80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP

Ikony versus GML

Je hodně uživatelů, kteří si oblíbili Game Maker, ale neumí žádný programovací jazyk a programování ani za mák nerozumí. Baví je dělat jednoduché hry v Game Makeru, ale občas se zaseknou, když jim to či ono nefunguje podle jejich představ.

Přitom od klikání k programování je v Game Makeru jen velmi malý krůček a mnoho programátorů začínalo právě s Game Makerem. Proto si myslím, že nejdůležitější je prostě s kódem začít.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Přiložený interaktivní prezentace uvádí některé zásadní rozdíly mezi kódem a ikonami jako takovou menší prezentaci, kterou stojí za to shlédnout ať už Game Maker umíte nebo ne.

Zdroják je napsaný v GML a kromě názorných příkladů jsou v něm především ikony Execute Code. Také si na něm ti, kteří se považují za velice zkušené v GML kódu, mohou otestovat svoje znalosti a pokusit se pochopit jak program funguje. Většina kódu obsahuje srozumitelné komentáře a lze z něj vytěžit řadu programovacích technik. ( např. dědičnost, surfaces, konstrukce with, umělé vyvolání událostí apod. )

Pro začátečníky stačí shlédnout prezentaci a začít psát svoje první kódy. Úspěchy přijdou velice rychle, to mi můžete věřit. Jinak samozřejmě mohou pomoci tutoriály dostupné tady na ITnetwork. Kdykoli můžete požádat o radu zkušenější kolegy na diskuzním fóru a v neposlední řadě je u většiny zde zveřejněných programů dostupný i jejich zdrojový kód, takže si lze prohlížet, jak ostatní dosahují svých zajímavých výsledků.

Sekce Game Makeru na ITnetwork je tady pro všechny, kdo začínají, i pro ty kteří už něco dokázali a určitě je taky příjemné se pochlubit vlastními úspěchy. Zkušení programátoři jistě uznají vaše nemalé úsilí i v případě, že jde jen o první nesmělé pokusy.

Každopádně bych měl radu pro všechny, kdo přidávají dotazy do diskuzního fóra nebo pod tématické články. Přikládejte v největší možné míře zdrojové soubory toho, na čem pracujete a čeho se dotazy týkají. Když se budete ptát, proč vám panáček prochází zdí, je docela těžké hádat, co jste vlastně naklikali špatně, když to nikde není vidět.

Závěrem svých obstojně dlouhých keců vám chci popřát hodně dobrých a hlavně úspěšně dokončených her, protože o tom je ten Game Maker ze všeho nejvíc.


 

Stáhnout

Staženo 270x (1.37 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce GameMaker

 

Všechny články v sekci
GameMaker - základy a ikonky
Článek pro vás napsal TomBen
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
-
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Theodor Johnson
Redaktor
Avatar
Theodor Johnson:27.7.2013 15:20

Máš pravdu, taky jsem začínal s GM, pak jsem dělal i GML, a teď díky zdejší komunitě dělám C#, ale nikdy bych nepochopil jak se dá něco naprogramovat, nebýt začátků v GM a GML

Odpovědět
27.7.2013 15:20
Mo8ilε 15 Ѐλđ
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Martin Skalík
Redaktor
Avatar
Martin Skalík:21.6.2015 7:01

Tome, ten program ikony vs GML byl hezky promyšlený a mě se hodně líbil.

 
Odpovědět
21.6.2015 7:01
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.