Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu. Zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 15 - Úroková míra

V minulém článku, Dopady nezaměstnanosti a jejich role v hospodářském cyklu, jsme se podívali na zásadní aspekt každé politiky - hospodářský cyklus.

Dnes se podíváme na ekonomiku z trošku jiného pohledu. Z pohledu obyčejných lidí, kteří si chtějí vzít půjčku, ale nevědí, kterou vybrat.

Ještě než začnu, musím zmínit, že následující článek nejde brát jako finanční poradenství a všechny rady v něm poskytnuté jsou obecně doporučené a využívané, nelze je tedy brát jako individuální rady.

O úrocích jsme mluvili v článku cíle měnové politiky a koronavirová krize. Víme tedy, že centrální banka stanovuje úroky pro půjčky či uložení likvidity bank u centrální banky (repo sazba, lombardní sazba, diskontní sazba). Mimo těchto úroků v ekonomice najdeme i mezibankovní úroky (když banka půjčuje bance), ale hlavně klientské úrokové sazby (úroková sazba, kterou úročí klient banky z úvěru, který mu banka poskytne).

Co to je úroková sazba?

Začneme klasickou definicí:

Úroková sazba je procentní vyjádření zvýšení půjčené částky za určité časové období. Úroková sazba vlastně určuje, kolik z jistiny musí dlužník za předem stanovenou dobu věřiteli (půjčujícímu) za půjčku či úvěr zaplatit.

Lidsky řečeno,


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 255 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 15 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 46 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V lekci si řekneme co je to úroková míra, co je RPSN, jak vybrat ten nejlepší úvěr, jaké jsou druhy úročení a proč se vůbec úvěry úročí.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Jan Kaláb
Aktivity