Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Děkujeme Střední odborné škole Boskovice

Najít střední školu, jejíž učitelé se vážně zajímají o aktuálnost a praktickou využitelnost výuky, je v Čechách poměrně oříšek. Když vezmeme v potaz, že některé zdroje uvádějí chybějící počet IT pracovníků na trhu v desítkách tisíc, střední IT sféra hromadně selhává ve své podstatě připravit studenty do praxe. Snažili jsme se to změnit a ve většině případů jsme tvrdě narazili. Dokonce je pro nás jednodušší budovat značku ve Spojených státech než jednat s českými školami :) Jedna spolupráce ale určitě stojí za zmínku (a pochlubení se :) ) a to je se Střední odbornou školou Boskovice, kde již druhým rokem využívají místní materiály k výuce programování v různých jazycích. Spolupráci navázal Dan Vítek a vy si nyní můžete přečíst článek od Ing. Jaroslava Kotlána, učitele ICT, jak jsou s výsledkem spokojení. Body od těch, kteří je nevyužijí, prý dokonce potom nabízí snaživým studentům. Máme z toho velkou radost.

Ještě jednou vám oběma za celý projekt děkuji, jsem vždy vděčný za to, když narazím na motivované lidi. Teď už následuje článek od Jaroslava.

Rok výuky s itnetwork.cz

Výuka informatiky na školách má zcela jistě různou úroveň i náplň. Pojetí obsahu a stylu výuky je do jisté míry na každém učiteli. Na jednu stranu to je samozřejmě dobře. Nedokáži si představit, že budou dány přesné pojmy, příklady a zdroje, ze kterých se bude čerpat, a jinak to nepůjde. Na druhou stranu se může stát, že se v hodinách probírají pouze obecné principy, nesleduje se aktuální vývoj v oboru a nevytváří se propojení s realitou. Z formálního hlediska je i tento přístup jistě obhajitelný. Podle mého názoru ale určitě nevede k dobrým výsledkům. Žáci se sice „něco“ naučí, ale praktický dopad pro ně je nulový.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Na naší škole učím programování a tvorbu webových aplikací, proto se zaměřím na tyto oblasti výuky. Jedním z klíčových podpůrných prostředků pro kvalitní výuku IT, která odráží aktuální trendy vývoje oboru, je zajištění kvalitních materiálů. Musím říci, že jsme s touto problematikou bojovali na škole dlouhou dobu. Každý učitel si samozřejmě může nastudovat a vytvořit vlastní příklady, ale kde je zpětná vazba? Proto jsem hledal ucelenou „e-učebnici“, kde by se dalo studovat, konzultovat, sdílet a aktivně se podílet na materiálech pro širokou skupinu zainteresovaných uživatelů.

Po absolvování školení objektově orientované programování v PHP jsem se rozhodl pro web itnetwork.cz jako hlavní zdroj podpory výuky. Znal jsem ho a využíval už dříve, ale po tomto velice zajímavém školení jsem si kurz procházel znovu a programoval úkoly ke cvičením a posouval se dále. Objektově orientované programování jsem zvládal již před školením, velmi mě ale zaujal styl vysvětlování v článcích a zajímavé příklady, které nepostrádají logickou souvislost s problémem, jsou zajímavé a nejsou zbytečně rozsáhlé. Po konzultaci s kolegy, vedením školy a Davidem Čápkou, jako hlavním architektem itnetwork.cz, jsme se rozhodli využívat materiály z itnetwork.cz oficiálně ve výuce.

Balíček pro školu

Menší problém jsem viděl v nutnosti některé články kupovat. Jedná se sice o částky v řádech desítek korun, což vzhledem ke kvalitě a využitelnosti materiálů není mnoho, ale bylo mi jasné, jaké výmluvy budeme ze strany studentů slýchávat. Vymysleli jsme tedy model, kdy jako škola nakoupíme určitý počet bodů za zvýhodněnou cenu (za které se články kupují) a studentům je poskytneme. Už je potom na nich, jak je využijí. I když lze sledovat, kdo a jak si body nabije a kolik jich použije, není primárně smyslem studenty kontrolovat. Kdo nechce, můžeme mu informace přinést na zlatém podnose, stejně se nenaučí nic. Nejpodstatnější je vnitřní motivace, schopnost a vůle se učit, nastavení systému atd.

A co napsat na závěr? Spoluprací s itnetwork.cz jsme získali kvalitní studijní prostředí využitelné kdekoliv, profesionálně vytvořené ucelené materiály a v neposlední řadě dobrého partnera. Vše slouží studentům i učitelům pro získání a udržení znalostí, a to hlavně z oblasti vývoje aplikací. Samozřejmě existují i jiné zdroje, které určitě není na závadu kombinovat s itnetwork.cz. Do budoucna počítáme s pokračováním spolupráce a s případnou možností rozšíření na realizaci školení lektorů z itnetwork.cz na naší škole. A proč ne pro kolegy učitele? Setkat se v dobré pracovní atmosféře, prohloubit si znalosti z oboru a prodiskutovat úskalí výuky jistě není k zahození.

Ing. Jaroslav Kotlán učitel ICT

Poznámka na konec

Po článku Jaroslava bych ještě rád nabídl službu dalším školám, i když... ale nebuďme negativní :) Kdyby tento článek náhodou četl učitel střední IT školy, kterému záleží na praktických znalostech jeho studentů, nebo se tu náhodou objevil student střední IT školy, kterému záleží na jeho praktických znalostech, napište si o 60% slevu pro vaší školu na praktické e-kurzy na redakce (zavináč) itnetwork (tečka) cz. Umožněte svým snaživým studentům v jejich věku přístup až k znalostem VŠ úrovně, věřte, že vám budou časem velmi vděční.


 

Aktivity (3)