Lekce 15 - Úroková míra
V minulém článku, Dopady nezaměstnanosti a jejich role v hospodářském cyklu, jsme se podívali na zásadní aspekt každé politiky - hospodářský cyklus.
Dnes se podíváme na ekonomiku z trošku jiného pohledu. Z pohledu obyčejných lidí, kteří si chtějí vzít půjčku, ale nevědí, kterou vybrat.
Ještě než začnu, musím zmínit, že následující článek nejde brát jako finanční poradenství a všechny rady v něm poskytnuté jsou obecně doporučené a využívané, nelze je tedy brát jako individuální rady.
O úrocích jsme mluvili v článku cíle měnové politiky a koronavirová krize. Víme tedy, že centrální banka stanovuje úroky pro půjčky či uložení likvidity bank u centrální banky (repo sazba, lombardní sazba, diskontní sazba). Mimo těchto úroků v ekonomice najdeme i mezibankovní úroky (když banka půjčuje bance), ale hlavně klientské úrokové sazby (úroková sazba, kterou úročí klient banky z úvěru, který mu banka poskytne).
Co to je úroková sazba?
Začneme klasickou definicí:
Úroková sazba je procentní vyjádření zvýšení půjčené částky za určité časové období. Úroková sazba vlastně určuje, kolik z jistiny musí dlužník za předem stanovenou dobu věřiteli (půjčujícímu) za půjčku či úvěr zaplatit.
Lidsky řečeno,
...konec náhledu článku...
Pokračuj dál
Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.
Koupit tento kurz
Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.
- Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
- Kvalitní znalosti v oblasti IT.
- Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.
Popis článku
Požadovaný článek má následující obsah:
V lekci si řekneme co je to úroková míra, co je RPSN, jak vybrat ten nejlepší úvěr, jaké jsou druhy úročení a proč se vůbec úvěry úročí.
Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.