Lekce 8 - Student IT na střední - Čtvrtletí

Tak vás zase vítám u dalšího dílu. Už máme za sebou čtvrtletí... Člověk sotva probere mozek z prázdnin a ono už je čtvrtletí, zima, ta otravná "vánoční" nálada. Člověk by se z toho zbláznil. Ovšem co dnes budu probírat? Je toho víc tak začneme teda tím čtvrtletím.

Třídní schůzky

Taky na ně tak rádi vzpomínáte? Mě nikdy moc nevadily, vždy jsem totiž byl "poslušný a chytrý" student, takže rodiče se vraceli spokojeni... Ovšem tentokrát to bylo jiné... Úplně jiné. Věděl jsem, že to nedopadne dobře a snažil jsem se mámu upozornit připravit jí na to... Ovšem na tohle se nedalo připravit. Máme totiž novou učitelkou na elektriku a ta vyvolala ve škole peklo. Pamatujete na to, jak jsem v prvním díle charakterizoval učitele? Tak tohle je naštvaná gorila. A to hodně naštvaná. Ovšem je zvláštní, že nemá ve třídě respekt.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Spolužáci tam dělají bordel, ona tam vysvětluje látku kterou málokdo chápe a při testech má většina za 5 a modlí se za 4ku. A přesto je tam hluk... Nechápu to. Pak si na ni stěžují, že látku nechápou, že na ně křičí (opravdu divné, když tam dělají bordel) a hodlají na ní napsat petici. Normální vzpoura se u nás vede. Ani nemáte tušení jak se to řeší. Jenom na tohle téma se na třídních schůzkách strávilo tři čtvrťte hodiny. Tolik jenom trvají některé schůzky celkově. Ta "hrozná učitelka" na třídních schůzkách mluvila tak... řekněme.... no prostě tak naštvaně, že měla pěnu u pusy. A když máma přišla domů ze třídních schůzek, věděl jsem, že nebude v dobré náladě a tak jsem ji šel mile přivítat: "Ahoooj, tak co, jak bylo? Nevypadáš moc nadšeně...". Máma mi odpověděla pouze "Ani nemám proč." A celý zbytek večera neměla sílu se o tom bavit. Čekal jsem nějaký nadávky, nějakou zlobu, ale máma z toho byla tak hotová, že se z toho musela vzpamatovat :). Prostě super. Nemluvě o nějakých známkách... poprvé v životě mám 5 na čtvrtletí! A možná to bude znít jako ohraná písnička, ale není to moje vina. Ovšem není to vina ani učitele, ale některých spolužáků, kteří toho učitele naštvali při známkování a on mi dal z jedné práce za 3 a když jsem to obhajoval, naštval se a dal mi za 4... tak jsem radši mlčel. No prostě super. Upřímně doufám že tento seriál nebude pětiletý :D.

Zas je tu zima

Bohužel je to tak. Moje nejméně oblíbené roční období se zas blíží. Není nic horšího, než ráno vypínat budík ještě za tmy a vstávat do ní. Ráno vstanu, zimou se klepu a když jdu na záchod, fláknu se o futra nebo třeba klikou do žeber (ta je nejlepší), jelikož nic nevidím... Člověk jde nabalený jak blázen na zastávku, cestou málem 10 krát uklouzne a vidí ty otrávené obličeje ostatních... Autobus má jako vždy zpoždění díky náledí a je v něm taky zima. Poté co člověk přijede do školy celý zmrzlý, padne znaven hlavou na lavici, přičemž rána, která se ozve probudí vaše ostatní spolužáky. Poté co začne hodina a půlka školy stále není přítomna, včetně některých učitelů, jelikož jejich autobusy jsou na tom ještě hůře než ten můj. Jak tohle období může někdo mít rád? Vánoce? To umělé navazování "rodinných vztahů"? Brácha mi jedou řekl tohle a musím s nim souhlasit: "Pokud se nějaká rodina schází jenom o vánocích, a to proto že jim to někdo přikázal, tak jsou na tom dost špatně."

Zase ten Microsoft

Rozhodl jsem se vám i sdělit další mojí zkušenost s Microsoftem a jejich produktem Microsoft Project 2010. Je to ten nejšílenější program jaký jsem kdy viděl. Na to jsem si tak trochu už u Microsoftu zvykl, nejlepší produkt, který od nich znám, jsou office. Ovšem tohle? To je šílenost! Pro ty co nevědí o co se jedná, je to program, kde plánujete nějaký projekt. Třeba stavbu domu. Vy si vytvoříte zdroje (lidi, materiál) dáte jim určitou cenu kolik stojí, nastavíte jim kalendář, jak jsou dostupní a pak si uděláte úkoly v nějakém projektu, zadáte si zdroje, a ono vám to hlídá, jestli bude zdroj dostupný, kolik vás to bude stát atd. Ovšem někdy myšlení programu zaostává... máme úkol kde nějaký pracovník pracuje s nějakým materiálem. Vše je OK. Pak nám 2 pracovníci onemocní. Project na nás chytře zařve, že máme nedostatek lidí. Rozhodneme se to tedy řešit. Jak to tedy vyřešíme? Dáme přesčasy ostatním? Normálně by se to tak řešilo, pokud byste chtěli to udělat za stejnou dobu. Project ovšem stále hlásí nedostatek. Spolužák omylem nepřidal přesčasy, ale materiál. A co se nestalo! Najednou toho bylo všeho dost a nic to neřvalo. Takže pokud jste někde šéfem nějaké skupiny programátorů a někdo vám onemocní, tak aby jste to stihli, dejte jim více práce.

Pro ty co neví jak vypadá MS Project 2010

Pro ty co neví jak vypadá MS Project 2010

Nové vědomosti

Jelikož je tenhle článek o škole a nejen o tom jak si stěžuju na to jak máme těžkej život, ale i o tom co se tak nějak naučím, ne? Z mé vlastní vůle jsem se rozhodl naučit se v PHP OOP. Učitele jsem se ptal jestli se někdy ho budeme učit a řekl že ne, ale jestli chci tak mi pomůže... Tenhle přístup se mi na škole líbí. Rádi ti dáme ze sebe to nej. co umíme. Ovšem ne každý taký přístup má. A taky ne každý chce těm informacím naslouchat. Takže teď se učím OOP v PHP, k tomu dělám v tom úžasným Projectu, dělám ve skupině web (což je občas za trest) atd... Probírali jsme základní desku počítače, tělo celého počítače. A abychom si i základní desky osahali dělali jsme prezentaci na desku kterou jsme měli doma. V grafice konečně budeme dělat v Photoshopu a ne v Zoneru. Škola koupila Mac učebnu, takže pojedeme Adobe na jabku. V programování mikroprocesorů v BASICu si děláme kalkulačku. Vždy když to děláme, tak s láskou vzpomínám na PHP. A v operačních systémech základní strukturu OS, historii OS, rozdělení OS a celkově spoustu "zajímavých" věcí o operačních systémech. Asi jsem se o tomto předmětu moc nezmiňoval, to proto že ani nebylo o čem.

Tak to je zas pro tento díl vše, uvidíme se v dalším. Jako vždy platí, že pokud máte jakékoliv dotazy, náměty, připomínky, napište do komentářů, nebo i do soukromých zpráv, jsem tu až na výjimky denně. A pokud si budete chtít "jen pokecat", jsem otevřen i tomu, pár lidí vám je to schopno potvrdit. Mějte se.


 

Předchozí článek
Student IT na střední - Jsme ve druháku!
Všechny články v sekci
Student IT na střední škole
Článek pro vás napsal Snorlax
Avatar
Jak se ti líbí článek?
10 hlasů
Studuji jednu nejmenovanou pražskou střední školu - obor IT a rozhodl jsem se vám sdělit co to obnáší. Mladí se mohou rozhodnout zda je to dobrá cesta a ti co to už mají za sebou si mohou zavzpomínat popř. zjistit co se změnilo
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (27)

Avatar
done
Člen
Avatar
done:17.12.2013 20:14

Je mi 15 let, neměl jsem odklad, teď jsem v 1. ročníku na gymnáziu:) Ano, na projekt code.org jsem se zaregistroval, ale myslím, že škola na kterou chodím o něm nikdy neslyšela:)
Chápu, že nemám od základní školy čekat nic moc, co se týče informatiky, ale potom si neměli říkat "Počítačová škola" a všem to zdůrazňovat:)

 
Odpovědět
17.12.2013 20:14
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na done
Jan Vargovský:17.12.2013 20:23

Nečekej ani od střední nic :) někde si napiš k monitoru:

"Co se nenaučíš sám, to nikdy nebudeš umět" - na střední to platí dvojnásob (na VŠ už mají nějaké informace a snad tě i něco naučí)

Taky nečekám, že se projekt uchytí hned v ČR, ale líbí se mi, jak projekt denně roste o nové děti, které to baví více než nesmyslné hry :)

Editováno 17.12.2013 20:24
 
Odpovědět
17.12.2013 20:23
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na done
Snorlax:17.12.2013 20:27

Hele a jaká tam byla matika? Jestli nemysleli tím počítačová škola to, že tam budete hodně počítat :D

Odpovědět
17.12.2013 20:27
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Avatar
done
Člen
Avatar
Odpovídá na Snorlax
done:17.12.2013 20:53

No, schytal jsem tu nejpřísnější učitelku, která mě to opravdu dobře naučila a odešel jsem na SŠ s dobrými znalostmi. Zrovna takový učitelé mě vyhovují. I když jí všichni pomlouvali, tak já jsem se jí vždycky zastával, protože mě alespoň něco naučila.
Myslím, že tím nemysleli matematiku :D

 
Odpovědět
17.12.2013 20:53
Avatar
done
Člen
Avatar
Odpovídá na Jan Vargovský
done:17.12.2013 20:57

S tím souhlasím, programování se učím sám, zajímám se o finance atd. Těším se na VŠ, protože to má alespoň nějaký smysl a člověk pozná zajímavé lidi, případně získá kontakty a hlavně se tam dozví něco důležitého :)

 
Odpovědět
17.12.2013 20:57
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
[email protected]:8.1.2014 11:40

dobře čtivý seriál o studiu IT na střední škole, jen tak dál pokračuj :) jinak iluze o VŠ si nedělejte nijak zvlášť přehnané. Ano lze tam potkat zajímavé lidi, kteří vás posunou dále v rámci vaší osobnosti, ale v podstatě tam budete narážet na stejné typy lidí jako doposud na ZŠ a SŠ, protože jednoduše se lidé v zásadě nemění. Jediné co je dnes důležité v životě je mít charakter a neměnit se jen proto, aby jste se zalíbili druhým; mít finanční IQ a selský rozum, aby jste nenaletěli každýmu na špek a mít koníčky nebo aktivity co vám dělají život radostnějším. ti štastnější mají práci jako svůj koníček, ti ostatní to mají oddělené. btw co se jídla na VŠ týká, tak taky prosím bez iluzí ;) (z mé zkušenosti ČVUT velká slabota chuť/cena).

 
Odpovědět
8.1.2014 11:40
Avatar
Michal Žůrek - misaz:13.9.2014 21:23

po přečtení předchozí diskuze musím ocenit Výpočetní techniku na mojí bývalé ZŠ (na škole se zaměřením na výtvarnou výchovu :O) Učitel s námi propral Word, Excel, PowerPoint, Publisher, asi 3 Corely, Pinacle a Avid. Výsledekm byly většinou nějaké práce, dokonce s jedním animovaným filmem (kombinace výtvarné výchovy a VT) jsme vyhráli.

 
Odpovědět
13.9.2014 21:23
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Snorlax:14.9.2014 16:17

Tak to je na základku opravdový výkon... "Všude" je svatá trojce: Word Excel a PowerPoint a das ist alles.

Odpovědět
14.9.2014 16:17
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Avatar
Tomáš Maňhal:14.9.2014 16:21

U nás na základce ani ten powerpoint, ale je fakt že to byl rok 2003...dělali jsme jen formátování textu ve wordu chvíli a pak hráli half life :-D

 
Odpovědět
14.9.2014 16:21
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Tomáš Maňhal
Snorlax:14.9.2014 19:21

Jooo, starej dobrej HL :) ať si řiká kdo chce co chce, mě se někdy líbí ta grafika HL víc než dnešních "realistických" her..

Odpovědět
14.9.2014 19:21
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 37. Zobrazit vše