Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C a C++. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
c++ week

Lekce 2 - Git - Instalace a vytvoření repositáře

V minulém dílu seriálu o Gitu jsme si uvedli ejho historii a principy. V dnešním dílu se podíváme na instalaci a tvorbu repositáře.

Instalace a vytvoření repositáře

Git klienti

Pro Git existuje spousta klientů. V základu se s Gitem pracuje v příkazovém řádku (jak to také budeme většinu času dělat v našem návodu), ale různé společnosti mají GUI nadstavby, které pouze převádějí kliknutí na nějaký příkaz. Jako se vším, jakmile se naučíte, jak to funguje pod tím, bude pro vás přechod na GUI hračkou.

Jeden klient je ke stažení na domovských stránkách Gitu (http://git-scm.com). Tohoto klienta budeme používat také my. Kromě toho existují další klienti. Pro představu uvedu TortoiseGit nebo GitHub, který má vlastního klienta. Dále je tu Git Extension, SmartGit a spousta dalších. Všechny dělají prakticky totéž. Já je používám především k vizualizaci historie nebo k přidávání souborů, protože psát 30x stejný příkaz pouze s jiným souborem není moc praktické.

Navíc velká spousta IDE má již Git zabudovaný v sobě. Buď si jej sami nainstalují, nebo detekují již nainstalovaný Git. Některé z těchto IDE jsou NetBeans, PhpStorm nebo i Visual Studio.

Instalace

Jako příklad ukážu instalaci Gitu na Windows. Na OS X je postup téměř totožný. Pro Linux je postup vypsán přímo na webu Gitu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Na první stránce vás přivítá Git Setup Wizard. Po odsouhlasení licenční podmínek se dostanete na stránku, která vypadá nějak takto.

Výběr komponent při instalaci Git

První dvě volby jsou jasné, ptá se vás, jestli přidat ikony do nabídky „Rychlý start“ nebo na plochu. Další nabídka je zajímavější. Ptá se na integraci do Windows Exploreru. To je nabídka, která se zobrazí, když kliknete pravým tlačítkem myši. My zaškrtneme pouze „Git Bash Here“. Přes GUI se lze dostat k repositáři jednoduše a „Advanced context menu“ přidá pouze práci s větvemi. Další dvě možnosti jsou jestli se mají konfigurační soubory otevírat výchozím editorem (nepotřebujeme) a jestli se mají .sh soubory otevírat v Bashi (také nepotřebujeme). Poslední možnost je použití fontu v příkazové řádce, zde je rozhodnutí na každém z vás. Přesuneme se dál.

Uprava Path

Zde máme možnost nastavit, jak se bude Git ovládat. Jedna možnost je pouze z nainstalované příkazové řádky, druhá je z příkazové řádky Windows (připíše zároveň záznam do Path) anebo instalace přepíše celou Path, což bude mít za následek i přepsání některých Windows služeb. My necháme první možnost.

V posledním okně vybereme možnost konverze textů. Je to důležité, jestliže pracujete s vývojáři pod jiným operačním systémem, protože Linux a Windows používají jiný znak pro ukončení řádku. První možnost je určená pro Windows, druhá pro Unixové systémy. Třetí možnost neprovádí žádnou konverzi. Po stisknutí tlačítka „Next >“ se Git nainstaluje na váš počítač.

Kontrola instalace

Po instalaci si vytvořte novou složku. Když ji otevřete a kliknete do ní pravým, měla by se vám zobrazit nabídka a v ní by mělo být na výběr „Git Bash Here“. Po stisknutí se zobrazí příkazová řádka. Po zadání příkazu git help se zobrazí nápověda.

Napověda Git help

Nastavení Gitu

Po instalaci je ještě potřeba říci Gitu kdo jste. Slouží k tomu dva jednoduché příkazy na nastavení jména a emailu. Těmito údaji poté bude podepsán každý commit, který provedete.

git config --global user.name „VašeJméno“
git config --global user.email „Váš[email protected]

Veškerá nastavení potom najdete pod příkazem git config --list. Nastavení hodnoty poté probíhá stejně jako u user.name a user.email.

Vytvoření repositáře

Vytvořit můžete buď nový repositář, nebo si stáhnout již existující. Příkazem git init vytvoříte nový repositář. Ale pozor, až do prvního commitu není repositář vytvořen fyzicky. Repositář lze také vytvořit ve složce už rozpracovaného projektu. Soubory zůstanou zachovány, ale opět platí předchozí pravidlo. Dokud nepřidáte soubory a necommitnete je, není repositář vytvořen fyzicky.

Pro naše účely si stáhneme již existující repositář. Poslouží nám k tomu Git samotný. Na stránkách GitHubu najdete „HTTP clone URL“ s hodnotou https://github.com/git/git.git. Stejně jako Git, i jakýkoliv jiný projekt se stahuje naprosto stejně a to příkazem git clone. Náš příkaz tedy bude vypadat git clone https://github.com/git/git.git. Tím se vytvoří nová složka „Git“ a v ní budou zdrojové kódy Gitu. Gratuluji, právě jste si stáhli váš první repositář.

Klonování repositáře v Gitu

V příštím díle se podíváme na základní práci s Gitem.


 

Předchozí článek
Git - Historie a principy
Všechny články v sekci
Git
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Git - Základy
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Uživatelské hodnocení:
97 hlasů
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (16)

Avatar
Gina Jana Dvořáková:17.3.2021 9:40

Na tohle jsem asi blbá. Bohužel mi návod nefunguje, včetně toho, že se mi ukazují úplně jiná okna :-( Že by to bylo jinou verzí?

 
Odpovědět
17.3.2021 9:40
Avatar
Patrik Valkovič
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na Gina Jana Dvořáková
Patrik Valkovič:17.3.2021 11:31

Musíš to první stáhnout.

Odpovědět
17.3.2021 11:31
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
Gina Jana Dvořáková:17.3.2021 12:06

Stažené to bylo. Měla jsem jinou nejnovější verzi neodpovídající návodu. Řešení jsem našla na youtube. Už mi vše funguje a jdu dál s verzí 2.31.0

 
Odpovědět
17.3.2021 12:06
Avatar
dronkarll
Člen
Avatar
dronkarll:15.8.2021 21:54

Jako vzdy srozumitelne a jasne

 
Odpovědět
15.8.2021 21:54
Avatar
Josef Prokeš:28.11.2021 6:56

Nevím proč bych měl používat příkazový řádek. GitHub má všechno v GUI a command.com mi přijde jako trapárna

 
Odpovědět
28.11.2021 6:56
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Josef Prokeš
Lukáš Kučavík:11. ledna 19:55

Protože pravý programátor dokáže pracovat v terminálu a tím si pomocí příkazů zjednodušovat a zrychlovat práci. Taky jsem si poprvé říkal proč bych měl něco takového dělat. A jako bonus můžeš kódit před lidmi, kteří neví o programování zhola nic a budeš vypadat jako hacker ;) Myš a touchpad je pro amatéry :)

Odpovědět
11. ledna 19:55
Každý je zodpovědný za svůj život. Ale ne každý je ochoten tuto zodpovědnost přijmout.
Avatar
Odpovídá na Lukáš Kučavík
Josef Prokeš:12. ledna 0:23

Dost častá představa, že sedíš v prosklené kukani, svítí na tebe pětikilo a všichni tají dech, jak jsi geniální. Každýmu jsi ukradenej.

 
Odpovědět
12. ledna 0:23
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Odpovídá na Josef Prokeš
Atrament:12. ledna 16:36

Ještě častější je mylná představa, že někoho tam venku na internetu zajímá co tobě přijde jako trapárna ;)

 
Odpovědět
12. ledna 16:36
Avatar
Odpovídá na Atrament
Lukáš Kučavík:12. ledna 18:40

Pánové, hlavní myšlenka mého komentáře byla, že být schopen ovládat terminál může být pro pro určité programátory jistou výhodou ale to neznamená, že to musí každý nutně ovládat. Kódit např. na Macu přes iTerm a zsh je prostě víc sexy než si to jen neklikat v nějakém prostředí. Stejně tak jako se např. naučit efektivně používat zkratky abych musel na touchpad sahat úplně minimálně. Vše je to o zefektivnění a zrychlení práce, což pak znamená více volného času pro sebe, případně pro rodinu či blízké přátele. Nějaké hašteření v komentářích mi přijde zcela zbytečné.

Odpovědět
12. ledna 18:40
Každý je zodpovědný za svůj život. Ale ne každý je ochoten tuto zodpovědnost přijmout.
Avatar
Kristián Lörincz:27. ledna 15:41

Ahoj, bohužel musim říct, že tenhle tutoriál neni moc dobře napsanej. Pro úplnýho začátečníka to je matoucí, některý věci nejsou moc jasně vysvětleny.

 
Odpovědět
27. ledna 15:41
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 26. Zobrazit vše