Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

ACTA, o nás bez nás

Roku 2006 se začala tajně projednávat jakási dohoda proti padělání, v té době veřejnosti zcela neznámá věc. Tuto dohodu začaly projednávat Spojené státy, Evropská komise, Kanada, Švýcarsko a Japonsko. Veřejnost neměla ani ponětí, co jejich vlády, jimi zvolení zástupci zamýšlí. Právo na informace jako kdyby nikdy nespatřilo světlo světa. Postupně se přidaly další státy jako Jižní Korea, Mexiko, Jordánsko, Singapur, Austrálie atd.

Jednání bylo v utajení do 22. května 2008, na veřejnost se dostalo jen díky WikiLeaks. Následně tato skutečnost prošla médii. Zajímavé je, že lidé informovaní nebyli, ale korporace jako Google, eBay, nebo Sony Pictures dostaly náhled k utajovaným dokumentům. Společnosti měly poté šanci, aby obsah dokumentu ovlivnily.

V dubnu 2010 bylo rozhodnuto, že aktuální verze dokumentu se zveřejní. Ale nestalo se, v Evropské unii byl dokument ještě v červnu 2010 utajován. Opět se setkáváme s jakýmsi pozapomněním, že existuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Konečný text byl zveřejněn 15. listopadu 2010.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

ACTA je přehnaným obojkem, který byl vytvořen jako obdoba zákonů SOPA a PIPA, které platí v USA. Lidé ztrácí svobodu a jejich práva jsou v ohrožení. Jedná se o akt zvůle privilegovaných, o nadbytečnou a přehnanou legislativu. Znemožňuje lidem vytvářet si kopie svých zakoupených datových nosičů, nebude možno zakoupit levné verze jinak drahých komerčních léčiv – generik, což znamená horší podmínky i pro humanitární pomoc do rozvojových zemí. Dále je kontrolovaným prvkem oblečení – napodobeniny atp. (Čína, největší producent napodobenin, se na dohodě nepodílí.)

ACTA je založena na principu presumpce viny, což znamená, že pokud se podezřelý (což může být kdokoli) neprokáže, že jsou veškerá data legální, může mu být zabaven majetek, vyměřena pokuta, nebo může být i souzen k trestu odnětí svobody. Dochází k omezování majetkových práv, osobní svobody pohybu a ke ztrátě soukromí. Ustanovení funguje v digitálním světě jako jakýsi „Velký bratr“, který má za úkol jediné, kontrolovat pohyb lidí na internetu a následně ho cenzurovat.

Tento článek ukončím několika větami. Občané, jsme to My, kdo je vládnoucím motorem tohoto státu. Nenechme si brát práva, za která jsme nedávno tak bojovali. Pozvedněme náš hlas a konejme dobro a spravedlnost. Zachovejme nejen sobě, ale i dalším generacím jejich svobodu, jejich šanci na dobrý život. Nenechme se šikanovat elitami.

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ V. Havel

Jakub Matoušek

www.facebook.com/antiactacz


 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal antiactacz
Avatar
Uživatelské hodnocení:
7 hlasů
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!