Discount week - September
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Ježour (Hedgehog) v GameMakeru

Tenhle miniaturní prográmek jsem natvořil coby ukázku, když bylo jako téma soutěže Machr vybráno přecházení silnice ve stylu hry Frogger. Původně jsem ani neměl v úmyslu přidávat to sem jako článek, ale sdraco byl neodbytný, tak to tu je a třeba se to i někomu bude líbit. Když by někdo dokonce trpěl přemírou volného času, může do toho natvořit nějaké další levely, za předpokladu, že tady budou taky zveřejněny (stačí link v diskuzi pod článkem). Nemělo by být totiž těžké přiklikat k tomu další místnosti v podobném duchu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nápad vznikl celkem spontánně a vlastně jsem nad tím ani nestrávil mnoho času. Nejdéle jsem si hrál s autíčky okolo, protože jsem byl líný psát jim pořádný pathfinding a původně jelo první prostě to, které bylo v místnosti starší podle svého id. Pak mi to přišlo hloupé jak do sebe pořád narážejí a hlavně se zasekávaly, když se jich potkalo víc. Tak jsem chvíli klikal a přepsal jsem to alespoň tak, že se "koukají" kousek napřed po trase a pokud tam hrozí kolize, tak zpomalí. Je jasné, že ideální "traffic simulation" by bylo, aby se auta řídila podobnými pravidly jako v reálu, např. přednost zprava a analýza kompletní situace před autem. Ono hlavně záleží na tom, jak jsou položeny cesty. Při současném systému, kdy auta pouze zpomalují není přípustné zadat dvě cesty přímo proti sobě. To by totiž auta zpomalovala obě a čekalo by jedno na druhé. U takového zadání člověk pochopí, proč jsou na světě pravidla silničního provozu a proč jsou tak zbytečně obsáhlá, když by stačilo pravidlo "Kdo je větší, ten dřív jede." :-)

Animaci ježka jsem vyráběl sám a trochu jsem ji odflákl. I když to zas taková hrůza není díky tomu, že rychlost animace reaguje na rychlost pohybu a sprite se otáčí plynule dokola. Auto je free clipart z webu překreslený a upravený do podobného stylu s ostatní grafikou. Okolní prostředí je stejně jako ježek moje ruční malování ve vnitřním sprite editoru Game Makeru. Hudbu jsem stáhl z pdmusic.org a jestli jsem licenci dobře pochopil je zdarma pro nekomerční účely. K tomu jen taková zajímvost - hudba je public domain, ale MIDI soubor má vlastní odlišná autorská práva. To pak člověk neví, jestli má fandit pirátům nebo si trápit hlavu právnickou změtí v angličtině.

Motiv ježka mě napadl vlastně proto, že je každou chvíli vidím chudáky přejeté různě po cestách. U téhle hry můžete ježkovi přece jen trochu pomoct, protože vy narozdíl od něj víte, že před není dobrý nápad sbalit se do kuličky a čekat. Tímto se trochu omlouvám za poměrně realisticky nechutný sprite rozjetého ježka. Cílem hry je dorazit na políčko označené šnekem. Pro ty kteří by to náhodou, čistě náhodou nevěděli, ježek se neživí červenými jablíčky, ježek je hmyzožravec. Slimáci a šneci sice nejsou hmyz, ale ježek jimi nepohrdne a tak je to jako cíl mise celkem korektní značení. Jinak je to proto, že jsem ho už dříve nakreslil, když mě napadl námět na hru - závody šneků. K realizaci nedošlo a tak zbyl v adresáři volný sprite.

No a teď už se přestanu vykecávat a popřeju vám úspěšné kličkování mezi nevypočitatelnými autíčky.


Galerie

Hra byla vytvořena v roce 2013.

 

Stáhnout

Staženo 213x (3.37 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce GameMaker

 

Všechny články v sekci
GameMaker - Jednoduché hry
Článek pro vás napsal TomBen
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
-
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!