Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Lekce 2 - Git - Instalace a vytvoření repositáře

V minulém dílu seriálu o Gitu jsme si uvedli ejho historii a principy. V dnešním dílu se podíváme na instalaci a tvorbu repositáře.

Instalace a vytvoření repositáře

Git klienti

Pro Git existuje spousta klientů. V základu se s Gitem pracuje v příkazovém řádku (jak to také budeme většinu času dělat v našem návodu), ale různé společnosti mají GUI nadstavby, které pouze převádějí kliknutí na nějaký příkaz. Jako se vším, jakmile se naučíte, jak to funguje pod tím, bude pro vás přechod na GUI hračkou.

Jeden klient je ke stažení na domovských stránkách Gitu (http://git-scm.com). Tohoto klienta budeme používat také my. Kromě toho existují další klienti. Pro představu uvedu TortoiseGit nebo GitHub, který má vlastního klienta. Dále je tu Git Extension, SmartGit a spousta dalších. Všechny dělají prakticky totéž. Já je používám především k vizualizaci historie nebo k přidávání souborů, protože psát 30x stejný příkaz pouze s jiným souborem není moc praktické.

Navíc velká spousta IDE má již Git zabudovaný v sobě. Buď si jej sami nainstalují, nebo detekují již nainstalovaný Git. Některé z těchto IDE jsou NetBeans, PhpStorm nebo i Visual Studio.

Instalace

Jako příklad ukážu instalaci Gitu na Windows. Na OS X je postup téměř totožný. Pro Linux je postup vypsán přímo na webu Gitu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Na první stránce vás přivítá Git Setup Wizard. Po odsouhlasení licenční podmínek se dostanete na stránku, která vypadá nějak takto.

Výběr komponent při instalaci Git

První dvě volby jsou jasné, ptá se vás, jestli přidat ikony do nabídky „Rychlý start“ nebo na plochu. Další nabídka je zajímavější. Ptá se na integraci do Windows Exploreru. To je nabídka, která se zobrazí, když kliknete pravým tlačítkem myši. My zaškrtneme pouze „Git Bash Here“. Přes GUI se lze dostat k repositáři jednoduše a „Advanced context menu“ přidá pouze práci s větvemi. Další dvě možnosti jsou jestli se mají konfigurační soubory otevírat výchozím editorem (nepotřebujeme) a jestli se mají .sh soubory otevírat v Bashi (také nepotřebujeme). Poslední možnost je použití fontu v příkazové řádce, zde je rozhodnutí na každém z vás. Přesuneme se dál.

Uprava Path

Zde máme možnost nastavit, jak se bude Git ovládat. Jedna možnost je pouze z nainstalované příkazové řádky, druhá je z příkazové řádky Windows (připíše zároveň záznam do Path) anebo instalace přepíše celou Path, což bude mít za následek i přepsání některých Windows služeb. My necháme první možnost.

V posledním okně vybereme možnost konverze textů. Je to důležité, jestliže pracujete s vývojáři pod jiným operačním systémem, protože Linux a Windows používají jiný znak pro ukončení řádku. První možnost je určená pro Windows, druhá pro Unixové systémy. Třetí možnost neprovádí žádnou konverzi. Po stisknutí tlačítka „Next >“ se Git nainstaluje na váš počítač.

Kontrola instalace

Po instalaci si vytvořte novou složku. Když ji otevřete a kliknete do ní pravým, měla by se vám zobrazit nabídka a v ní by mělo být na výběr „Git Bash Here“. Po stisknutí se zobrazí příkazová řádka. Po zadání příkazu git help se zobrazí nápověda.

Napověda Git help

Nastavení Gitu

Po instalaci je ještě potřeba říci Gitu kdo jste. Slouží k tomu dva jednoduché příkazy na nastavení jména a emailu. Těmito údaji poté bude podepsán každý commit, který provedete.

git config --global user.name „VašeJméno“
git config --global user.email „Váš[email protected]

Veškerá nastavení potom najdete pod příkazem git config --list. Nastavení hodnoty poté probíhá stejně jako u user.name a user.email.

Vytvoření repositáře

Vytvořit můžete buď nový repositář, nebo si stáhnout již existující. Příkazem git init vytvoříte nový repositář. Ale pozor, až do prvního commitu není repositář vytvořen fyzicky. Repositář lze také vytvořit ve složce už rozpracovaného projektu. Soubory zůstanou zachovány, ale opět platí předchozí pravidlo. Dokud nepřidáte soubory a necommitnete je, není repositář vytvořen fyzicky.

Pro naše účely si stáhneme již existující repositář. Poslouží nám k tomu Git samotný. Na stránkách GitHubu najdete „HTTP clone URL“ s hodnotou https://github.com/git/git.git. Stejně jako Git, i jakýkoliv jiný projekt se stahuje naprosto stejně a to příkazem git clone. Náš příkaz tedy bude vypadat git clone https://github.com/git/git.git. Tím se vytvoří nová složka „Git“ a v ní budou zdrojové kódy Gitu. Gratuluji, právě jste si stáhli váš první repositář.

Klonování repositáře v Gitu

V příštím díle se podíváme na základní práci s Gitem.


 

Předchozí článek
Git - Historie a principy
Všechny články v sekci
Git
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Jak se ti líbí článek?
26 hlasů
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (9)

Avatar
Neaktivní uživatel:30.1.2016 20:17

Ok. Ďakujem. Len som čítal zaškrtnúť a vidím od škrtnuté. Ktoré má byť? :-)

Odpovědět
30.1.2016 20:17
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Patrik Valkovič:30.1.2016 20:20

Tak jak je to napsané, zaškrtnout (tedy změnit oproti tomu, co tam je).

Odpovědět
30.1.2016 20:20
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Honza Rada
Člen
Avatar
Honza Rada:15.8.2017 10:23

Má ho VS2017

Odpovědět
15.8.2017 10:23
#c#
Avatar
Honza Rada
Člen
Avatar
Honza Rada:15.8.2017 10:36

A používá se stejně?

Odpovědět
15.8.2017 10:36
#c#
Avatar
Šimon Adámek
Redaktor
Avatar
Šimon Adámek:11.3.2019 12:05

Zdravím, v MINGW (Git Bash) mi nefunguje diakritika, nevíte jak ji povolit?

 
Odpovědět
11.3.2019 12:05
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Šimon Adámek
Redaktor
Avatar
Šimon Adámek:11.3.2019 16:39

Omlouvám se za zbytečný dotaz, po restartu PC to začalo fungovat (nojo Widle) :-)

 
Odpovědět
11.3.2019 16:39
Avatar
Reaktivní uživatel:1.6.2019 16:29

Stejně jako Git, i jakýkoliv jiný projekt se stahuje naprosto stejně a to příkazem git clone.

Mohl bych poprosit o odstranění toho „naprosto stejně a to“? Trochu mě to zmátlo.

Stejně jako Git, i jakýkoliv jiný projekt se stahuje příkazem git clone.

Odpovědět
1.6.2019 16:29
Kdo je připraven, toho zaskočí něco jiného
Avatar
Gina Jana Dvořáková:17. března 9:40

Na tohle jsem asi blbá. Bohužel mi návod nefunguje, včetně toho, že se mi ukazují úplně jiná okna :-( Že by to bylo jinou verzí?

 
Odpovědět
17. března 9:40
Avatar
Odpovídá na Gina Jana Dvořáková
Patrik Valkovič:17. března 11:31

Musíš to první stáhnout.

Odpovědět
17. března 11:31
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
Gina Jana Dvořáková:17. března 12:06

Stažené to bylo. Měla jsem jinou nejnovější verzi neodpovídající návodu. Řešení jsem našla na youtube. Už mi vše funguje a jdu dál s verzí 2.31.0

 
Odpovědět
17. března 12:06
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 19. Zobrazit vše