by mohla být nějaká tolerance, např. zadání "moucha obecná" místo "moucha domácí" by nemusela být úplně špatná odpověď, ale třeba půlbod. Aplikace by mohla podporovat nějaký systém nápověd, je toho hodně, co by se dalo přidat. Nejsem si jistý, zda lze editovat kategorie. |
![]() Michal Čápka |
6 | Pěkná aplikace, hodila by se mi na gymplu, kde jsme měli podobné poznávačky 4x za rok, ať již na kroužkovce nebo na ryby. Kvíz nekončí vyhodnocením, to je škoda. Asi to máte v plánu, ale chybí mi zde i možnost vytvořit si vlastní kategorii, školy se mohou lišit v tom co po svých studentech chtějí. |
![]() David Čápka |
7 | Aplikace vypadá rozumně, je responzivní a reálně užitečná. Představoval bych si lepší statistiku než jen kolik organismů celkem jsem uhodl a mohlo by se dát nastavit kolik otázek v testu chci zobrazit. Bylo by určitě motivační vidět nějaký progress, např. v podobě progress baru, kolik otázek jsem již zodpověděl a kolik mi jich ještě zbývá. Je lepší dát si 4x 20 organismů než jich klikat 80 za sebou. |
Pro správnou funkci projektu na jiném zařízení je potřeba naimportovat databázi. Soubor pro import databáze je dostupný zde.
Anglickou verzi jsme publikovali i online, ale z důvodu chyby na straně poskytovatele hostingových služeb nefungují e-mailové služby. Odkaz na online verzi je zde.
Galerie

Stáhnout
Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami
Staženo 18x (1.71 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce PHP