Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

Lekce 1 - Úvod do LaTeXu

Zajímá vás, co je to LaTeX? Chcete se v něm naučit? Přečtěte si tento tutoriál o profesionální sazbě dokumentů v sázecím nástroji LaTeX a budete umět profesionálně a hlavně bez chyb sázet dokumenty.

Obsah dílu

V 1. díle seriálu o sazbě dokumentů v LaTeXu si řekneme, co to vlastně LaTeX je, proč bychom ho měli používat a jak ho nainstalovat. Zároveň si na konci dílu vysázíme 1. dokument, abychom věděli, zda-li vše funguje jak má.

Motivace

Pokud se budete chtít živit jako grafik / kodér / programátor, určitě budete někdy muset napsat například technickou dokumentaci. Pokud budete psát obyčejný text třeba ve MS Word nebo nějaké jeho open-source napodobenině, bude to jednoduché a rychlé. Co když ale budete muset napsat dokument s ukázkami zdrojových kódů? To teprve zjistíte, jak moc jsou WYSIWYG editory nepraktické. Pokud toto zjistíte, je pravý čas naučit se sázet dokumenty profesionálně a to třeba v LaTeXu. Výhody LaTeXu jsou nesporné. Myslím, že hlavní výhodou, kterou ocení hlavně návštěvníci tohoto webu, je automatické zvýrazňování syntaxe zdrojových kódů, barevné odlišení komentářů a mnoho dalšího. Také se nemusíte bát, že napíšete nějaký dlouhý dokument třeba ve Wordu, dáte uložit jako PDF a po otevření s hrůzou zjistíte, že se celý dokument rozházel. To se v LaTeXu stát nemůže.

Pokud třeba nepatříte mezi výše uvedené profese, ale píšete například seminární práci z Matematiky, určitě oceníte hlavní výhodu, kvůli které LaTeX vlastně vznikl. Touto výhodou je profesionální sazba rovnic. Sázení rovnic umožňují i WYSIWYG editory, ale pouze v omezené míře, s LaTeXem se vám otevřou nevídané možnosti a nebudete vůbec ničím omezováni.

Úvod

Abychom si mohli vysvětlit, co je to LaTeX [latech], musíme nejdříve vědět, co je TeX. Jedná se o program pro počítačovou sazbu. Také by se dal definovat jako kompilátor zdrojového kódu, který zkompiluje zdrojový kód ve formátu .tex do výstupního grafického souboru ve formátu DVI, který se dá následně převést například do formátu PDF. LaTeX je jeho nadstavba a doplňuje ho o balíčky maker, která sázení usnadňují.

Historie

Mnohé z vás určitě zajímá (většinu asi ne) něco málo o historii LaTeXu (popř. TeXu). Vás, které historie nezajímá, rovnou odkáži na následující kapitolu, která se věnuje instalaci potřebných součástí.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

TeX vytvořil profesor Donald Ervin Knuth v roce 1978. Vytvořil jej z toho důvodu, že nebyl spokojen s tehdejší kvalitou počítačové sazby. TeX, tak jak ho existuje dnes, vznikl v roce 1987. Dva roky předtím, v roce 1985, vznikla první verze LaTeXu. Vytvořil jej americký počítačový specialista Leslie Lamport. Od této doby je TeX i LaTeX pravidelně aktualizován a revidován.

Zajímavost: Autor TeXu vyjádřil přání, aby po jeho smrti vývoj TeXu skončil a aktuální verze byla označena číslem pí.

Instalace

Jediné, co potřebujete k psaní dokumentů v nástroji LaTeX, je kompilátor a balíčky maker, které v kódu používáte. Samotný kód můžete poté napsat ve vašem oblíbeném editoru. O nainstalování všeho potřebného se postará například MiKTeX (pouze pro systém Windows). Instalace je velmi intuitivní, a proto mi připadá zbytečné se o ní dále rozepisovat. Pokud by jste i přesto potřebovali s instalací pomoct, existuje pár návodů.

Hlavní výhodou balíčku MiKTeX je, že pokud se rozhodnete pro použití nějakého balíčku maker, který není výchozí, MiKTeX ho sám nainstaluje a vy se nemusíte o nic starat.

Kdy je dobré použít LaTeX

LaTeX, popř. TeX, se dá využít na psaní téměř libovolného dokumentu. Od obyčejných stránkových referátů až po rozsáhlé seminární práce. Výhody psaní dokumentů v LaTeXu ale pocítí hlavně ti, kteří píší nějakou vědeckou práci, kam musí vkládat zdrojové kódy, matematické rovnice atd.

První dokument

Hned si zkusíme napsat první dokument, abychom vyzkoušeli, jestli vše funguje tak, jak má. Otevřete si váš oblíbený textový editor (já osobně používám TeXworks, protože má implementovaný kompilátor), vytvořte si nový soubor HelloWorld.tex a napište do něj následující kód.

\documentclass{article} %deklarace typu dokumentu
\usepackage[latin2]{inputenc} %kódování
\usepackage[czech]{babel} %jazyk dokumentu

\begin{document}
    Hello World!
\end{document}

Soubor uložte. Následně soubor přeložíme. Pokud používáte nějaký editor s implementovaným kompilátorem, soubor rovnou přeložte do PDF a otevřete. Pokud používáte editor neimplementující kompilátor, soubor přelože pomocí příkazové řádky. Příkaz pro zkompilování do PDF se nazývá pdflatex.

Pokud se vše povedlo, měli byste mít v souboru HelloWorld.pdf text Hello World!. Abychom vyzkoušeli, zda funguje čeština, vytvořte si další dokument a nazvěte ho například CjTest.tex a vložte do něj následující kód.

\documentclass{article} %deklarace typu dokumentu
\usepackage[latin2]{inputenc} %kódování
\usepackage[czech]{babel} %jazyk dokumentu

\begin{document}
    Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
\end{document}

Pokud se vše podařilo, jste připraveni pro profesionální sazbu dokumentů a další díl tohoto seriálu.

Pokud vyvstal nějaký problém, napište do komentářů a pokusíme se ho vyřešit. Pokud máte problém s kódováním (špatně se zobrazuje věta Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.), zkontrolujte, jestli máte soubor kódování Latin2 (ISO 8859-2). Pokud ano, tak ještě zkuste nahradit text latin2 v příkladu textem utf8.

Závěr

V tomto díle jsme si stáhli a nainstalovali všechny potřebné nástroje a balíčky pro sazbu dokumentů v LaTeXu. V příštím díle si uvedeme různé typy dokumentů, které můžeme vytvářet, a jejich strukturu.

Pár informací o seriálu

Seriál bude organizován tak, že se v každém díle podíváme na nějakou problematiku sazby textu. U každého dílu budou přiloženy veškeré příklady, které jsme v díle vytvořili, ale také celý díl napsaný v LaTeXu.


 

Měla jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 58x (144.36 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce LaTeX

 

Všechny články v sekci
LaTeX
Článek pro vás napsal svanda777
Avatar
Jak se ti líbí článek?
10 hlasů
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Neaktivní uživatel:18.1.2015 12:34

Možná by to chtělo obrázek, zatím vidím spostu argumentů, ale sám je nevidím a nemůžu posoudit.

Odpovědět
18.1.2015 12:34
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Honza Bittner:18.1.2015 13:42

Také jsem se nedávno poohlížel po LaTeXu, dokonce jsem chtěl udělat i nějaké tutoriály, ale nakonec jsem přes jeho počáteční složitost od tohoto upustil.

Snad se tedy od Tebe dozvím vše co jsem potřeboval - chtěl bych v něm napsal ročníkovou práci. :)

Odpovědět
18.1.2015 13:42
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://g...
Avatar
michalkasparec
Redaktor
Avatar
michalkasparec:23.1.2015 7:20

Jako motivaci vám můžu napsat, že jsem v LaTeX napsat bakalářku i diplomku a neměl jsem ani polovinu problémů co ostatní ve Wordu a jemu podobných. A to jsem se to teprve při bakalářce začal učit.
Dokonce jsem naučil i svoji "netechnicky zdatnou" přítelkyni syntaxi a i ona dělala bakalářku v LaTeX.
Syntaxe je poměrně jednoduchá a logická a vše se dá najít na netu, když si nebudete vědět rady.
Jinak jako editor bych doporučil TeXnicCenter (http://www.texniccenter.org/)
Na který je potom dobrý napojit místo Adobe Readeru např. SumatraPDF. Výhoda je, že "nedrží" dokument a můžete mít výsledné PDF stále otevřené a znovu kompilovat zdrojový kód, který se vám hned promítne do PDFka. Nehledě na to, že v případě oprav stačí v PDF dvojklikem na dané místo zobrazit část ve zdrojovém kódu a hned to opravit.
Je to jen o nastavení.

 
Odpovědět
23.1.2015 7:20
Avatar
vojaceklibor
Člen
Avatar
vojaceklibor:29.9.2017 11:35

utf8 místo latin2 a funguje jak má

 
Odpovědět
29.9.2017 11:35
Avatar
Martin Kolář:16.4.2018 21:30

Možná než MixTex bych doporučil TeXlive - mám s ním lepší zkušenost. Případně český OPmac.

Editováno 16.4.2018 21:30
 
Odpovědět
16.4.2018 21:30
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Kolář
Martin Dráb:17.4.2018 0:15

Možná než MixTex bych doporučil TeXlive - mám s ním lepší zkušenost. Případně český OPmac.

Já jsem napsal celou bakalářku i diplomku skrz MixTex a na jeho portable verzi si nemůžu moc stěžovat. Je tedy fakt, že ten jejich textový editor (Texiworks?) není nic moc, ale dá se s ním žít.

Také jsem se nedávno poohlížel po LaTeXu, dokonce jsem chtěl udělat i nějaké tutoriály, ale nakonec jsem přes jeho počáteční složitost od tohoto upustil.

Já jsem právě začínal z šablon pro bakalářku/diplomku, alespoň co se týče použitých balíčků, nastavení kódování atd. a zbytek jsem postupně vygooglil. Nedá se říci, že bych v tom uměl programovat (tzn. tvořit nová makra...), v pohodě jsem se bez toho obešel.

Mezi nepříjemné věci (alespoň pro mě) patří psaní tabulek a správné umístění obrázků, to je vždycky dost šílená loterie. Ale jinak si nemůžu stěžovat... a ten vizuální rozdíl oproti Wordu za to stojí.

Odpovědět
17.4.2018 0:15
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Martin Dráb
Martin Kolář:17.4.2018 11:20

Mám celkem dobrou zkušenost s Texstudio (pro začátečníka ideální - https://www.texstudio.org/). Máš tam mnoho nejpoužívanějších příkazů předdefinovaných. Jj, typograficky je TeX výborný. Speciálně při psaní matematických textů. Když člověk zabrousí do maker, tak zjistí, že se s ním dá dělat hodně.

 
Odpovědět
17.4.2018 11:20
Avatar
Odpovídá na Martin Kolář
Jan Procházka:4.6.2018 17:52

Volba distribuce je subjektivní volba. Zatím jsem s kombinací Poslední MiKTeX + TeXMaker velmi spokojený. Bakalářku jsem ještě psal v kombinaci LaTeX+PSPad, na diplomku jsem přešel na pdfLaTeX+BibLa­TeX/biber+TeX­Maker. Teď se snažím prohrabat do výhod LuaLaTeXu.

 
Odpovědět
4.6.2018 17:52
Avatar
Odpovídá na Jan Procházka
Martin Kolář:5.6.2018 14:14

Zrovna TeXMaker a Texstudio si jsou velmi podobné. Však každý ať píše v tom, v čem mu to vyhovuje :-)

 
Odpovědět
5.6.2018 14:14
Avatar
Martin Kobelka:23.4.2019 18:27

Chtělo by to přidat i něco málo o aplikaci Overleaf. Velmi usnadňuje použití latexu, a přináší podporu komunikace v týmu na úrovni google docs

 
Odpovědět
23.4.2019 18:27
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.