Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Ladislav Šafránek:18.12.2021 19:12

Proč tu máte takovou kupu témat bez odpovědí, když je fórum zamýšleno hlavně jako podpora osob, co si zakoupí Vaše kurzy?

 
Odpovědět
18.12.2021 19:12
Avatar
Atrament
Tvůrce
Avatar
Atrament:18.12.2021 20:32

když je fórum zamýšleno hlavně jako podpora osob, co si zakoupí Vaše kurzy

Jak jsi na tohle přišel? Já žiju v domnění, že fórum je klasicky 'uživatelé uživatelům', takže to prostě závisí na ochotě a znalostech uživatelů daného fóra, redakce maximálně provádí nějakou tu kontrolu co se týče nevhodného obsahu a podobně.

Ale obecně dotazy které zůstanou bez odpovědi (mluvím pouze za sebe):
Často jsou to takové ty dotazy, kdy se někdo zeptá zkouším xyz a ono to nefunguje co s tím?, a ani se neobtěžuje postnout zdroják a chybový výpis. Na takové dotazy já už vůbec nereaguju.

Dost často jsou to dotazy, které nedávají vůbec smysl, případně snahou zjistit na co se dotyčný vlastně ptá bych zabil bůhví kolik času, takže taky smůla raději vůbec nereaguju. Možná je to tvrdé, ale pokud někdo nehodlá strávit svůj čas tím, aby pořádně a srozumitelně zformuloval dotaz, tak já nehodlám trávit svůj čas tím abych to zněj tahal jak z chlupaté deky.

Nereaguju na dotazy ve kterých tazatel přiložil zdrojové kódy jako obrázek, nebo postnul zdroják bez formátování. Teda mám v plánu na takové dotazy nereagovat, jelikož jsem měkký tak občas stejně zareaguju. Ale od nového roku už vážně na takové dotazy reagovat nebudu :)

No a samozřejmě jsou taky dotazy příliš specifické a mimo mé znalosti, takže tam taky nereaguju.

Jinak koukl jsem do několika sekcí fóra, a neřekl bych že je tam těch dotazů bez reakcí nějak extra moc, sem tam nějaký, valná většina se nějaké té reakce dočká...

Takže rada na závěr - pokud chceš aby na tvůj dotaz někdo reagoval, ujisti se, že jsi poskytl všechny možné informace, poskytl veškeré relevantní zdrojáky a chybové výpisy tak, aby ten po kom chceš, aby ti pomohl měl k dispozici co nejvíce informací.

 
Nahoru Odpovědět
18.12.2021 20:32
Avatar
Ladislav Šafránek:19.12.2021 9:29

Podle mě tím je ITnetwork sám proti sobě... nováčci tak mohou snadno získat dojem, že je na ně kašláno.
Já jsem zvyklý si tak nějak poradit sám, ale když je někdo skutečný n00b, může se cítit nepříjemně, a mě pak přijde fórum neefektivní. 😄

 
Nahoru Odpovědět
19.12.2021 9:29
Avatar
Odpovídá na Atrament
Matúš Olejník:19.12.2021 12:12

Podľa mňa by mohli aspoň komentáre, aj k plateným článkom, byť prístupné všetkým. Ja mám ochotu pomáhať, koľko krát vidím, že niekto sa niečo pýta, ale komentovanie mám zamknuté. Nakoľko X rokov robím v danom jazyku tak je pre mňa zbytočné kupovať si lekciu, ale pomohol by som rád.

Nahoru Odpovědět
19.12.2021 12:12
/* I am not sure why this works but it fixes the problem */
Avatar
Atrament
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Matúš Olejník
Atrament:19.12.2021 12:18

Jo přesně to mě kolikrát taky napadlo, lidi co by mohli poradit, si obvykle ty články neplatí, takže tam nemají přístup. Takže šance že tam člověk dostane odpověď je tím o dost zmenšená.

Ale nevím jak to vyřešit, protože kdybys umožnil přístup do diskuse pod ty články i těm co si je nezaplatili, tak by velice rychle byl kompletní obsah toho placeného článku zkopírován v diskusi, protože ten kdo by se snažil poradit by například u cvičení samozřejmě potřeboval jejich přesné zadání a podobně.

 
Nahoru Odpovědět
19.12.2021 12:18
Avatar
Odpovídá na Atrament
Matúš Olejník:19.12.2021 12:25

To je pravda, ale tým, že tu existujú tie skusenostné body by sa niečo vymyslieť dalo. Od nejakého skillu by človek mohol mať prístup, prípadne by si zvolil jeden jazyk do ktorého chce mať prístup.

Atď. atď. to už je len o nápade :D, ale myslím, že by to stálo za to. Aj ten človek čo za to platí by mal potom rýchlejšiu odozvu.

Nahoru Odpovědět
19.12.2021 12:25
/* I am not sure why this works but it fixes the problem */
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
Odpovídá na Atrament
DarkCoder:19.12.2021 15:06

Dotaz týkající se reagování resp. nereagování na dotazy uživatelů, kteří si zakoupili přístup k článku, je naprosto v pořádku a trefný.

Každému, kdo si článek zakoupí a na něco se v něm zeptá, by se mu mělo dostat patřičné odpovědi a to i v případě, že podání otázky není dokonalé.

Obsah fóra lze obecně rozdělit do následujících sekcí:

  • Výklad
  • Diskuze k výkladu
  • Příklady
  • Diskuze k příkladům
  • Cvičení
  • Diskuze k cvičení
  • Řešení k cvičením
  • Diskuze k řešení
  • Obecná diskuze

Výklad, příklady, cvičení, řešení je nejlepší postup výuky programování. Co bude veřejně přístupné a co placené je samozřejmě na Vás, nicméně dosti to může ovlivnit přístup uživatelů, kteří se chtějí něco naučit. Osobně bych nebyl spokojen s tím, že by se mi nedostalo určitě odezvy u článku, k němuž si přístup zaplatím. Zejména v počátcích to může nováčka odradit. Obsah fóra je celkem velký a reagovat na vše si vyžaduje spoustu času. Zde se dostávám k jádru dotazu. Určitě by bylo vhodné přenést část břímě na komunitu, resp. na zkušenější v dané oblasti, kteří by dokázali zareagovat na dotazy. Opravdu nepůsobí dobře, když se někomu nedostává odpovědi i v banálních případech. Aktuálně to funguje tak, že uživatelé vidí kdo reaguje na dotazy. Tam kam mám přístup a někdo se na něco ptá, reaguji. Ne všude (placené články) to jde a to i přesto, že vidím, že někdo se na něco táže. Ale jelikož nemám přístup, nemohu na danou věc reagovat. Sám dostávám soukromé zprávy od uživatelů, kteří něco potřebují a řeší se záležitosti tam.

Vrátím-li se zpátky k sekcím fóra. Začnu od obecné diskuze, ta by měla být veřejná komukoli, což je. Diskuze k jakékoli sekci (výklad, příklady, cvičení, řešení) by měla být dostupná. Zde by se určitě dalo vymyslet něco s počtem správných řešení na dotazy. Pokud není přístup k výkladu, těžko může někdo reagovat na vylepšení, doplňování informací i opravování chyb. Ale to je cena za nepřístup k článku. Je samozřejmě těžké rozlišit ty, co se chtějí podílet na úpravách a zlepšování od těch, kteří se chtějí něco naučit.

Ti kdo se chtějí něco naučit chtějí výklad, ukázkové příklady, cvičení a jejich řešení a reakce v podobě diskuze. Ti co chtějí radit, chtějí přístup k cvičení a diskuzi.

Když už jsem u těch cvičení, proč existují cvičení pouze pro základní konstrukce a nikoli pro ostatní sekce (bavím se o sekci programování v C)? Jak si pak může někdo procvičit téma na něco na co nejsou příklady? Třeba taková sekce o ukazatelích, bez které se opravdové programování v C neobejde, nemá žádný příklad! Pak to dopadá tak, že je nutné psát alespoň pár příkladů do diskuze, které by měly být v samostatném článku.

Nahoru Odpovědět
19.12.2021 15:06
"I ta nejlepší poučka postrádá na významu, není-li patřičně předána." - DarkCoder
Avatar
Atrament
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na DarkCoder
Atrament:19.12.2021 17:12

Aby nedošlo k mýlce - já nejsem oficiálně členem redakce ani nejsem zaměstnanec ITNetwork, takže se k tématu vyjadřuji jenom jako někdo, kdo se snaží být aktivní právě na tom fóru ve svém volném čase.

Je třeba rozlišovat mezi diskusemi pod lekcemi a diskusemi ve fóru.

Chápu a souhlasím s tím, že pod placenými články by měly být dotazy zodpovídány nejlépe autorem článku případně někým z redakce. Tam je to jasné, uživatel si zaplatil, redakce či autor by se měla postarat, aby za své peníze dostal odpověď.

Ale fórum vnímám jako podružnou funkci portálu ITNetwork, která není nijak zpoplatněna, a která s lekcemi vlastně nemá nic společného, a tudíž redakce není nijak morálně zavázána tam reagovat.

 
Nahoru Odpovědět
19.12.2021 17:12
Avatar
Atrament
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na DarkCoder
Atrament:19.12.2021 17:17

Ještě k těm cvičením - místo psaní těch příkladů do diskuse, proč je teda rovnou nesepíšeš do článku a nepublikuješ? Věřím že by to redakce jenom uvítala a ještě si přivyděláš pár peněz ;)

 
Nahoru Odpovědět
19.12.2021 17:17
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
Odpovídá na Atrament
DarkCoder:19.12.2021 21:55

Pravda, jelikož se jedná o zásah do systému, je to otázka spíše na členy ITNetwork nežli na super redaktora, zda nějakým způsobem umožní přístup k diskuzi a poskytnou tak možnost reagovat vybraným členům na příspěvky jiných. Každopádně by někdo, měl reagovat na příspěvky v placených článcích. Zda to bude autor článku, expert z redakce, nebo někdo jiný. Přeci jen shromažďovat body za řešení a kupovat za ně přístup k článku jen aby se mohlo poradit druhým je zdlouhavý proces.

Obecné diskuzní fórum naopak beru jako důležitou součást sítě. Ano, z hlediska nezpoplatněného obsahu není povinnost někým z redakce na příspěvky reagovat, ale dává to sítí obrovskou prestiž ze které může vytěžit mnohem více. Vždyť Učíme národ IT.

Umožnit reagovat na příspěvky uživatelům mající patřičný počet bodů za řešení by tomu rozhodně napomohl.

Co se týká publikace mých článků, to už mi navrženo bylo. Proč tomu tak není, redakce ví. Ale třeba se to v budoucnu změní a s redakcí se dohodneme.

Nahoru Odpovědět
19.12.2021 21:55
"I ta nejlepší poučka postrádá na významu, není-li patřičně předána." - DarkCoder
Avatar
Ladislav Šafránek:20.12.2021 10:31

Mluvíte mi z duše, pánové. :)

 
Nahoru Odpovědět
20.12.2021 10:31
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:21.12.2021 14:48

komentare k placenym clankum nemaji smysl, pokud nevidis ten clanek, zadani ulohy. A to zas nechces ukazat neplaticimu uzivateli bez zaplaceni :)

 
Nahoru Odpovědět
21.12.2021 14:48
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
Odpovídá na Peter Mlich
DarkCoder:21.12.2021 16:36

Ti kdo se chtějí něco naučit chtějí výklad, ukázkové příklady, cvičení a jejich řešení a reakce v podobě diskuze. Ti co chtějí radit, chtějí přístup k cvičení a diskuzi.

To je citace z mého úvodního příspěvku, ve které se zmiňuji o přístupu nejen k diskuzi, ale i ke cvičení. Samotné cvičení bez řešení a zpětné vazby Ti znalosti nedá, takových se dají vymyslet nespočet. A jen za samotná cvičení, rozumějme zadání, bych neplatil. Ale každého věc. To až když se zpřístupní řešení a vysvětlí se co a proč, tak to má teprve hodnotu. Proto řešení by neměla být zpřístupněna těm, co radí, ale zpoplatněna. Jsou určena pro ty co se chtějí naučit. Výklad a pochopení problematiky je ale na tom všem nejdůležitější a nejcennější. A neočekávám, že autor článku či expert na danou sekci v redakci bude sám o sobě aktivní, aby reagoval v placeném článku na dotazy. Proto vznikl tento příspěvek, aby se mohla zapojit i zdejší komunita. Konkrétně znalci daného jazyka, kteří svými znalostmi přesvědčí a získají tak přístup i k placenému obsahu (cvičení a diskuzi), aby mohli zastoupit autora či někoho z redakce a poskytnout tak seriózní odpověď na otázku uživatele, který si přístup k článku zaplatil.

Nahoru Odpovědět
21.12.2021 16:36
"I ta nejlepší poučka postrádá na významu, není-li patřičně předána." - DarkCoder
Avatar
Ladislav Šafránek:22.12.2021 8:53

"A neočekávám, že autor článku či expert na danou sekci v redakci bude sám o sobě aktivní..."
Pročpak? Že by narcismus? 🤣

 
Nahoru Odpovědět
22.12.2021 8:53
Avatar
weverka
Člen
Avatar
weverka:22.12.2021 9:45

Diskuzi sleduji dlouho a nevěděl jsem zda se zapojit. Fórum je volně přístupné pro ty co chtějí poradit. Mám pocit že poradí opradu s čímkoliv. Diskuze pod neplacenými články je taktéž dobrá, člověk se může zeptat přímo čemu nerozumí a nemusí hned zakládat nové vlákno ve fóru. Pod placenými články to je jiná. Když chce někdo radit, tak si musí článek nejdříve koupit. Tudíž, pokud nikdo z nějakého důvodu nebude chtít koupit konkrétní článek, nikdo lidem neodpoví. Nevím zda to tak je ale podle mně alespoň člověk co článek napsal by měl mít přístup, jelikož je to jeho článek a tudíž by mělo být jedno zda je placený nebo ne. Je to vlastnictví jisté osoby a ta by měla mít plný přístup. Nebo by mohli lidé od nějaké role, třeba člen IT Redactor Gang nebo něco takového, mít přístup k placeným článkům.

Ještě jednou nevím jak to má autor článku, nikdy jsem žádný nenapsal, ale diskuze pod placeným článkem je podle mně na nic. Kolikrát jsem chtěl poradit, že jsem viděl pod článkem "Nějaký název související s tím co umím" a poté článek rozkliknu a zaplať. Minimálně by měla být diskuze přístupná všem lidem a jen článek samotný by měl být uzamčený.

Nahoru Odpovědět
22.12.2021 9:45
Weby jsou budoucnost IT
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 15 zpráv z 15.